סוריה וחזבאללה בעמדת חולשה - ולכן לא מגיבות לתקיפה • פרשנות

התקיפה הישראלית בדמשק נענתה בשתיקה כי לאסד ולנסראללה אין מה לומר: הם חלשים בעקבות מבצע מגן צפוני והחזית בסוריה. עם זאת - טרם נאמרה המילה האחרונה

ישראל תוקפת בסוריה, ונסראללה ואסד שותקים. במזרח התיכון, מי שלא מדבר – כנראה שאין לו מה להגיד, ומי ששותק - חוטף. השתיקה הנוכחית מזכירה את השתיקה הסורית אחרי תקיפת הכור, וזה בדיוק מה שקורה עכשיו: אסד ונסראללה שותקים כי אין להם מה לומר: זוהי, עבורם, נקודת חולשה.

החולשה של איראן נעוצה בסנקציות עליה, שנותנות את אותותיהן. איראן על סף התפרצות מחודשת של מהומות, והיא נמצאת כעת בעמדת חולשה, שבאה לידי ביטוי בחוסר היכולת שלה לתגבר את כוחותיה בסוריה. נסראללה חטף בעניין המנהרות, ולכן הוא שותק - אין לו מה לומר. הוא ואסד לא יכולים לצאת היום, אחרי שמונה שנות מלחמת אזרחים, לצאת למלחמה כוללת נגד ישראל. עם זאת, יש לזכור כי הסיפור לא נגמר. זו נקודת אחת של שפל של שני היריבים שלנו, וזה לא אומר כלום לגבי ההמשך.

 
 
 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה (ארכיון)
 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום בביירות (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר אתמול (ראשון) אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן חריג כי צה"ל ביצע את התקיפה בסוריה בליל שישי. "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר הישראלי תקף מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבין-לאומי בדמשק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. לדבריו, "ישראל פעלה בצורה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה - התקיפות האחרונות מוכיחות שאנו נחושים יותר מתמיד".

נתניהו פתח את הישיבה במילות פרידה לרמטכ"ל גדי איזנקוט, המסיים היום את תפקידו: "פעלנו יחד נגד ייצור נשק מדויק בלבנון, פעלנו לפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה בלבנון במבצע 'מגן צפוני'. פעלנו נגד מנהרות החמאס בגבול עזה, סיכלנו מאות פעולות של טרור יחידים ביהודה ושומרון, וביצענו עוד פעולות רבות מאוד, גלויות וסמויות מן העין. לצה"ל תחת פיקודך הישגים גדולים. יש לנו עוד עבודה רבה לעשות ואנו נעשה אותה".

פעילות צה"ל לאיתור מנהרות הטרור של חזבאללה
 

פעילות צה"ל לאיתור מנהרות הטרור של חזבאללה (דובר צה"ל )

 

בתוך כך, דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הודיע כי נחשפה אתמול מנהרת טרור שישית היוצאת משטח לבנון לישראל. המנהרה שאותרה יצאה מהכפר רמיה הסמוך ליישוב זרעית - זוהי המנהרה השנייה שנחשפה באזור. מנליס הודיע כי המנהרה הזאת היא האחרונה שאותרה, ובכך הסתיים למעשה מבצע "מגן צפוני", שהחל לפני כחודש וחצי. לדבריו, הושלם איתור כלל התוואים שנחפרו על ידי חזבאללה וחצו את הגבול לשטח ישראל, וכי נטרול התוואי יושלם בימים הקרובים.

המנהרה שאותרה חריגה בגודלה, וככל הנראה הייתה אחת המנהרות המרכזיות שחפר חזבאללה - אורכה כ-800 מטרים ועומקה 55 מטרים. ועד היישוב זרעית עדכן את התושבים בדבר איתר המנהרה, וציין כי אינה מבצעית ולא היוותה סכנה לתושבים. השגרה ביישוב ובסביבתו נמשכת כסדרה.

"עם סיום שלב החשיפה והנטרול ימשיך צה"ל לפעול במאמץ הגנה נרחב בגבול לבנון תוך שילוב אמצעים וטכנולוגיות שונות והמשך בניית המכשול ההגנתי", נמסר מדובר צה"ל. "כמו כן, ימשיכו כוחות צה״ל ומעבדת איתור התת-קרקע לפעול באופן קבוע לאורך גבול לבנון".

"המבצע שלל מחיזבאללה יכולת התקפית ייחודית אותה בנה במשך שנים כחלק מתוכנית ההתקפה לשטח ישראל שהכין ורצה לממש באירועי חירום", הוסיף. "שלילת היכולת פגעה ביכולתו של ארגון הטרור לממש את תוכניותיו בתווך התת קרקעי, תוך שיפור המציאות הביטחונית בזירה הצפונית והסרת איום מעל אזרחי ישראל".