חרף המצוקה בכמות החלקות: בירושלים הקצו עשרות קברים למקורבים

השטח לקבורה בבירה אוזל. עם זאת, בהקלטות שהגיעו לידי חדשות עשר נחשף כי רשימה ארוכה של אנשים, בהם אריה דרעי ודוד אמסלם, הצליחו לקבל את המיקום המבוקש • תחקיר

כל ירושלמי מכיר את מצוקת הקברים בעיר. להשיג היום חלקת קבר רגילה בבירת ישראל, לא במגדלים רבי קומות, זו משימה שמעטים מאוד הצליחו להגשים. עם זאת, הקלטות ומסמכים שהגיעו לחדשות עשר חושפים כיצד בשלוש השנים האחרונות הוקצו עשרות קברי שדה לבני משפחה ולפוליטיקאים מקורבים, בין היתר לשר הפנים, אריה דרעי, וליו"ר הקואליציה, דודי אמסלם. המשטרה פתחה בחקירה סביב דברים שפורסמו בתחקיר.

ארגון "חברא קדישא" מחזיק במאות קברי שדה, כלומר אדמה מתחת ושמיים מעל, אך רבים מאלו שניסו לרכוש קבר כזה בירושלים בשנים האחרונות נתקלו, כמעט תמיד, בשלילה. "יש קבר בבניין קומות, יש גם קברים כפולים. בגלל הביקוש - אין לנו ברירה אחרת", תועד אומר אחד מנציגי הארגון, במצלמה נסתרת. 

אלי מויאל, לשעבר ראש מועצת מבשרת ציון, עומד בראש ארגון קהילות יהודי צפון אפריקה. הארגון עוסק בין היתר בנושא פחות זוהר – מוות. מויאל זיהה את החשיבות שאנשים מעניקים לנושא הקבורה, ובשורה של מקרים, העדיף להשתמש בקשריו הפוליטיים כדי לסדר למקורביו קבר אטרקטיבי. את הקצאת הקברים מנהלות כמה עמותות, אחת מהן היא הארגון שבראשו עומד מויאל וחולש על חלקות הקבר היוקרתיות בהר המנוחות.

 בית הקברות בהר המנוחות בירושלים
 

בית הקברות בהר המנוחות בירושלים (חדשות עשר )

 

הנה רשימה חלקית של מי שזכו בקברי שדה בשנתיים האחרונות – בלי פרסום פומבי, אלא ברוב המקרים בשיחת טלפון מיו"ר הארגון מויאל: מויאל ואשתו, אחותו ובעלה, אחיו ואשתו, שכן וחבר עמותה ואשתו, חבר נוסף שמספק שירותי תיווך לעמותה, ההורים של החברה והשכנה חבצלת, דודתו, בנה גזבר העמותה, ואשתו, והשכנים ממול.

לאלו מצטרפים, יו"ר המרכז העולמי, חיים כהן, ואשתו, חבר עמותה, החם והחמות של חבר עמותה אחר, וגם אחותו של חבר עמותה בעבר, שלמה דיין, שגם היה סגן יו"ר הכנסת מטעם ש"ס והורשע בפלילים. כמו כן, מנהלת החשבונות ושלושה בני משפחה של הגרוש שלה, שני בנים של קבלן המצבות, וגם מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופסור שלמה מור יוסף, שאביו היה חבר הנהלת העמותה.

אריאל בר חן רצה להיקבר לצד שני הוריו, רות ודוד, בהר המנוחות. הוא פנה לוועד העדה וביקש לרכוש את שתי חלקות הקבר הצמודות והפנויות ליד ההורים, אלא ששם סירבו למכור לו אותן. נאמר לו שהחלקה הזו כולה מיועדת ליקירים בלבד. הוא נאלץ לפנות לבית המשפט, אבל ככשר הפנים, אריע דרעי, ביקש בקשה דומה - מיד הוקצו לו חלקות הקבר שצמודות לאלו שאריאל ביקש. 

 אלי מויאל, ראש ארגון קהילות יהודי צפון אפריקה
 

אלי מויאל, ראש ארגון קהילות יהודי צפון אפריקה ( חדשות עשר)

 

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות עשר, נשמע מויאל טוען כי דרעי, שר הפנים ופיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ניסה לסייע לעמותה לפחות פעמיים על ידי הזרמת כספים ממשרדי הממשלה שבראשם הוא עומד, במקרה אחד לטובת אירוע מימונה גדול שאמור היה להתקיים בחודש מאי האחרון. האירוע הזה לא יצא אל הפועל, אך הוא מספר גם על אירוע אחר: סוף שבוע לחברי הארגון במלון יוקרתי בים המלח, שמשרדו של דרעי אמור היה לתקצב בפברואר לפני שנה. לטענתו דרעי חשש שהסיפור ידלוף וביטל את התקצוב ואת הגעתו ברגע האחרון.

