דרמה בבריטניה: תבוסה לתרזה מיי בהצבעה על הברקזיט

ברוב מוחץ ובפער של 230 קולות דחה הפרלמנט הבריטי את הסכם היציאה מהאיחוד האירופי. מיי: "בית הנבחרים אמר את דברו, הממשלה תקשיב" • קורבין הגיש הצעת אי אמון בממשלה

הפרלמנט הבריטי דחה אמש (שלישי) את הסכם הברקזיט שאליו הגיעה ראשת הממשלה תרזה מיי. זאת, בהתאם להערכות, ולאחר ש-432 חברי פרלמנט הצביעו נגד ההסכם, ו-202 בלבד - בעד. היות שההסכם נדחה, יש ימים ספורים להציג הסכם חדש לבית הנבחרים - אשר צפוי להידחות גם הוא. במקרה כזה, עלולה הממלכה לצאת מהאיחוד ללא כל הסכם - דבר שעלול להיות בעל השפעות קשות על הכלכלה הבריטית. 

לאחר ההצבעה, אמרה מיי כי "בית הנבחרים אמר את דברו, כעת הממשלה תקשיב. אנחנו חייבים להתמקד ברעיונות שניתן לנהל עליהם משא ומתן, האזרחים ראויים לתשובות בהירות בהקדם האפשרי". לדבריה, "עלינו לוודא האם לממשלה יש אמון בבית הנבחרים מיי הודיעה כי עד יום שני תפרסם הצהרה בדבר המשך התהליך. 

מנהיג מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, התייחס להחלטת הפרלמנט: "התוצאות הערב הן התבוסה הגדולה ביותר מאז שנות העשרים של המאה הקודמת. זאת תבוסה קטסטרופלית עבור הממשל, אני לא מאמין שמיי יכולה להגיע להסכם טוב עם האיחוד". קורבין הגיש הצעת אי אמון בממשלה, אשר תעלה להצבעה מחר בשעה 21:00, שעון ישראל. בתוך כך, מאה חברי מפלגת הלייבור מתכננים להעלות מחר הצעה בפרלמנט למשאל עם שני בנוגע לפרישה מהאיחוד.

 
 
 

ממשלת אירלנד הגיבה לתוצאות ההצבעה ואמרה כי היא מצרה על תוצאותיה וכן "מפצירה בבריטניה להחליט כיצד היא מתכננת להמשיך קדימה". נשיא צרפת, עמנואל מקרון, התייחס אף הוא לתוצאות ההצבעה ואמר: "האיחוד הלך הכי רחוק שהוא יכול בנוגע להסכם הפרישה. אולי בריטניה תבקש הארכה לסעיף 50".

בפתח הדיונים, אמרה מיי כי "ההצבעה הערב תכריע אם נתקדם עם עסקה שמכבדת את הצבעת הברקזיט. זו החלטה היסטורית שתשפיע על עתיד המדינה לדורות קדימה". היא הבהירה כי "משאל עם נוסף יוביל למחלוקות נוספות", ואף דחתה אפשרות של הליכה לבחירות. "אין עסקה אלטרנטיבית", הדגישה.

מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין קרא לחברי הפרלמנט לדחות את העסקה, ואמר כי בריטניה יכולה לדון מחדש עם האיחוד האירופי. "אומר כך לשותפותינו למו"מ באיחוד האירופי: אם הפרלמנט יצביע נגד העסקה, אסור לדחות את האפשרות של דיון מחדש בתנאי הפרישה". 

ההצבעה מתקיימת כחודשיים וחצי לפני מועד היציאה המתוכנן של הממלכה משורות האיחוד, ב־29 במארס. מפלגת הלייבור, יחד עם שאר מפלגות האפוזיציה, תצביע ככל הנראה נגד העסקה. אליהם צפויים להצטרף כמאה "מורדים" משורות מפלגתה השמרנית של מיי, יחד עם עשרה חברי המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית. 

