"רוצה קורת גג וחיים רגילים": הנערה שעברה 11 מוסדות ב-5 שנים

מ' הוצאה מבית הוריה, עברה בין פנימיות, אושפזה בבי"ח פסיכיאטרי ואף הגיעה למוסד סגור, אך הרשויות לא מצאו פיתרון עבורה. אב המשפחה שמארחת את מ': "תסריט לא מציאותי"

מ', נערה בת 17, עברה בחמש השנים האחרונות בין 11 מוסדות רווחה שונים, עד שלבסוף הגיעה לרחוב. כיום, למרות שהיא קטינה, אין לה קורת גג ולרשויות הרווחה אין פיתרון עבורה. 

כבר בגיל שש הוצאה מרשות הוריה הביולוגיים ולדבריה עד היום אין לה קשר איתם. היא חיה אצל משפחת אומנה כשש שנים, בגיל 12 הוצאה לפנימיות ומאז לא הצליחה להחזיק מעמד כמעט בשום מסגרת. "אף פעם לא שאלו אותי איזו מסגרת אני רוצה. כשעוברים ממקום למקום, אין סיכוי להסתגל", סיפרה מ'. "כשילד חווה נטישה הוא לא יודע איך לעכל את זה, אז הוא בונה סביבו חומות", הוסיפה.

בגיל 15, אושפזה מ' בבית חולים פסיכיאטרי ונשארה שם, כי שוב, לא נמצאה עבורה מסגרת מתאימה. "הייתי מאוד אלימה ופגעתי בעצמי לפעמים", היא המשיכה. מ' המשיכה לעבור ממקום למקום עד שהגיעה למוסד הסגור "מסילה", למרות שלא היה לה עבר פלילי. ב"מסילה" תקפה מ' איש צוות, מה שהוביל לכך שנשלחה לבלות את הלילה בבית הכלא נווה תרצה. לאחר התקרית, אביה הביולוגי הופיע ואגף הרווחה קבע שעליה להישאר איתו, אך לאחר מספר ימים היא ברחה לרחוב.

 מ' שנשארה ללא בית
 

מ' שנשארה ללא בית (חדשות עשר)

 

מ' המשיכה לספר על החוויות הקשות שעברה: "ישנתי על ספסלים ועל הרצפה, פשוט הסתובבתי וביקשתי מאנשים כסף שיהיה לי לאוכל". כנשאלה על הקלות שבה ניתן להידרדר לזנות מהמצב שלה, השיבה כי "קל להידרדר לכך, אבל עוד לא הגעתי למצב הזה כי אני מאוד שומרת על עצמי. לא נראה לי שאני אדרדר לשם כל כך מהר". לבסוף, סיכמה: "הכי הייתי רוצה קורת גג כדי לעבוד ולצאת לחיים נורמליים".

לאחרונה נאבקת  מ' ברשויות הרווחה כדי שהקצבה שממנה היא מתקיימת לא תעבור לאפוטרופוס לרכוש. למזלה, היא בקשר עם המשפחה המארחת שלה ומתגוררת אצלה באופן זמני. יואל, אב המשפחה המארחת של מ', סיפר: "כשמסתכלים על כל התסריט הזה, זה נראה משהו לא מציאותי. לא היה לה אף פעם ליווי של איש מקצוע שירד לעומק הבעיה".

מלשכת הרווחה ביישוב שבו מתגוררת מ', נמסר: "הנערה מטופלת על ידי שירותי ומשרד הרווחה. מפאת חסיון מידע לא נוכל להגיב, רק נאמר שניתנים מענים מיטביים ונרחבים לנערה. היא נמצאת במשמורת הוריה".