איראן: "ביצענו ניסיון שיגור לווין לחלל – אך נכשלנו"

בצל אזהרות ארה"ב, טהראן הודיעה כי הלווין הראשון מבין שניים שתוכננו להגיע לחלל, לא צבר המהירות הנדרשת ולא הגיע למסלולו המיועד. "מדעני איראן ימשיכו בעבודתם"

איראן הודיעה הבוקר (שלישי) כי היא ביצעה ניסיון שיגור לווין לחלל, אך הטיל שנשא את הלווין לא צבר את המהירות הנדרשת ולא הגיע למסלולו המיועד. על פי הצהרת שר התקשורת האיראני, מוחמד ג'אווד אזארי ג'הרומי, מדובר בלווין המכונה "פיאם", והוא הראשון מבין שניים שמיועדים להגיע לחלל.

לפי שר התקשורת האיראני, שיגור הלווין עבר בהצלחה את שני השלבים הראשונים, אך כאמור נכשל בשלב השלישי. ג'הרומי לא פירט מה הייתה התקלה שגרמה לכישלון הניסוי, אך הצהיר כי "המדענים האיראנים ימשיכו בעבודתם".

בתוך כך, הבוקר התייחס ראש הממשלה נתניהו למתיחות המתמשכת מול איראן בטקס החלפת הרמטכ"לים שהתקיים בקריה. נתניהו נפרד מהרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, ואמר: "בארבע בשנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים: הזירות משתנות בעזה בסוריה ובלבנון אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה. פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשנו. עשינו זאת באמצעות בלימת הסכם הגרעין וחידוש הסנקציות עליה. היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, היא משקרת כל הזמן. היא שיקרה ביחס להסכם הגרעין, היא משקרת עכשיו כשהיא כביכול משגרת לווין תמים לחלל אבל בעצם רוצה להשיג את השלב הראשון של טיל בין יבשתי בניגוד לכל ההסכמים הבינלאומיים".

"אנחנו תומכים תמיכה מלאה בהתנגדות התקיפה של ארצות הברית מול איראן", המשיך. "פעלנו להגנת ישראל על ידי שיבוש נסיונות ההצטיידות של חזבאללה, השמדת המנהרות בצפון ובדרום – ומעל הכל מניעת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. שמעתי אתמול את דובר משרד החוץ האיראני אומר 'לאיראן אין התבססות צבאית בסוריה, אנחנו רק מייעצים. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר, כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו, כפי שהבטחנו, וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה".

 
 
 
   תמונות לוויין בהן ניכר שלב היערכות מתקדם לקראת שיגור לוויין
 

תמונות לוויין בהן ניכר שלב היערכות מתקדם לקראת שיגור לוויין ( ImageSat International ISI, https://www.imagesatintl.com/)

 

אתמול, כזכור, פורסם דוח של חברת ISI שמבוסס על תמונות לוויין שצולמו ב-11 בינואר, ולפיו איראן נערכת לשיגור לוויין תצפית ממרכז החלל בסמנאן על שם חומייני. מהתמונות נראה שהטיל שיישא את הלוויין הנקרא Satellite Vehicle Launcher, כבר נמצא באתר ההרכבה.

כמו כן, לפי הדוח, אתר השיגור עצמו כבר ערוך לקליטת הטיל והמשגר, אליו יועברו מאתר ההרכבה. ארה"ב גינתה את ההיערכות לשיגור הלוויין מאחר שהטיל לשיגורו מפר את המגבלות שהטיל האו"ם על פיתוח טילים מתקדמים.

ביום רביעי שעבר פרסמה רשת CNN תמונות לווין המצביעות על כך שאיראן נערכת לשיגור לוויין לחלל. זאת, חרף אזהרות שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שרמז בשבוע שעבר כי מהלך כזה עלול להוביל לסנקציות נוספות נגד טהראן. התמונות מראות פעילות במרכז החלל על שם חומייני ועל פי מומחים בתחום, מדובר בפעילות דומה לזו שננקטה לפני שיגור הלווין הקודם לפני כשנתיים. יש לציין כי לגורמי המודיעין אין סימנים לכך שמדובר בשיגור למטרות צבאיות.

  תמונות לוויין בהן ניכר שלב היערכות מתקדם לקראת שיגור לוויין
 

תמונות לוויין בהן ניכר שלב היערכות מתקדם לקראת שיגור לוויין (ImageSat International ISI, https://www.imagesatintl.com/)

 

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הודה באותו יום כי "הסנקציות האמריקניות מפעילות לחץ על איראן ועל אזרחיה". "האמריקנים מצהירים בשמחה כי אלו סנקציות חסרות תקדים", הוסיף חמינאי. "הן אכן חסרות תקדים – וכך תהיה גם התבוסה האמריקנית, בעזרת האל".

ביום שישי צרפת קראה לאיראן להפסיק באופן מיידי כל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים שיכולים לשאת נשק גרעיני. זאת, לאחר שנשיא איראן חסן רוחאני הצהיר אתמול כי בקרוב יוכלו הטילים האיראניים לשאת לווין לחלל. "צרפת מזכירה שתוכנית הטילים של איראן נוגדת את החלטת מועצת הביטחון", אמרה דוברת משרד החוץ הצרפתי, אגנס פון דר מוהל. "אנו קוראים לאיראן לחדול באופן מיידי מכל פעילות הקשורה לנשק גרעיני, כולל בדיקות טכנולוגיות של טילים בליסטיים". בהמשך, דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קסאמי, קרא לצרפת שלא לחזור על דברים אלה וטען כי התוכנית האיראנית הינה לצורכי הגנה ואיננה מפרה את החלטות האו"ם.

בשבוע שעבר התרה פומפאו באיראן וקרא לה לפרק את אמצעי השיגור שברשותה. "ארה"ב לא תעמוד ותראה את המדיניות ההרסנית של המשטר האיראני שגורמת לאי-יציבות בביטחון הבין-לאומי", אמר אז שר החוץ האמריקני. "אנו מייעצים לטהראן לשקול מחדש את השיגור ה'פרובוקטיבי' ולחדול מכל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים – כדי למנוע את העמקת הבידוד הכלכלי והדיפלומטי". לדברי פומפאו, מעשי איראן מפרים את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם.