הרמטכ"ל הנכנס כוכבי: "נוטל את התפקיד ביראת קודש"

רא"ל אביב כוכבי קיבל את הפיקוד על צה"ל והחליף את איזנקוט, שאמר: "משאיר אחריי צבא כשיר, מוכן ועוצמתי". רה"מ: "מייעץ לאיראן לצאת מסוריה - נמשיך במדיניות התקיפה"

  • פורסם ב:
  • 15/01/2019 04:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/01/2019 10:21
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הרמטכ"ל כוכבי: אביב כוכבי נכנס הבוקר (שלישי) לתפקיד הרמטכ"ל. כוכבי, ששימש עד כה כסגן הרמטכ"ל איזנקוט, קיבל דרגות רב אלוף מראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בטקס רשמי שנערך בקריה, בו קודם לתפקיד מפקד צה"ל ה-22. ראש הממשלה ורעייתו של הרמטכ"ל הנכנס העניקו לכוכבי את הדרגות בטקס.

"הבית הלאומי שהוקם כאן, הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים", אמר הרמטכ"ל הנכנס בנאומו. אך הוא נטוע באזור אשר מסיבות לאומיות ודתיות, מנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. להגנתו נדרשת ראייה מפוכחת, כוח צבאי כשיר, נכונות להפעלתו, שיקול דעת ונחישות. ברוח זו נפעל".

"ברוח זו גדי, פעל צה"ל תחת הנהגתך, ופעם אחר פעם, הוכיח את יכולותיו כמגן הגבולות והפנים, והפעיל את זרועו הארוכה על מנת לגדוע איומים", בירך את איזנקוט, המסיים היום את תפקידו. "בתקופתך, חיזק צה"ל את יחידותיו והגביר את מוכנותו. אני מתייצב בראש הצבא, ובשם כל חייליו ומפקדיו מודה לך ומצדיע. אני נוטל עלי את התפקיד ביראת קודש, ורואה בו זכות. זכות שניתנה לי בסיוע רבים הראויים לתודה. להורי שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים".

"עכשיו, בתורי, משקבלתי עלי את האחריות להובלת הצבא, אני מתחייב להקדיש את כל מרצי, בגישה ביקורתית ותובענית, לחיזוק קיר המגן, ולהתאמתו לאתגרי ההווה והעתיד, כשבמוקד הגדלת כושר הפגיעה באויב, והעמדת צבא קטלני, יעיל וחדשני, השומר על ייעודו וייחודו. כמו כל חייל במעמד השבועה התחייבתי בזמנו גם אני, 'להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת'. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיני אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה, אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו". חתם כוכבי את דבריו.

 הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס הענקת הדרגות
 

הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס הענקת הדרגות (חדשות עשר )

 

"השורות האחרונות בדפי המורשת של הרמטכ"ל היוצא נכתבות היום, ובמקביל נכתבות השורות ראשונות בגיליון העשייה של הרמטכ"ל הנכנס", אמר ראש הממשלה נתניהו בנאומו. "בשליחותנו המשותפת להבטחת ביטחון ישראל אסור שיהיה חלל ומעצור. חייב להיות רצף של נשיאה בעול למען מדינת ישראל ולמען ביטחון אזרחי ישראל. בעיני זאת חובה עליונה וזכות כבירה".

"גדי, אתה מסיים למעלה מ-40 שנות שירות מסור בצה"ל, ואני בטוח שאתה זוכר גם את יום הגיוס שלך לחטיבת גולני", הודה ראש הממשלה לאיזנקוט. "בין לבין משתרעת קריירה צבאית שגולת הכותרת שלה היא ארבע שנותיך כרמטכ"ל. בשמי, בשם ממשלת ישראל ובשם האזרחים, תודה לך גדי מעומק הלב".

"בארבע בשנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים: הזירות משתנות בעזה בסוריה ובלבנון אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה", הוסיף ראש הממשלה. "פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשנו. עשינו זאת באמצעות בלימת הסכם הגרעין וחידוש הסנקציות עליה. היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, היא משקרת כל הזמן. היא שיקרה ביחס להסכם הגרעין, היא משקרת עכשיו כשהיא כביכול משגרת לווין תמים לחלל אבל בעצם רוצה להשיג את השלב הראשון של טיל בין יבשתי בניגוד לכל ההסכמים הבינלאומיים".

