בצל פרשת אפי נוה: בכירים בלשכת עורכי הדין התפטרו מתפקידם

המשנה ליו"ר ושניים מסגניו הודיעו על סיום תפקידם, בשל העמדתו לדין של נוה בגין יציאה מהארץ וכניסה אליה שלא כדין, ובשל סוגיות נוספות: "מצב הלשכה הולך ומידרדר"

המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד משה טייב, ושניים מסגני ראש הלשכה, עורכי הדין מעיין אמודאי ושחר אורגד, הודיעו היום (שלישי) על סיום תפקידם. זאת, בעקבות הפרשה שבה מעורב ראש הלשכה אפי נוה, שבמסגרתה הוא הואשם כי ניסה לסייע לזוגתו להיכנס לישראל במרמה, כמו גם בעקבות סוגיות נוספות. נוה השעה את עצמו מחברותו בוועדה למינוי שופטים, אולם הוא ממשיך לעמוד בראש לשכת עורכי הדין. הידיעה על ההתפטרות הצפויה פורסמה לראשונה בגלי צה"ל. 

במכתב ששיגרו השלושה לראש הלשכה, כתבו כי הם אינם יכולים להמשיך לכהן בתפקידיהם תחתיו "כאשר מצבה של הלשכה הולך ומידרדר". לדבריהם, "בשנים הראשונות הובלת את הלשכה בראש מורם והבאת אותה לפסגות חדשות, אולם כעוצמת הנסיקה - כך עוצמת ההתרסקות. לשכת עו"ד איננה עסק פרטי של איש ולכן להבדיל מ'הנהגת הלשכה' שבחרה לתמוך בך בפן החברי, אנו החלטנו להציב את הציבור בראש סדר העדיפויות, לוותר על כיסאותינו ולהתפטר מתפקידנו".

 
 
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה
 

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה (חדשות עשר)

 

המשנה לראש הלשכה, עו"ד משה טייב, אמר כי "בעת הזו לא נותרה לנו ברירה אלא לקבל החלטה קשה וכואבת. אני מבין שאפי נמצא בסערת רגשות ואני מזדהה עם המצוקה האישית שלו, אך לטובת הלשכה וציבור עורכי הדין החלטנו להתוות את הדרך באמצעות דוגמה אישית ולהתפטר."

עורכי הדין משה טייב, מעיין אמודאי, ושחר אורגד סגני יו"ר הלשכה המתפטרים הוסיפו עוד: "חשוב לנו לעשות את ההפרדה בין אפי נוה האדם, שלו אנו מאחלים מעומק הלב שיוכיח את חפותו וייחלץ מהתקופה הקשה שהוא חווה, לבין אפי נוה איש הציבור וראש לשכת עורכי הדין. כאשר איש ציבור נקלע למערבולת כזו, אסור לו לכבול אליו את הגוף שבראשו ולפגוע בו".

בתגובה, נמסר מלשכת עורכי הדין: "התפטרות חברי הקואליציה המדוברים נובעת אך ורק ממניעים אישיים ולא על רקע אידיאולוגי כפי שהם מנסים להציג את הדברים. משה טייב שימש כיו"ר החברה הכלכלית ורק לפני שבוע הודח מתפקיד זה ע"י הוועד המרכזי, עקב אי אמון גורף של הוועד המרכזי בתיפקודו המקצועי. לגבי מעיין אמודאי, מדובר במי שיו"ר ועדת האתיקה הארצית ויו"ר ועדת ההתמחות הארצית ביקשו שניהם להעבירו מתפקידיו בשל התנהגות בלתי הולמת והנושא נמצא על סדר יומו של הוועד המרכזי. לכן זאת התפטרות ממניעים שונים בתכלית מהעטיפה שבה נעטפו".

 יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה
 

יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה ( חדשות עשר)

 

בתוך כך, אתמול הוארך בחודש צו איסור פרסום בנוגע לפרשה שהפוטנציאל שלה עלול להרעיד את המערכת המשפטית.

לפני כשלושה שבועות הוגש כתב אישום נגד נוה וזוגתו, בגין יציאה מישראל וכניסה אליה שלא כחוק בצוותא, וקבלת דבר במרמה בצוותא. נוה מואשם כאמור כי סייע לזוגתו לצאת מישראל ולהיכנס אליה ללא החתמת דרכונה האישי בביקורת הדרכונים בנתב"ג. שעות לאחר הגשת כתב האישום, הודיע נוה כי הוא פורש מהוועדה לבחירת שופטים. לפי כתב האישום, נוה, הפרוד מאשתו ונמצא בהליכי גירושין, רצה לטוס לתאילנד בחשאי עם זוגתו כדי להפיק תועלת בסכסוך עם אשתו. בשל כך, פעלו השניים בתיאום כך שיציאתה מהארץ לא תירשם בביקורת הגבולות, וכן כניסתה אליה.

