רה"מ למבקר: מאות אלפי הדולרים יועדו גם לאשתי, לא ידעתי שאסור

נתניהו פנה לשפירא בתגובה לפרסום לפיו האחרון העביר לטיפול היועמ"ש מידע שרה"מ גייס 300 אלף דולר מבן דודו למימון הוצאותיו המשפטיות, מבלי לקבל אישור מוועדת ההיתרים

ר"מ חשוד בשוחד: ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח היום (שלישי) מכתב למבקר המדינה יוסף שפירא, ובו הסביר את גיוס הכספים הרבים שביצע עבור מימון הוצאותיו המשפטיות. נתניהו טען בפני המבקר כי הכסף ניתן גם עבור אשתו שרה, שאינה עובדת ציבור, וכי הוא ועורכי דינו לא ידעו שהדבר אסור.

זאת, לאחר שאתמול נודע כי מבקר המדינה, יוסף שפירא, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ושאל אותו האם היה בידיו המידע שראש הממשלה, בנימין נתניהו, גייס כבר 300 אלף דולר למימון הוצאותיו המשפטיות. 

 מפוצלת מנדלבליט ויוסף שפירא
 

מפוצלת מנדלבליט ויוסף שפירא ( רויטרס, מרק ניימן)

 

כאמור, באפריל אשתקד פנה נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה עם בקשה לאישור מימון הוצאות משפט. מנדלבליט הפנה את הבקשה לוועדת ההיתרים של מבקר המדינה, שפסלה את הבקשה ממספר סיבות. לאחר מכן, ראש הממשלה הגיש, יחד עם עו"ד נבות אל-צור, פנייה נוספת עם פרטים חדשים. מבקר המדינה, שקרא את הפנייה החדשה, גילה בה כי הכסף מבן דודו של נתניהו, נתן מילקובסקי, גוייס כבר למעשה - והיום פנה למנדלבליט על מנת לבדוק האם הגיוס היה מאושר. 

בתחילת חודש דצמבר, כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, הועדה למתן היתרים דחתה את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למימון הוצאות משפטיות. לדבריהם, בקשתו למימון היא לא מסוג העניינים שבהם מוצדק לתת היתר לחריגה מ"הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים" ונדרשות נסיבות אישיות ייחודיות וכבדות משקל כדי לאשר מימון כזה.

עוד קבעה הוועדה כי לא ראוי שמימון הוצאות בחקירות פליליות ייעשו על ידי בעלי הון. לטענתם, מימון שכזה עשוי לפגוע באמון הציבור בשלטון על רקע טוהר המידות. לפי ההצהרה, לוועדה לא היו תשובות לשאלות בסיסיות כמו מהו הסכום שאותו מבקש נתניהו לגייס מהתורמים, מה הסכום אותו מוכן לתרום כל אחד משני התורמים ועל איזה תיקים ראש הממשלה מבקש לקבל תרומות.

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "במשחק המכור שבו החליטה התקשורת כבר לפני שלוש שראש הממשלה נתניהו אשם עד שתוכח חפותו, עושים כל מאמץ כדי למנוע מראש הממשלה להילחם על האמת. במשך שלוש שנים המדינה מפעילה עשרות חוקרים ופרקליטים בעלות של מאות מיליוני שקלים, ועכשיו באים בטענות לראש הממשלה נתניהו על כך שבניסיון להתגונן מול כל זה הוא נעזר בסיוע מבן-דודו. כמובן ששוכחים לציין שועדת האתיקה של הכנסת כבר קבעה שמותר להסתייע בבן-דוד בלי צורך לקבל אישור על כך. אין גבול לצביעות".

 בנימין ושרה נתניהו
 

בנימין ושרה נתניהו (רויטרס )

 

שבוע לפני כן, פורסם בחדשות עשר כי ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה תאסור ככל הנראה על רה"מ לממן את ההגנה המשפטית שלו מכספי שניים ממקורביו, בן דודו מיליקובסקי ואיש העסקים ספנסר פרטרידג׳. לחדשות עשר נודע כי הוועדה, בראשותו של השופט בדימוס עוני חבש, כבר גיבשה את עמדה בנושא זה וצפויה להסכים עם דעתו של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כי פעולת המימון אינה אסורה על פי חוק, אך התנגדותה למהלך נובעת מנימוקים אחרים. במשרד המבקר ממשיכים לטעון כי הליך הבחינה בעניין המימון עדיין בעיצומו וכי כל האפשרויות עומדות על הפרק.

עניינו של נתניהו הובא לפתחי הוועדה לאחר שבחודש יולי קבע מנדלבליט כי מימון ההגנה המשפטית של ראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי מקורביו טעון את אישורה. הקביעה ניתנה בהמשך לפנייתו של נתניהו בחודש אפריל ליועצת המשפטית של משרדו, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, בבקשה שתבחן אם הוא יכול לקבל כספים למימון הוצאות ההגנה המשפטיות במסגרת החקירות הפליליות המתנהלות נגדו. ברנע-פרגו העבירה את הבקשה למנדלבליט שפנה במכתב למבקר המדינה יוסף שפירא והדגיש בפניו כי על ועדת ההיתרים לקבוע אם מתן ההיתר לנתניהו הינו "מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מבחינה ציבורית". כידוע, על עובד ציבור כראש הממשלה ישנן מגבלות על קבלת מתנות, וכן חלים עליו כללים הנוגעים לניגוד עניינים.