"יש לו היכולות": במערכת הביטחונית והפוליטית בירכו את כוכבי

פוליטיקאים ואנשי צבא רבים הגיבו על כניסת כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל. בנט: "משימתו העיקרית - להביא את איראן לייאוש". גבאי: "סומכים עליך שתוביל את צה״ל" • לכל התגובות

בכירים רבים במערכת הפוליטית והביטחונית בירכו היום (שלישי) את רב אלוף אביב כוכבי לרגל כניסתו לתפקיד הרמטכ"ל, והביעו את אמונם ביכולתו להוביל את צה"ל להישגים. מוקדם יותר, קיבל כוכבי את הדרגות בחדשות מראש הממשלה ומאשתו, בטקס החלפת הרמטכ"לים שנערך בקריה.

"אני מכיר את כוכבי מצוין. הוא איש מעולה עם כל הכישורים והיכולות. שיהיה בהצלחה", אמר לחדשות עשר ראש השב"כ נדב ארגמן. שר העלייה והקליטה יואב גלנט בירך גם הוא: "אביב כוכבי הוא אחד מטובי הקצינים שהיו בצבא בדור האחרון והוא מגיע לתפקיד מוכן. הוא איש עם חוכמה ויוזמה, ואדם עם מזג נוח שהפקודים שלו הולכים אחריו בעיניים עצומות. אשרינו שאביב לוקח את המושכות לידיים".

 
 הרמטכ"ל אביב כוכבי
 

הרמטכ"ל אביב כוכבי (חדשות עשר)

 

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי: "משימתו העיקרית של כוכבי היא להביא את איראן ל'ייאוש אסטרטגי' בתוכניתה לעטוף את ישראל. שתבין שאין בכך תוחלת". "משימתו בבניין הכוח: להכין את צה״ל לאתגרי 2025 - הצמחת מפקדים מעולים, התמודדות מול טרור א-סימטרי, שזירת טכנולוגיה בחוכמה וחיזוק רוח הלחימה. בהצלחה אביב", הוסיף בנט.

יו"ר התנועה ציפי לבני: "ברכות לרמטכ״ל ה-22 של מדינת ישראל רא״ל אביב כוכבי. משוכנעת שתדע לשלב את האומץ שיש בך יחד עם שיקול הדעת הנדרש באתגרים הביטחוניים מולם ניצבת ישראל. אני יודעת שהאחריות לביטחונה של ישראל והדאגה לחיילי צה״ל שתחת פיקודך תלווה אותך בקבלת ההחלטות. בהצלחה כוכבי, תודה איזנקוט".

בווידאו: ראש השב"כ נדב ארגמן מברך את הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט אמר לחדשות עשר כי "אנו סמוכים ובטוחים שצה"ל בידיים טובות. אביב כוכבי יהיה רמטכ"ל מצוין".

יו"ר התנועה, אבי גבאי, פנה לכוכבי ואמר כי "ישראל סומך עליך ובוטח בך, שתוביל את צה״ל במקצועיות ובשיקול דעת, ותעשה לפני הכול ומעל הכול את מה שנכון לביטחון". "כאבא לדניאל, ילד שיהפוך בעוד חודשים ספורים לחייל, אני יודע שגורלו, וגורל כולנו, הופקד בידי המפקד הראוי לכך, שהולכים אחריו בעיניים עצומות. אשרינו שאביב לוקח את המושכות לידיים", הוסיף גבאי.

ח"כ עמר בר לב, שפיקד בעבר על סיירת מטכ"ל, בירך אף הוא את הרמטכ"ל הנכנס. "אני מכיר את אביב שנים רבות ואין לי ספק שעוז רוחו, היצירתיות והתבונה שלו ישאו בהצלחה בנטל. האתגר הגדול של אביב יהיה בעמידה נחושה בסטנדרט הערכי הגבוה שהציב איזנקוט לצה"ל ולמדינת ישראל כולה בתקופה אפורה של מהיגות לאומית".

חברת הכנסת מירב בן ארי כתבה כי "בטוחה שצה"ל נמצא בידיים טובות, איש משכמו ומעלה". חברת הכנסת עליזה לביא הוסיפה כי כוכבי הוא "גנרל ופילוסוף שיודע לשלב בין העולמות. ברכת הצלחה מול האתגרים הרבים מבית ומחוץ - שבדרך".