"נוה הזדהה בדרכים הנדרשות בפני העמדה הממוכנת וזו הנפיקה עבורו אישור מעבר", נכתב בכתב האישום. "לעומת זאת זוגתו, שעמדה לצדו, לא הזדהתה בעצמה בשום שלב ובשום צורה, לא בפני בקר גבולות ולא בפני עמדה ממוכנת. עם קבלת האישור, מסר אותו נוה לידי זוגתו, השניים השתהו פרק זמן נוסף מול העמדה הממוכנת, ואז צעדו יחד לכיוון אזור שערי המעבר, הכול תוך יצירת מצג כוזב לפיו שניהם הזדהו בפני העמדה הממוכנת אשר כביכול הנפיקה עבור שניהם כרטיס מעבר".

לאחר מכן, על פי כתב האישום, זוגתו של נוה השתמשה בכרטיס המעבר שלו, ואילו הוא, במקביל, נצמד אל נוסעת אחרת שעברה במעבר באמצעות כרטיס של ביקורת הגבולות, ועבר בזריזות – בו זמנית. בכניסה לישראל, לאחר החזרה מתאילנד, הנפיק נוה כרטיס עבורו, העביר אותו לזוגתו – ועבר בזריזות יחד עמה כשהוא צמוד אליה, מבלי שזו הנפיקה אישור מעבר כלל.

אולם, בפעם זו הבחינה במעשה בקרית גבול ועיכבה את השניים לתשאול. נוה הכחיש תחילה את המעשים, וטען כי אינו מכיר כלל את זוגתו. אולם, בירור מעמיק הוביל לפרטי המקרה, שעליהם מבוסס כתב האישום.

 נמל התעופה בן גוריון
 

נמל התעופה בן גוריון ( רויטרס)

 

ממשרד בעז בן צור ושות', סנגוריו של אפי נוה, נמסר בתגובה כי "קיבלנו בפליאה את ההודעה על ההחלטה להגיש כתב אישום, לבטח בעיתוי הנוכחי – ביום לוויית אמו של בא כוחם של מר נוה וגב' כץ, וערב פרסום בתוכנית 'עובדה' אשר צפוי לכלול התייחסות לאופן העקום להפליא שבו התנהל ההליך עד כה בפרקליטות".

"עיון בטיוטת כתב האישום מגלה פער בינה לבין כתב האישום שהוגש בפועל, שממנו הושמטה אחת מהעבירות המרכזיות. מן הדין היה שכך יהיה גם ביחס ליתר העבירות המיוחסות. מכל מקום, בשלב זה עובר ההליך להתנהל בזירה האובייקטיבית של בית המשפט. שם יתברר אם הפרקליטות תצליח לפרוע את השטרות שהיא מציגה היום - ואנו משוכנעים שלא יעלה בידה לעשות כן", לשון התגובה.

עו"ד אייל בסרגליק, יו"ר הוועדה לעניינים פליליים, מסר כי "אין אלא להצר על הפרסומים האובססיביים והבלתי נלאים אודות תיק אשר מתנהל ואשר היה בהליכי שימוע עד היום. דומה שאותם גורמים אשר הפכו את התיק לאג'נדה לאומית לא מפסיקים בבחישה האינסופית מטעמם. יחד עם זאת אזכיר כי אין לייצר 'מבחן בוזגלו' הפוך. מעולם לא הייתה העמדה לדין של אדם שהיה לו אישור כניסה ויציאה תקף לארץ, דרכון תקף, ולא הייתה לו כל הגבלה".

"יהיה תמוה בעיניי כיצד ניתן יהיה להצדיק חריג שכזה וקל יהיה להתמודד מולו בבית המשפט שעה שבניגוד לטענות הפרקליטות, לא הוגשו כתבי אישום במקרים דומים. מדובר בטענה לכל היותר של סיוע לעבירה (בניגוד לביצוע עיקרי) וגם שם נדרשת כוונה לסייע לביצוע עבירה - עם יסוד נפשי מוגבר יותר. אני יותר ממשוכנע שאפי אשר הוכיח את עצמו בתור ראש לשכה מצויין שאיחד את הלשכה והביא אותה למקום אחר לגמרי מאשר מה שהייתה לפני כהונתו יצלח גם את ההליך הזה", אמר בסרגליק.

עו"ד ניר יסלוביץ, אב בית דין לשעבר בלשכת עורכי הדין ומייצג בתיקי אתיקה, אמר בתגובה לכתב האישום כי "למרות הניסיון לגמד את עבירתו של עו"ד נוה ולהציגה כמעין מעשה קונדס חשוב להבין שמדובר בכתב אישום חמור שאין להקל בו ראש, כמי ששישמש כאב בית דין משמעתי בלשכת עורכי הדין איני רואה מנוס מקריאה להתפטרותו לאלתר או לפחות השעייתו עד קבלת גזר דין בעניינו של עו"ד נוה כראש לשכת עורכי הדין, כקציני בית המשפט מצופה מאתנו להקפיד על אמות מוסר והתנהגות ללא רבב".