כוכבי נכנס לתפקיד הרמטכ"ל והודה לאיזנקוט: "היית מודל לכולנו"

בתום טקס הכניסה לתפקיד התקיימה הרמת כוסית בלשכתו של כוכבי ונערך מסדר כבוד לרמטכ"ל היוצא. איזנקוט: "המשימה להחזיר את שאול וגולדין לא הושלמה בתקופתי, נמשיך במאמץ"

  • פורסם ב:
  • 15/01/2019 13:53
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/01/2019 16:30
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

מחליפים רמטכ"ל: טקס חילופי הרמטכ"לים התקיים היום (שלישי) בקריה שבתל אביב, במעמד כל חברי פורום מטכ"ל. זאת, מספר שעות לאחר שהוענקה לאביב כוכבי דרגת רב אלוף. לאחר מכן נערכה הרמת כוסית בלשכתו והתקיים מסדר כבוד לרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט, שבתומו - עזב איזנקוט את הקריה.

במהלך הרמת כוסית בישיבת פורום מטכ"ל, הודה כוכבי לאיזנקוט: "תודה מעומק הלב, אני מרשה לעצמי לומר זאת בשם כל לובשי המדים בחדר הזה ומחוצה לו. תודה על תקופה ארוכה מאוד, למעלה מ-40 שנה, ותודה באופן מיוחד על תקופת הרמטכ"לות שלך. כמי שהתבונן בך בהערכה רבה, וגם פה אני מצרף אלי את המטה הכללי, ברמה העניינית והמקצועית צה"ל התקדם בהרבה תחומים, המוכנות שלו הרבה יותר גבוהה וטובה, אבל גם בצד הערכי אני יכול לומר – היית לכולנו מודל והיית לכולנו מורה".

 
 
מסדר כבוד לרמטכ"ל היוצא
 

מסדר כבוד לרמטכ"ל היוצא (חדשות עשר)

 

בהמשך דבריו פנה כוכבי לחנה איזנקוט, אשתו של הרמטכ"ל היוצא: "אתן, בנות הזוג, עושות את השירות הזה איתנו. כל מה שלא נגיד ולא נציין בעניין הזה – כאין וכאפס לעומת התודה שאנו חבים לכן, ולך חנה בפרט. לא יכולתי שלא לחוש בנוכחות שלך ברמטכ"לות שלו".

איזנקוט ציין במהלך הרמת הכוסית כי "היה לצידי מטה כללי מצוין לכל אורך התקופה, וזה המטה הכללי שאתה פוגש כאן אביב. יש פה בחדר הזה דיונים סוערים אבל גם משמעת פעולה, אחדות מטרה ואחריות משותפת שמחפשת את טובת ביטחון מדינת ישראל. אפשר להתווכח, אבל מהרגע שניתנת פה פקודה - יש כאן הירתמות של מאה אחוז. ראיתי את זה בשבועות האחרונים כשהלכנו למבצע מורכב שהוא לא הפעלת אש או התקפה, אבל מביא לידי ביטוי את העליונות של צה"ל - המודיעינית, המבצעית והאווירית".

 הרמת כוסיתלרגל כניסת כוכבי לתפקיד
 

הרמת כוסיתלרגל כניסת כוכבי לתפקיד ( חדשות עשר)

 

"הדבר הכי חשוב זה האנשים - שדרת הפיקוד וההירתמות הרחבה מאוד שהייתה בצה"ל כדי לממש משימה אל מול אתגר", המשיך איזנקוט. "את אותה הרוח ראיתי בפעולה בכל המרחבים. עשינו מאמצים גדולים בבניין הכוח של צה"ל, מה שמביא את התוצאות זה ניצחון הרוח החיבור בין האנשים, אחדות המטרה. המשימה להחזיר את אורון שאול והדר גולדין לקבר ישראל לא הושלמה בתקופתי, נמשיך במאמץ. אני מקווה מאוד שבתקופה הקרובה נביא אותם לקבר ישראל. אנחנו עושים מאמצים דומים עם על חללי שלום הגליל ויום כיפור, זו משימה ערכית מתמשכת וצריך לעשות כל מאמץ". 

ראש הממשלה נתניהו נשא אף הוא דברים: "ברגעים כאלה קשה לי שלא לחשוב במונחים ארוכי טווח, ומה שהתרחש פה במאה השנים האחרונות, יכולת ההתנגדות שפיתחנו והשינוי שעברנו מעם ששחטו אותו - אין לו דוגמה אצל שום עם, זה נס. כל דור של מפקדים ורמטכ"לים עומס על כתפיו את האחריות הכבירה להמשיך את הנס ולהבטיח שהוא עוד יגדל ויגבר. אנחנו עשינו את זה יחד, גדי. זה לא שלא היו רעשי רקע, היו לחצים, אבל אני חושב שקיבלנו את ההחלטות הענייניות שמטרתן לשמר את הנס ולהבטיח את קיום ביטחון המדינה. אנחנו נדרשים לשפר כל הזמן, והמטלה הזאת עוברת לכתפיים של כוכבי. אני מבקש להגיד חמש מילים: תודה גדי, בהצלחה אביב, ומברוק".