בווידאו: היועמ"ש מנדלבליט מברך את הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי

חברת הכנסת שלי יחימוביץ (העבודה) אמרה על כוכבי כי הוא "מפקד אינטיליגנטי וערכי באופן יוצא דופן. לכך שעמד בראש המודיעין הישראלי אולי הטוב בעולם, יש חשיבות רבה. בלי מודיעין מעולה גם הצבא הכי משובח הוא סומא באפלה. בהצלחה, הרמטכ"ל".

בווידאו: שר הקליטה גלנט מברך את הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי

כוכבי: "נוטל את התפקיד ביראת קודש"

בטקס חילופי הרמטכ"לים שנערך מוקדם יותר, אמר כוכבי כי "הבית הלאומי שהוקם כאן, הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים", אמר הרמטכ"ל הנכנס בנאומו. אך הוא נטוע באזור אשר מסיבות לאומיות ודתיות, מנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. להגנתו נדרשת ראייה מפוכחת, כוח צבאי כשיר, נכונות להפעלתו, שיקול דעת ונחישות. ברוח זו נפעל".

"ברוח זו גדי, פעל צה"ל תחת הנהגתך, ופעם אחר פעם, הוכיח את יכולותיו כמגן הגבולות והפנים, והפעיל את זרועו הארוכה על מנת לגדוע איומים", בירך את איזנקוט, המסיים היום את תפקידו. "בתקופתך, חיזק צה"ל את יחידותיו והגביר את מוכנותו. אני מתייצב בראש הצבא, ובשם כל חייליו ומפקדיו מודה לך ומצדיע. אני נוטל עלי את התפקיד ביראת קודש, ורואה בו זכות. זכות שניתנה לי בסיוע רבים הראויים לתודה. להורי שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים".

 הרמטכ"ל אביב כוכבי
 

הרמטכ"ל אביב כוכבי (חדשות עשר)

 

"עכשיו, בתורי, משקבלתי עלי את האחריות להובלת הצבא, אני מתחייב להקדיש את כל מרצי, בגישה ביקורתית ותובענית, לחיזוק קיר המגן, ולהתאמתו לאתגרי ההווה והעתיד, כשבמוקד הגדלת כושר הפגיעה באויב, והעמדת צבא קטלני, יעיל וחדשני, השומר על ייעודו וייחודו. כמו כל חייל במעמד השבועה התחייבתי בזמנו גם אני, 'להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת'. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיני אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה, אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו". חתם כוכבי את דבריו.

נתניהו: "מייעץ לאיראן לצאת מסוריה מהר - נמשיך במדיניות התקיפה שלנו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את כוכבי וכן את הרמטכ"ל היוצא איזנקוט והוסיף כי "בארבע בשנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים: הזירות משתנות בעזה בסוריה ובלבנון אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה". 

 רה"מ נתניהו בטקס חילופי רמטכ"לים
 

רה"מ נתניהו בטקס חילופי רמטכ"לים (חדשות עשר)

 

"פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשנו. עשינו זאת באמצעות בלימת הסכם הגרעין וחידוש הסנקציות עליה. היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, היא משקרת כל הזמן", אמר נתניהו. "היא שיקרה ביחס להסכם הגרעין, היא משקרת עכשיו כשהיא כביכול משגרת לווין תמים לחלל אבל בעצם רוצה להשיג את השלב הראשון של טיל בין יבשתי בניגוד לכל ההסכמים הבינלאומיים".

"אנחנו תומכים תמיכה מלאה בהתנגדות התקיפה של ארצות הברית מול איראן", המשיך. "פעלנו להגנת ישראל על ידי שיבוש נסיונות ההצטיידות של חזבאללה, השמדת המנהרות בצפון ובדרום – ומעל הכל מניעת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. שמעתי אתמול את דובר משרד החוץ האיראני אומר 'לאיראן אין התבססות צבאית בסוריה, אנחנו רק מייעצים'. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר, כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו, כפי שהבטחנו, וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה".