רה"מ להורי ההרוגים בנחל צפית: אשקול הקמת ועדת חקירה ממלכתית

נתניהו נפגש עם הורי הנערים ממכינת "בני ציון" שנספו באסון השיטפון ושמע את טענותיהם. לפי הערכה, אם תוקם ועדת חקירה, הדבר עלול לפגוע בשר החינוך, נפתלי בנט

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) בלשכתו עם הורי עשרת הנערים שנספו באסון בנחל צפית שאירע בחודש אפריל האחרון, שוחח עמם במשך שעה וחצי ושמע את טענותיהם. נתניהו מסר כי ישקול הקמת ועדת חקירה ממלכתית, דבר שעל פי הערכות עשוי לפגוע בשר החינוך, נפתלי בנט. 

כמו כן, נתניהו מסר להורים כי הנחה שמעתה, מכינה שלא תתחייב לבצע, או שלא תבצע בפועל, את פרק ההכנה לצבא בנתאם להנחיות משרד הביטחון - לא תקבל אישור דחיית השירות הצבאי לחניכיה.

 אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה
 

אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה ( קרן שלו)

 

לפני כחודש פרסמה ועדת אהרונישקי, שהוקמה בעקבות האסון, דוח חריף, ובו היא מבקרת את הפיקוח של משרד החינוך ומשרד הביטחון על המכינות הקדם צבאיות, כמו גם את חוסר המדיניות בנוגע אליהן. בין היתר, מצאה הוועדה כי הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה מצומצמים ביותר, וכי ההתאמה בין התקנות והכללים למתרחש בשטח - מוגבלת.

הדוח הצביע על כך שעד לאסון, משרד החינוך לא קבע כללים הנוגעים לפעילות חוץ ולהתנהלות בשגרה, בעוד משרד הביטחון לא גיבש כללים בעניין ההכנה לצה"ל והאימון הגופני. בדוח נכתב כי שני המשרדים הותירו חופש פעולה נרחב מדי למכינות, לא פיקחו על התנהלותן ואף התעלמו מהנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים. עוד נקבע כי המשרדים לא פעלו כלל לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות היה ידוע כי לא עמדו בתקנים ובכללים הבטיחותיים. כמו כן, צוין בדוח כי עקב מחסור חריף בכוח אדם, הרגולציה על מימוש התוכניות הבטיחותיות של המכינות – חלשה עד לא קיימת בכלל.

 יעל כהן, אמה של רומי כהן, שנספתה באסון השיטפון בערבה
 

יעל כהן, אמה של רומי כהן, שנספתה באסון השיטפון בערבה (חדשות עשר)

 

הדוח שסיפקה הוועדה, בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, מכיל גם המלצות בטיחותיות וארגוניות במטרה להבטיח שהאסון הקשה בנחל צפית, לא יחזור על עצמו. ראשית, ממליצה הוועדה להגדיר את תחומי האחריות והסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות הקדם צבאיות, ולחייב זאת בחוק. בדוח הומלץ להקים ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע ותהווה גוף מקצועי, לצד מועצת המכינות, בנושאי נהלי בטיחות. כמו כן, המליצה הוועדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים הבטיחותיים.

"הוועדה אשר הורכבה מאנשי מקצוע חיצוניים בתחום הבטיחות, לצד נציגי המכינות, קיבלה מנדט לטפל בבטיחות ובמוגנות במכינות הקדם צבאיות כתרבות ארגונית, כשמטרתה המרכזית היא לתת בידי בעלי התפקידים כלים בתחום הביטחון והבטיחות שיבטיחו שכולם יחזרו הביתה בשלום", אמר רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי. "הדוח מציע פתרונות מעשיים לבקרה מלאה על הבטיחות בעולם המכינות, תוך מתן דגש על שינויים מהותיים שצריכים להתבצע בכל הדרגים, זאת כמובן במטרה שמקרים ואסונות כמו שהיה בנחל צפית לא יחזרו עוד".