ממצבו הבריאותי להשמדת המנהרות: לאן נעלם חסן נסראללה?

תשעה שבועות עברו מאז נראה מזכ"ל חזבאללה, וחמישה שבועות מאז פתחה ישראל במבצע "מגן צפוני". האם הוא גוסס, מתעלם או רק במצב פוליטי רגיש?

בחמשת השבועות האחרונים חשפה ישראל לעולם את תוכניות מבצע כיבוש הגליל של חזבאללה על ידי פרויקט המנהרות, סיכלה אותן ובכך הביכה את הארגון, את מנהיגיו ופטרוניו האיראניים. בתוך כל זה, עברו תשעה שבועות מאז נראה לאחרונה מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, וחרושת השמועות לגבי היעלמותו הולכות וגוברות.

מזכ"ל הארגון בן ה-58 סובל כבר יותר מ-25 שנה מבעיות בריאותיות שונות, אך ככל הידוע אינן מסכנות את חייו. בעבר טענו השמועות, שכמה מהן הופצו על ידי יריביו הפוליטיים, כי הוא מאושפז בביירות או טהראן, שהוא סובל מסרטן, חוסל על ידי המוסד הישראלי ודיווחים נוספים. עם זאת, רשת NTV הלבנונית דיווחה כי נסראללה בריא, וצפוי לנאום ב-11 בפברואר, ביום ציון המהפכה האיראנית.

 מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה
 

מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה (חדשות עשר )

 

גורמים לבנוניים הסבירו לאן נעלם המזכ"ל. לטענתם, נסראללה ויועציו טרם החליטו כיצד להתייחס להצלחה הישראלית במבצע "מגן צפוני" – האם להתעלם ממנה לחלוטין או לשאת נאום שיציג את האירוע מזווית הראייה של הארגון.

סיבה נוספת, על פי גורמים אחרים, הוא המצב הרגיש שבו נמצא חזבאללה בפוליטיקה הלבנונית. הארגון ניצח מעשית בבחירות האחרונות ומעורב בהקמת הממשלה. הוא לא רוצה להיראות כמי שנבהל או הובס מהמלך הישראלי וגם לא להיתפס כמי ששוב האינטרס ההתקפי האיראני קודם אצלו למחויבותו ללבנון. לפי תרחיש כזה, קרב היום שבו נסראללה יפזר את העמימות, יישא נאום פומבי וירגיע את מאזיניו מפני פעולות ישראל. בכך, יחזיר לעצמו את כוחו – וימעיט בערך המכה שספג.