 הרמטכ"ל אביב כוכבי
 

הרמטכ"ל אביב כוכבי (חדשות עשר )

 

"אנחנו תומכים תמיכה מלאה בהתנגדות התקיפה של ארצות הברית מול איראן", המשיך. "פעלנו להגנת ישראל על ידי שיבוש נסיונות ההצטיידות של חזבאללה, השמדת המנהרות בצפון ובדרום – ומעל הכל מניעת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. שמעתי אתמול את דובר משרד החוץ האיראני אומר 'לאיראן אין התבססות צבאית בסוריה, אנחנו רק מייעצים. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר, כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו, כפי שהבטחנו, וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה".

"יש לך הרבה מאוד הישגים", פנה נתניהו לאיזנקוט בסוף דבריו. "אבל כעת אתה פושט את המדים בדרך להגשמת משאלות ישנות, אולי טיול תרמילאים. אני ממליץ על אמריקה הדרומית, ואולי גם תמצא אתנחתות אחרות בתחנות חייך. אני מאחל לך הרבה הצלחה בהמשך חייך".

 רה"מ נתניהו בטקס חילופי רמטכ"לים
 

רה"מ נתניהו בטקס חילופי רמטכ"לים (חדשות עשר )

 

"בתום 40 שנות שירות וארבע שנות כהונה כרמטכ"ל", אמר הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט לאחר טקס הענקת הדרגות. "אני חותם דרך שהייתה לשליחות חיי. את הצבא שאליו נכנסתי כאחד החיילים אני עוזב היום לאחר שזכיתי לעמוד בראשו. כחייל צעיר בן שמונה עשרה הנחתי ידי על התנ"ך ונשבעתי אמונים למדינה ולצה"ל. ברגע ההוא אל חובותיי האישיות נוספה חובה לאומית המשותפת לכולנו: החובה לקחת חלק בהגנה על ביתנו המשותף".

"בארבע השנים האחרונות רשם צה"ל הישגים ראויים לציון ביצע אלפי פעולות של הפעלת כוח עוצמתית ומדויקת – וקיבע את מעמדו בעיני אויביו כצבא מתוחכם, מפתיע ויצירתי", המשיך איזנקוט. "הישגים אלו הושׂגו לא בדברי רהב אלא בצניעות, בחשיבה מעמיקה, בתכנון מוקפד ובביצוע מקצועי תוך הטלת ספק ושיפור תמידי. העשייה הביטחונית אינה מתכנסת תמיד לכותרת בת שמונה מילים. יש בה תהליכים ארוכים ומשמעותיים, גלויים וסמויים, המבטיחים את עוצמתנו ועליונותנו. מדי יום כוחנו נבחן בהצלחה במניעת ההתבססות האיראנית בסוריה ועצירת התחמשות חזבאללה בלבנון, בהסרת איום המנהור על מדינת ישראל, בבלימת הטרור בעזה ובאיו"ש ובפעילות התקפית רציפה. אך לא די בכך, אתגרים רבים עוד ייכונו לצה"ל".

"עלינו לזכור כי מבחננו הוא מבחן התוצאה, שתיקבע בשמירה על מוכנות גבוהה מאוד למלחמה ואם נידרש לכך – גם בניצחון", המשיך. "בגאווה אני מבקש להעביר היום את הפיקוד על הנכס היקר ביותר של אומתנו, צבא ההגנה לישראל – לרב־אלוף אביב כוכבי. מפקד ראוי מאין כמותו לעמוד בראש צבא זה".

לאחר מכן בירך איזנקוט את מחליפו בתפקיד: "בשנים הרבות שבהן פעלנו יחד בשטח ובמטה הכללי, זכיתי להכיר אותך כמפקד בעל עוצמות ויכולות של מנהיגות ופיקוד אשר יכול ויוכל לעמוד בפני אתגרים מורכבים ביותר", אמר. "אני בטוח כי נחישותך וניסיונך הרב יופנו במלואם לחיזוק מוכנות צה"ל ועוצמתו, לשמירה על דמותו וערכיו, ולטיפוח הגאווה שבלב אנשיו. זהו תפקידנו ואותו עלינו למלא בלא מורא וללא משוא פנים".

 הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט והרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי
 

הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט והרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי (חדשות עשר )

 

בהמשך הבוקר, יבקר כוכבי בהיכל הזיכרון ובכותל. לאחר מכן יגיע לבית הנשיא ובהמשך ייערך טקס חילופי הרמטכ"לים בקריה. בשעה 15:15 תתקיים הרמת כוסית בלשכת הרמטכ"ל וב-16:00 ייערך משמר כבוד לרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט.

כוכבי נולד ב-1964 וגדל בקריית ביאליק, בן לריבה, מורה לחינוך גופני ולשאול, בעל חנות. הוא גר עם אשתו ושלושת בנותיו ביישוב הקהילתי עדי השייך למועצה אזורית עמק יזרעאל. הוא בעל תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד ותואר שני נוסף ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס. 

ב-1982, התנדב כוכבי לחטיבת הצנחנים שם מילא שורה של תפקידי פיקוד זוטרים. ב-1993 הועלה לדרגת סגן אלוף ומונה למפקד גדוד 101. ארבע שנים מאוחר יותר, ב-1997, מונה לסגן מפקד חטיבת הצנחנים. ב-1998 מונה למפקד החטיבה המזרחית ביחידת הקישור ללבנון (יק"ל), וכשנה לאחר מכן, היה אמור לעמוד בראש שיירה לאחד הכפרים בדרום לבנון אך מפקד העוצבה, תת אלוף ארז גרשטיין, החליט לצאת לשטח במקומו. בדרך חזרה לישראל, הופעלה זירת מטענים על ידי חזבאללה ובה נהרגו גרשטיין, נהגו, קשרו וכתב קול ישראל בצפון, אילן רועה.

 הרמטכ"ל אביב כוכבי
 

הרמטכ"ל אביב כוכבי (חדשות עשר )

 

בשנת 2001 מונה כוכבי למפקד חטיבת הצנחנים, תפקיד אותו מילא עד 2003. במהלך פיקודו, הוביל את החטיבה בלחימה במבצע "חומת מגן" בתוך הרחובות של שכם וטול כרם. במהלך הלחימה בטרור הפלסטיני, הגה ופיתח כוכבי את השימוש של התקדמות הכוחות תוך פריצת קירות, כדי למנוע נפגעים בקרב כוחותיו. בין המבצעים הבולטים שניהל בתקופה זו: כיבוש בית לחם והטלת מצור על כנסיית המולד, בה התבצרו כחמישים מבוקשים שניהלו קרבות ירי נגד צה"ל והחזיקו כ-200 בני ערובה. המצור, שנמשך 39 ימים, סוקר בהרחבה על ידי התקשורת הבין-לאומית.

בשנת 2003 הועלה לדרגת תת אלוף ומונה למפקד עוצבת האש. ב-30 בנובמבר 2004, מונה למפקד למפקד אוגדת עזה, והוביל את האוגדה במבצעים נגד שיגור הקאסמים ובהם מבצע גשמי קיץ. במהלך שירותו כמפקד האוגדה התרחשו שני אירועים משמעותיים; תוכנית ההתנקות ב-2005 וחטיפת גלעד שליט שנה מאוחר יותר, ב-2006. בשנת 2007 מונה כוכבי לראש חטיבת המבצעים באגף המבצעים, והשתתף בתכנון מבצע עופרת יצוקה.

ב-2010 הועלה כוכבי לדרגת אלוף ומונה לראש אמ"ן. במהלך תפקידו התרחשו המבצעים: עמוד ענן, חשיפה מלאה וצוק איתן. בנובמבר 2014, מונה למפקד פיקוד צפון ושלוש שנים מאוחר יותר, ב-2017, מונה לסגן הרמטכ"ל. באוקטובר, המליץ שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, למנותו לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. חודש לאחר מכן אישרה הממשלה את המינוי.