עיריית ת"א נגד Airbnb: הארנונה על דירות המוצעות באתר תעלה

מועצת העירייה החליטה להעביר הצעה לפיה מי שישכיר דירות באתר לתקופה של מעל לשלושה חודשים בשנה, יחוייב בתעריף מיוחד. "המגמה מביאה לפגיעה במרקם החיים ובשוק הדיור"

מועצת עיריית תל אביב-יפו החליטה הערב (שני) להעביר הצעה לדיון בצו שמטרתו לחייב אדם שישכיר דירות באתר Airbnb לתקופה של מעל לשלושה חודשים בשנה, בתעריף ארנונה מיוחד, כמעט משולש. ההצעה התקבלה נוכח העלייה החדה במספר הדירות שמושכרות באמצעות האתר באופן מסחרי לתקופות זמן ארוכות.

העלייה במספר הדירות המושכרות באתר החברה, הביאה לכך שבעיר ישנן שכונות שלמות שהפכו לשכונות רפאים, ובהן מתאכלסים בעיקר דיירים מתחלפים. העירייה טוענת שמגמה זו מביאה לפגיעה במרקם החיים בפרט, ולפגיעה במחירי הדיור בשוק השכירות בכלל. כמו כן, נפגעים בתי המלון שנאלצים לשלם מע"מ, מסים שוטפים וארנונות מלאות בהשוואה לאותן דירות.

 אייר בי אנד בי
 

אייר בי אנד בי ( צילום מסך)

 

לפני כחודש, בתום פגישה של בכירי חברת Airbnb עם שר התיירות, יריב לוין, הצהירה החברה כי תקפיא את החלטתה להסיר מהאתר 200 דירות הממוקמות בשטחי הגדה המערבית, וכי תמשיך בדיאלוג עם ממשלת ישראל. גורמים בחברת Airbnb ציינו: המדיניות בנושא ההתנחלויות לא בוטלה, אך היישום של בפועל הושהה.

גורמים ב-Airbnb אמרו אז לחדשות עשר כי יימשך הדיאלוג עם ממשלת ישראל וכל עוד הדיאלוג נמשך החברה תעכב את יישום מדיניות החרם על ההתנחלויות. בסיום הדיאלוג תחליט החברה אם להשאיר את המדיניות על כנה או האם לשנות אותה.

בהודעה שפרסמה אז החברה, לאחר הפגישה עם שר התיירות, נמסר: "אנו דוחים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את פעילות תנועת ה-BDS והבהרנו בשיחותינו עם שר התיירות, את המחוייבות שלנו לפתח את הפעילות העסקית שלנו בישראל לאפשר ליותר תיירים מרחבי העולם ליהנות מפלאיה של ישראל ושל העם הישראלי. לאחר פגישותינו בישראל יש לנו הבנה עמוקה עוד יותר כי הנושא הישראלי פלסטיני הוא נושא מורכב ורגיש. הבהרנו כי אנחנו מפתחים כלים ליישום המדיניות שלנו לגבי ההתנחלויות והתהליך הזה כולל המשך הדיאלוג עם ממשלת ישראל ועם גורמים נוספים".

כאמור, לפני כחודשיים, הודיע אתר Airbnb כי לא יציע לגולשיו דירות להשכרה שנמצאות בגדה המערבית. "הגענו למסקנה כי עלינו להסיר דירות שנמצאות בגדה המערבית - דירות שנמצאות בלב הסכסוך הישראלי-פלסטיני", נכתב בהודעה.