ח"כ דודי אמסלם היה בעבר חבר בהנהלת ארגון קהילות יהודי צפון אפריקה. ב-2016 שימש בתפקיד יו"ר ועדת הפנים, שמפקחת על חברות קדישה, גם על זו שמנהל הארגון. באותה שנה הארגון הציע לו שני קברי שדה בחלקה 38, היוקרתית, לו ולאימו. "כל מי שקיבל, הייתה צריכה להיות לו איזו קרבה. או שאבא שלו קבור, או שאמא שלו קבורה", מסר מויאל לחדשות עשר.

עם זאת, מבדיקה שערכנו עלה כי למקורבים שקיבלו בשנים האחרונות קברי שדה מהארגון, אין קרוב משפחה שקבור באותה חלקה, גם לא ליו"ר הקואליציה אמסלם. השאלה שעולה אם כך היא: מדוע אמסלם קיבל חלקות יוקרתיות, בעוד אנשים אחרים לא? לטענת היו"ר מויאל, אמסלם ניסה לגייס תקציבים פוליטיים לטובת העמותה. באחת ההקלטות הוא נשמע אומר "זו הקצבה של הייחודים של הליכוד". לדבריו, אמסלם טען בפניו כי יוכל "לסגור עם שר האוצר" העברה של כמיליון שקלים, לטובת "מטרה כזו או מטרה אחרת". בתגובה, מסר אמסלם: "אין לי מושג במה מדובר". 

 אריה דרעי
 

אריה דרעי (רויטרס)

 

בסוף חודש מאי האחרון החליטה העמותה להשקיע עשרות אלפי שקלים באירוע הוקרה לחתן פרס ישראל למפעל חיים, דוד לוי. היוזמה לא נועדה רק לחלוק כבוד לשר לשעבר, מויאל מספר שהסיבה לכך היא קבלת סיוע כספי לאחזקת גן המוגרבים מבנו ג'קי לוי, אז סגן שר הבינוי והיום ראש עיריית בית שאן.

עשרות קברי שדה הוקצו כאמור לבני משפחה ולפוליטיקאים במחיר הביטוח הלאומי, מעט מאוד כסף. את שאר הקברים המבוקשים מוכרים לתושבי חוץ, מהם ניתן לגבות עשרות אלפי שקלים יותר. ההכנסות האלו אמנם מעשירות את קופת חברה קדישא, אך לא נכנסות לקופת הארגון עצמו. אז מצאו שם בחלק מהמקרים שיטה של תרומה בכפיה: "תושבי חו"ל יוכלו לרכוש קברים רק אם בנוסף לסכום הנדרש עבור הקבר, יתרמו לארגון. יוצאו שתי קבלות, קבלה אחת עבור התרומה וקבלה נפרדת עבור רכישת הקבר".

מצוקת הקברים קיימת כבר בכל הארץ, וכשיש מחסור יש מי שיודע לנצל זאת היטב. כדאי להיות מחובר פוליטית או עם הרבה מאוד כסף, אחרת כנראה תמצאו את עצמכם בקומה העשירית בגבעת שאול.

 דוד אמסלם
 

דוד אמסלם (דוברות הכנסת )

 

מארגון יהודי קהילות צפון אפריקה נמסר בתגובה: "הארגון לא מקבל כל תקצוב מהמדינה ועל כן טענות על אירועים והטבות שקיבלו אישי ציבור - מופרכות, שלא לומר מגוכחות. הטענות על מתן עדיפות ברכישת חלקות קבורה, הזויות. לא פחות שכן, כל הגורמים אשר הוזכרו על ידכם, רכשו חלקות על פי חוק. התחקיר לוקה בבלבול בין ארגון יוצאי צפון אפריקה, למרכז העולמי למורשת יהדות צפון אפריקה, אשר הנם גופים נפרדים". 

תגובת השר דרעי: "השר דרעי לא העביר תקצוב לאירוע בים המלח ולחגיגות המימונה. השר דרעי קנה בכסף מלא שתי חלקות קבר לאשתו ולו בבית העלמין שבו קבורים הוריו". 

יו"ר הקואלציה, דודי אמסלם, מסר בתגובה: "רכישת הקבר בחלקה הסמוכה למקום קבורתה של רעייתו, נעשתה כדת ודין ללא כל טובות הנאה, ובידיו של ח"כ אמסלם כל ההוכחות לכך".