ברקע ההתנגדויות: מסתמן - "מק ישו" יוסר מהתערוכה במוזיאון

ככל הנראה הוחלט להקדים בכמה שבועות את הסרת היצירה השנויה במחלוקת, והיא לא תוצג במוזיאון כבר בשבוע הבא. מוקדם יותר הבהירה המשנה ליועמ"ש כי משרדה לא יתערב בסוגיה

המיצג "מק ישו" יוסר ככל הנראה מהתערוכה במוזיאון חיפה כבר בעוד שבוע. זאת, במקום התאריך המקורי שנקבע להסרת היצירה, שתוכנן ל-15 בפברואר. ההחלטה התקבלה בהסכמת עיריית חיפה וראשי הכנסיות, ועל פי הסכם שהתווה חבר המועצה רג'א זאעתרה.

מוקדם יותר היום (שלישי), הודיעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט ציבורי-מינהלי, עו"ד דינה זילבר, לשרת התרבות והספורט, מירי רגב, שלא תוכל להתערב בתוכן המיצג "מק ישו" שמוצג במוזיאון חיפה, במסגרת תערוכת "סחורה מקודשת". מוזיאון ישראל נתמך על ידי המדינה ועיריית חיפה ושייך לתאגיד של העיר.  

 
 
 מפוצלת דינה זילבר ומירי רגב
 

 דינה זילבר ומירי רגב ( רויטרס)

 

תגובתה של זילבר מגיעה לאחר שבשבוע שעבר, שלחה השרה רגב מכתב למנכ"ל המוזיאון ובו כתבה כי "הצגה מגחיכה של ישו הצלוב, הסמל הדתי החשוב ביותר לנוצרים בעולם, לא יכולה לחסות תחת חופש הביטוי ואינה יכולה לשמש כיצירה במוסד תרבות שנתמך מכספי המדינה". בתגובה, פנתה האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה נגד אמירתה של השרה. 

"מהמצוטט לעיל ממכתבך, משתמע כי ניתן לשלול תמיכה בגין מיצג כאמור, לפי חוק יסודות התקציב", כתבה לה זילבר. "כפי שהובהר כבר לא אחת בעבר, לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות שמוצגות במוסדות התרבות הנתמכים או להתערב בתכנים המוצגים במוסד תרבות בשל העובדה שהוא נתמך", הוסיפה. 

לדבריה של היועצת המשפטית, פגיעה ברגשות דתיים אינה נמנית על העילות אותן בחר המחוקק לכלול בחוק, ולכן לא ניתן להפעילו בעניין היצירה. "אזכורו בפנייתך מייצר אפקט  מצנן שכאמור אינו רלבנטי. יתרה מכך, הסמכות להפעלת הסעיף נתונה בידין של שר האוצר בלבד", הדגישה זילבר. 

לשיטתה של זילבר, הפחתת התמיכה במוסדות תרבות בשל יצירות אומנות שמוצגות בהם עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי האומנותי, אשר לו משקל ייחודי בתחום התרבות וזוכה להגנה על ידי בית המשפט העליון. בהמשך מנתה היועצת שורה של אומנים מובלים, ובהם מארק שאגאל ומנשה קדישמן, שהציגו לפני כשנתיים בתערוכה במוזיאון ישראל, תערוכה שקשורה לדמותו של ישו. לדבריה: "אם היה מי שסבור שהיצירות הללו חלקן או כולן פוגעות ברגשות - יכול שהיינו מגיעים למצב בו מרוב הסרות, הגבלות וצנזורה היו נותרים רק קירות לבנים זועקים". 

את מכתבה חתמה זילבר בהבהרה כי פניות למוסדות תרבות, שיוצרות את "הרושם המטעה" כי התמיכה הממשלתית בהן עשויה להיפגע בשל תוכן יצירות שמוצגות בהן - "נעדרת כל בסיס משפטי ויש להימנע מהן". 

 "מק ישו" מתוך התערוכה "סחורה קדושה"
 

"מק ישו" מתוך התערוכה "סחורה קדושה" ( חדשות עשר)

 

אתמול, המשטרה נפרסה מסביב למוזיאון חיפה מחשש להתפרעויות, ואוהל מחאה הוקם מחוץ למבנה. ראשי הקהילה הנוצרית, שאחראים על הקמת אוהל המחאה, איימו שיפתחו בשביתת רעב, עד שהעירייה ומנכ"ל המוזיאון, יסירו את היצירה. בד בבד, ראשי הכנסיות בחיפה הגישו בקשה לבית המשפט המחוזי בעיר להוצאת צו מניעה נגד המוזיאון העירוני ולהסרת היצירה השנויה במחלוקת מהתערוכה. במקביל מנסה סגן ראש עיריית חיפה, הרב דב חיון, להידבר עם ראשי הקהילה הנוצרית בניסיון להביא לרגיעה. 

כאמור, התערוכה גררה תגובות זועמות רבות, כשבסוף השבוע מפגינים ניסו לפרוץ למוזיאון חיפה ויידו אבנים לעבר שוטרים. ודיע אבו נסאר, יועץ מועצת הבישופים בארץ הקודש, הגיב להפגנות נגד המיצב האמנותי השנוי במחלוקת: "קשה לי להאמין שיש כאן כוונה זדונית לפגוע. בכל זאת, נבהיר ונמליץ לא לעשות שימוש בסמלים דתיים במסגרת מחאה אמנותית. אנחנו חיים בישראל ובמזרח התיכון, ולא באירופה", אמר.

היצירה של האמן יאני לינונן, מציגה את הליצן של רשת ההמבורגרים הבין-לאומית "מקדונלד'ס" – בתנוחה של ישו הצלוב. באתר המוזיאון נכתב על התערוכה כי "הקשר בין דת לצריכה אינו מתמצה בסחורות ובמוצרים מכיוון שהצרכנות עצמה נושאת מאפיינים של דת. בהקשר העכשווי, האמנים המציגים משתמשים בסמלים דתיים כדי לבקר את השתלטותה של תרבות הצריכה על חיינו בכלל ועל התחום הדתי בפרט". לאחר הסערה שפרצה, דרש לינונן מהנהלת המוזיאון להסיר את יצירתו מהתערוכה לאלתר. לפי שעה, המיצג, כאמור, עדיין מוצג במוזיאון חיפה.