תרזה מיי בהצבעת הפרלמנט הבריטי על עתיד הפרישה מהאיחוד האירופי
 

תרזה מיי בהצבעת הפרלמנט הבריטי על עתיד הפרישה מהאיחוד האירופי (רויטרס)

 

ההסכם של מיי סופג קיתונות של ביקורת ברחבי הקשת הפוליטית בממלכה. בשבוע שעבר אישר הפרלמנט הבריטי החלטה שמכריחה את מיי להציג בתוך שלושה ימים הסכם חלופי לברקזיט, במידה ותפסיד בהצבעה היום. הסוגיה שהטרידה את המחוקקים יותר מכול, הינה סוגיית הגבול בין מדינת אירלנד העצמאית לבין הטריטוריה הצפון-אירית, השייכת לבריטניה. בהסכם הנוכחי, נקבע כי לאחר הפרישה לא יוצבו עמדות גבול בין אירלנד לבין צפון אירלנד, וכך יותר הגבול פתוח. צעד כזה עשוי להוביל לכך שבריטניה תהיה נתונה לחוקי המכס של האיחוד, עד אשר ייחתמו הסכמי סחר חדשים בין הצדדים.

שלשום פנתה מיי למורדים במפלגתה, במהלך נאום שנשאה בעיירה סטוק-און-טרנט, שבה שני שלישים מהתושבים הצביעו על עזיבת הגוש האירופי. לדבריה בפניהם עומדת הבחירה "לקבל את העסקה הלא המושלמת שלי, אך האפשרית, או לעזוב את האיחוד מבלי עסקה כלל". האפשרות האחרונה, הפכה מועדפת על ידי רבים מחברי מפלגתה, בעוד כלכלנים רבים טוענים כי הדבר עלול לגרום לכאוס ולמשבר פיננסי. "ללא הסכם, לא תהיה לנו תקופת יישום, לא שיתוף פעולה ביטחוני, שום ערבויות לאזרחינו  בחו"ל ולא ודאות לעסקים ולעובדים", אמרה ראש הממשלה. 

שעה קלה לאחר נאומה, התפטר בכיר נוסף במפלגה השמרנית, סגן מצליף הסיעה, גארת' ג'ונסון. במכתב ששיגר למיי הודיע על התפטרותו מתפקידו בשל התנגדותו להסכם "הברקזיט הרך". "ההסכם מזיק לאינטרסים של האומה שלנו. הגיע הזמן להציב את נאמנותי למדינתי מעל נאמנותי לממשלה", כתב. 

 ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי
 

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי (רויטרס )

 

בניסיון אחרון למנוע את דחיית ההסכם שגיבשה, נאמה אתמול ראשת הממשלה בפני הפרלמנט הבריטי. "אני אומרת לחברים מכל הצדדים בבית, מה שאולי חשבתם בעבר לא משנה. במהלך 24 השעות הקרובות תבחנו את ההסכם הזה פעם נוספת", אמרה. "לא, הוא לא מושלם, וכן, זו פשרה. אבל כשספרי ההיסטוריה ייכתבו אנשים יסתכלו על ההחלטה של הבית הזה מחר, וישאלו אם אנחנו ביצענו את ההצבעה של העם לעזוב את האיחוד האירופי. אנו צריכים לבצע את זה למען העם הבריטי, ולבנות עתיד טוב יותר למדינה שלנו באמצעות תמיכה בהסכם". 

בתגובה, מנהיג מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, אמר כי דבר לא השתנה מאז דצמבר 2018, אז דחתה מיי את ההצבעה על הברקזיט, כי "היא עמדה מול תבוסה". קורבין קרא למחוקקים "לדחות עסקה שברור שרעה למדינה הזאת". בדצמבר, כאמור, שרדה תרזה מיי את הצבעת אי האמון נגדה בפרלמנט הבריטי, וזאת, לאחר דחיית ההצבעה על הברקזיט בשל חששה כי תפסיד בהצבעה.

מיי הייתה זקוקה לרוב של 159 חברי פרלמנט מהמפלגה שלה - המפלגה השמרנית, שיצביעו בעדה, כדי לשרוד את ההצבעה ולהמשיך בתפקידה. בסופו של יום קיבלה מיי לא פחות מ-200 קולות. במידה ומיי הייתה מפסידה בהצבעה, היא הייתה מסיימת את כהונתה. לאור העובדה שניצחה, האופוזיציה בבריטניה לא תוכל לערער על מעמדה במשך שנה שלמה.