 טקס חילופי רמטכלים
 

טקס חילופי רמטכלים (חדשות עשר )

 

"הבית הלאומי שהוקם כאן, הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים", אמר הרמטכ"ל הנכנס בנאומו הבוקר במעמד קבלת הדרגות. "אך הוא נטוע באזור אשר מסיבות לאומיות ודתיות, מנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. להגנתו נדרשת ראייה מפוכחת, כוח צבאי כשיר, נכונות להפעלתו, שיקול דעת ונחישות. ברוח זו נפעל".

"עכשיו, בתורי, משקיבלתי עלי את האחריות להובלת הצבא, אני מתחייב להקדיש את כל מרצי, בגישה ביקורתית ותובענית, לחיזוק קיר המגן, ולהתאמתו לאתגרי ההווה והעתיד, כשבמוקד הגדלת כושר הפגיעה באויב, והעמדת צבא קטלני, יעיל וחדשני, השומר על ייעודו וייחודו. כמו כל חייל במעמד השבועה התחייבתי בזמנו גם אני, 'להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת'. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיני אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה, אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

"השורות האחרונות בדפי המורשת של הרמטכ"ל היוצא נכתבות היום, ובמקביל נכתבות השורות ראשונות בגיליון העשייה של הרמטכ"ל הנכנס", אמר ראש הממשלה נתניהו בנאומו. "בשליחותנו המשותפת להבטחת ביטחון ישראל אסור שיהיה חלל ומעצור. חייב להיות רצף של נשיאה בעול למען מדינת ישראל ולמען ביטחון אזרחי ישראל. בעיני זאת חובה עליונה וזכות כבירה".

הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט, בירך את מחליפו: "בשנים הרבות שבהן פעלנו יחד בשטח ובמטה הכללי, זכיתי להכיר אותך כמפקד בעל עוצמות ויכולות של מנהיגות ופיקוד אשר יכול ויוכל לעמוד בפני אתגרים מורכבים ביותר", אמר והוסיף: "אני בטוח כי נחישותך וניסיונך הרב יופנו במלואם לחיזוק מוכנות צה"ל ועוצמתו, לשמירה על דמותו וערכיו, ולטיפוח הגאווה שבלב אנשיו. זהו תפקידנו ואותו עלינו למלא בלא מורא וללא משוא פנים".

 טקס חילופי הרמטכ"לים
 

טקס חילופי הרמטכ"לים (חדשות עשר)

 

לאחר מכן, נשיא המדינה ריבלין אירח במשכנו את הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט, הרמטכ"ל הנכס אביב כוכבי ורעיותיהם לארוחת צהריים. ארוחת צהריים הייתה על טהרת הצמחונות כמחווה לכניסתו של הרמטכ"ל הצמחוני הראשון לתפקידו. הנשיא פנה לרמטכ"ל הנכנס ואמר: "אביב, צה"ל מקבל רמטכ"ל מצוין. הטוב שבטובים. אני בטוח שתיטיב לנווט את צה"ל אל עבר אתגרי המחר, באותה נחישות שאפיינה אותך עד כה. אתה מבין את המורכבות ואת כובד האחריות. עכשיו אין יותר אחראי ממך".

אלוף במיל' רוני נומה, לשעבר אלוף פיקוד מרכז, סיפר לחדשות עשר: "הרמטכ"ל שהולך להיות לנו הוא מקצועי, לוחם, איש חכם במלוא מובן המילה, יצירתי, מפקד, מנהיג ומצפן. בלילה של ערפל כשאתה יוצא לניווט והדרך לא ידועה, אתה מסתכל על המצפן ומתחיל לנוע. אנשים יילכו אחריו כי הוא איש שיודע לאן ללכת. הוא היה במקומות קשים ומורכבים, ולכן חווה גם כשלונות, והוא לומד מהם ומשתפר. יש לנו רמטכ"ל שראוי להערצה והערכה ואזרחי וחיילי ישראל קיבלו היום את המתנה הגדולה ביותר שאפשר לקבל שהוא מפקד שהוא בסדר גודל משכמו ומעלה."

"אני חושב שהוא יודע מה הוא רוצה לעשות", המשיך נומה, "חלק מהדברים הוא רוצה לשמר, ואני מעריך שחלק מהדברים הוא ירצה לשנות, וזה טוב מאוד כי צריך גם לשנות ולהתחדש והוא יידע לעשות את זה באיזון הנכון. יש לו אהבה ליסודיות ולמקצועיות, אהבה למדינת ישראל ולמשימה להגן עליה, וזה מה שיכוון אותו".