"מינוי תמורת זיכוי": היועמ"ש סגר את התיק בפרשת השופטת גרסטל

לפי החשד המקורי, הוצעה לגרסטל קדימות במינוי לתפקיד היועמ"ש בתנאי שתסגור את התיק נגד שרה נתניהו. מנדלבליט אימץ את עמדת המשטרה והפרקליטות והחליט לגנוז את התיק

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט היום (שני) על סגירת התיק בפרשת התמודדות השופטת בדימוס הילה גרסטל למשרת היועמ"ש. מנדלבליט אימץ את עמדת ראש אגף החקירות ומודיעין במשטרת ישראל, את עמדת פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה ועמדת פרקליט המדינה.

כאמור, במהלך התמודדותה של גרסטל לתפקיד היועמ"ש בשנת 2015, מקורבה אלי קמיר הציע לה, כביכול, בתיאום עם מי שכיהן אז כדובר ויועץ התקשורת הפרטי של משפחת נתניהו, ניר חפץ, הצעת שוחד לפיה גרסטל תקבל את המינוי אם תסגור את תיק החקירה בפרשת המעונות נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, לאחר שתמונה.

אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל
 

אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל (ללא קרדיט)

 

גרסטל סיפרה את שאירעה, מה שהוביל לפתיחת חקירה במסגרתה נחקרו קמיר וחפץ בחשד להצעת שוחד, ונגבו עדויות ממספר עדים עמם חלקה השופטת את סיפור המעשה, ביניהם נשיאת בית המשפט העליון כיום, אסתר חיות.

גורמי האכיפה, המשטרה והפרקליטות, החליטו כי לא התגבשה תשתית ראייתית לביסוס החשדות נגד המעורבים, זאת בעקבות פערי גרסאות בין המעורבים והתפתחויות ושינויים פנימיים בגרסה המרכזית שנמסרה.

על פי ההודעה שנגבתה מגרסטל, בזמן שהייתה מועמדת לתפקיד היועמ"ש, קמיר ביקש לפגוש אותה בדחיפות. כשנפגשו, קמיר מסר לה שהוא התראה עם חפץ, שביקש ממנו לבדוק את נכונותה של גרסטל לסגור את התיקים נגד נתניהו, ובכך יגברו סיכוייה להתמנות לתפקיד. גרסטל תיארה בהודעתה זעזוע עמוק מההצעה והגדירה אותה כ"הצעה קרימינלית, חד משמעית".

קמיר אישר כי זימן את חפץ לפגישה בנושא מועמדותה של גרסטל, על דעתה, אך דחה כל אפשרות שנושא סגירת התיק של נתניהו עלה בשיחה. חפץ טען כי קמיר ביקש ממנו לפעול לטובת מינויה של גרסטל, ואילו הוא השיב כי אינו רוצה או יכול לעסוק בנושא. לדברי חפץ, השיחה עם קמיר הייתה שיחת רכילות ותו לא.

במאי 2018 נגבתה הודעה נוספת מגרסטל, אז הבהירה שקמיר לא הציג בפניה "הצעה על השולחן" מפי חפץ. היא ביקשה להדגיש ש"לא הובאה בפניה הצעה קונקרטית כפי שתוארה בגרסתה הראשונה, שהשיח היה ערטילאי, שאין לה ידיעה על תוכן השיחה האמיתי בין חפץ לקמיר וכי הזעזוע הכבד שחשה נבע מעצם השיח. כן הבהירה כי אינה יודעת לומר אם מדובר בהצעת שוחד". לטענתה, השינוי באופן הצגת הדברים בעתודה השנייה בתעתועי זיכרון ביחס לזמנים, נוסחים והתבטאויות.