בצל החשד לקשר עם רוסיה: האם טראמפ צריך לחשוש מהדחה? • פרשנות

בכוחם של הדמוקרטים לקדם תהליך על מנת להדיח את הנשיא, אך אין לדעת כיצד יתקבל הצעד הזה: ייתכן שייחסם ע"י הסנאט, או לחילופין - יעצים את אי הנחת שחשים אמריקנים רבים

  • פורסם ב:
  • 13/01/2019 22:50
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/01/2019 00:13
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

הרוחות סוערות בארה"ב: בוושינגטון מתחילים לדבר בצורה רצינית על הדחה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתוצאה מהפרסומים האחרונים על חשד לקשירת קשר שלו עם הרוסים. הדמוקרטים השיגו שליטה בבית הנבחרים בעקבות ההצלחה שלהם בבחירות האמצע, וביכולתם להתחיל לקדם תהליכי הדחה אבל בסוף ההכרעה תהיה בידי הסנאט.

במקרה של הנשיא ביל קלינטון, הוא הודח על ידי בית הנבחרים, אבל זוכה במשפט בסנאט ולא הדיחו אותו מתפקיד הנשיא. מדובר בצעד שיכול להיות רעל של ממש עבור המפלגה שמנסה להדיח את הנשיא המכהן, אבל טראמפ נמצא במצב שונה לגמרי – 43% מהציבור האמריקני רוצה שהוא יודח - שיעור מאוד גבוה.

השאלה היא האם הדמוקרטים ייקחו את הסיכון ויתחילו תהליך נגד הנשיא, כאשר למעשה אין לדעת איך הוא יסתיים וסביר להניח שהרפובלקנים בסנאט יחסמו אותו. מאידך, מדובר בצעד שיכול להוביל לדינמיקה שלילית כלפי הנשיא, לאור הגילויים האחרונים לגבי חקירת המעורבות שלו לכאורה עם רוסיה, ואולי אפילו הקשר בינו ובין הרוסים לפי הפרסומים בתקשורת. זוהי בפירוש הכרעה שהדמוקרטים יצטרכו לקבל בחודש-חודשיים הקרובים.

 
 
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב טראמפ, אחרי הפגישה עם מנהיגי הקונגרס ( רויטרס)

 

כאמור, ביום שבת דווח ב"ניו יורק טיימס" כי לשכת החקירות הפדרלית של ארה"ב, ה-FBI, פתחה בחודש מאי 2017 חקירה נגד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ובדקה אם הוא פעל למען רוסיה. על פי הדיווחים, מספר ימים לאחר שהנשיא האמריקני הודיע על פיטוריו של ראש ה-FBI, ג'יימס קומי, שהוביל חקירות בעניין התערבותה של רוסיה בבחירות בארה"ב, אנשי אכיפת החוק היו מודאגים מהתנהגותו של טראמפ והחלו לבחון את האפשרות האם הוא פעל נגד ארצות הברית ולטובת רוסיה. כמו כן, נבדק אם פעולותיו של הנשיא היוו איום לביטחון הלאומי.

כמה שעות לאחר הפרסום התייחס טראמפ בחשבון הטוויטר לדיווח: "כל מי שהוזכר בכתבה כמי שהוביל את החקירה הם אנשים שפוטרו או נאלצו לעזוב את ה-FBI מסיבות לא טובות. הם פתחו חקירה ללא כל סיבה או הוכחה אחרי שפיטרתי את ג'יימס קומי". לאחר מכן הוסיף טראמפ בציוץ אחר כי "הייתי נוקשה בענייני רוסיה יותר מאשר אובמה, קלינטון או בוש, אולי אף יותר מכל נשיא אחר בהיסטוריה. עם זאת לדעת הסתדר עם הרוסים אינו בהכרח דבר רע".

גם בבית הלבן דחו בתוקף את הטענות שפורסמו ב"ניו יורק טיימס" ותיארו אותן כ"אבסורדיות". "ג'יימס קומי פוטר מפני שהוא פרטיזן מביש, וסגנו, אנדרו מקייב, שהיה אחראי באותה תקופה, ידוע על ידי ה-FBI כשקרן", אמרה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, בהצרה לתקשורת. "בניגוד לנשיא אובמה, שנתן לרוסיה ומדינות אויבות זרות ללחוץ על אמריקה, הנשיא טראמפ היה יחסית קשוח לרוסיה".

כמו כן, רודולף ג'וליאני, אחד מעורכי הדין של טראמפ, הפחית בחשיבות של החקירה. "העובדה שזה קרה לפני שנה וחצי ודבר לא יצא מזה מראה שהם לא מצאו כלום", אמר.

דונלד טראמפ וג'יימס קומי
 

דונלד טראמפ וג'יימס קומי ( רויטרס)

 

מאוחר יותר, דווח ב"וושינגטון פוסט" כי טראמפ הסתיר מבכירים בממשל האמריקני חלק מתוכן הדברים שנאמרו בפגישתו עם הנשיא פוטין ב-2017. הדברים התגלו לאחר שיועץ בבית הלבן ביקש מהמתורגמן פרטים על השיחה. טראמפ התייחס לפרסום בריאיון לרשת פוקס: "אין לי מה להסתיר, דיברתי עם פוטין על נושאים הקשורים בביטחון ישראל ועל סוגיות נוספות".

על פי הדיווח, הנשיא האמריקני לקח את רישומיו של המתורגמן, לפחות פעם אחת, לאחר פגישה עם פוטין בהמבורג שבגרמניה שבה נכח גם שר שר החוץ האמריקני דאז רקס טילרסון, והורה לא להסתיר חלק מן הדברים, כך על פי גורמים בממשל. זאת, ככל הנראה בניסיון להימנע מביקורת ציבורית סביב יחסיו עם מקבילו הרוסי.

גורמים אמריקניים הוסיפו כי בשל כך, אין תיעוד מפורט של פגישות מנהיגי המעצמות, אפילו במקומות חסויים. לפי הגורמים, חוסר תיעוד שכזה הוא עניין יוצא דופן ואינו תואם את דרכם של הנשיאים הקודמים. כך לפי ה"וושינגטון פוסט".

החשאיות של טראמפ בכל הנוגע לפוטין "אינה רק חסרת תקדים במונחים היסטוריים, אלא שערורייה", אמר סטרוב טאלבוט, סגן שר החוץ לשעבר. "הוא מגביל את המומחים, היועצים וחברי הקבינט, וזה מאפשר לפוטין יותר מרחב לתמרן את טראמפ".

בתוך כך, טראמפ נשאל אתמול בלילה (ראשון) בריאיון לרשת "פוקס" אם עבד אי פעם עבור רוסיה, והשיב כי "זהו הדבר המעליב ביותר שנשאלתי מעולם. אין בדיווח הזה כלום".