נתניהו על תקיפת מחסן הנשק בסוריה: "אם צריך - נעצים התקיפות"

רה"מ התייחס בסיור בעוצבת הגליל לפגיעה במטרה האיראנית בדמשק ולסיום המבצע להשמדת המנהרות בצפון. "מנענו חדירה של גדודי חזבאללה לתוך הגליל"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (ראשון) במהלך סיור בעוצבת הגליל לתקיפת צה"ל בסוריה ביום שישי האחרון, ואמר ש"אם צריך גם נעצים את ההתקפות". בסיור השתתפו סגן הרמטכ"ל אייל זמיר, מפקד פיקוד הצפון יואל סטריק ובכירים נוספים.

"ישראל תקפה מחסן של נשק איראני בשדה התעופה הבין-לאומי בדמשק. זה משקף את המדיניות העקבית שלנו והנחישות האיתנה למנוע התבססות צבאית של איראן בסוריה, ואם צריך גם נעצים את ההתקפות", אמר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסיור בעוצבת הגליל
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסיור בעוצבת הגליל (חיים צח, לע"מ )

 

"במקביל צה"ל חשף מנהרה שישית שחצתה לתוך שטח ישראל, המנהרה הגדולה מכולן. זה מביא את מבצע 'מגן צפוני' לסיומו המוצלח", המשיך ראש הממשלה. "אנחנו נמשיך לעקוב אחר כל הפעילות של חזבאללה ושל איראן וגרורותיה, ונעשה מה שצריך כדי להבטיח את ביטחון ישראל.

"ההישג הזה, שבוצע תוך כמה שבועות של נטרול נשק המנהרות של חזבאללה, זה הישג יוצא דופן שלא היה לשום צבא בעולם. עד היום, אף אחד לא הצליח לפעול בצורה כזאת, במהירות כזאת, באפקטיביות כזאת. כל הכבוד לכם, תודה רבה לכם בשם אזרחי ישראל", הבהיר נתניהו.

"אני חושב שכל אחד מבין שהוסר כאן איום רציני ביותר", אמר נתניהו. "התוכנית המבצעית של חזבאללה הייתה להשתמש בנשק המנהרות, להחדיר הרבה לוחמים, בין 1,000 ל-2,000 מחבלים לתוך הגליל, לתפוס כאן יישובים. כל אחד מבין איך המלחמה הזאת הייתה נראית עם גדודים של חזבאללה בתוך הגליל, ועם צבא איראני אל מול הגולן. את זה מנענו - ואת זה נמשיך למנוע".

מוקדם יותר הבוקר אישר נתניהו באופן חריג כי צה"ל ביצע את התקיפה בסוריה בליל שישי. "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר הישראלי תקף מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבין-לאומי בדמשק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. לדבריו, "ישראל פעלה בצורה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה - התקיפות האחרונות מוכיחות שאנו נחושים יותר מתמיד".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסיור בעוצבת הגליל
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסיור בעוצבת הגליל (אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

נתניהו פתח את הישיבה במילות פרידה לרמטכ"ל גדי איזנקוט, המסיים היום את תפקידו: "פעלנו יחד נגד ייצור נשק מדויק בלבנון, פעלנו לפרק את נשק המנהרות של חזבאללה בלבנון במבצע 'מגן צפוני'. פעלנו נגד מנהרות החמאס בגבול עזה, סיכלנו מאות פעולות של טרור יחידים ביהודה ושומרון, וביצענו עוד פעולות רבות מאוד, גלויות וסמויות מן העין. לצה"ל תחת פיקודך הישגים גדולים. יש לנו עוד עבודה רבה לעשות ואנו נעשה אותה".

בתוך כך, הודיע הבוקר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי נחשפה אתמול מנהרת טרור שישית היוצאת משטח לבנון לישראל. המנהרה שאותרה יצאה מהכפר רמיה הסמוך ליישוב זרעית - זוהי המנהרה השנייה שנחשפה באזור. מנליס הודיע כי המנהרה הזאת היא האחרונה שאותרה, ובכך הסתיים למעשה מבצע "מגן צפוני", שהחל לפני כחודש וחצי. לדבריו, הושלם איתור כלל התוואים שנחפרו על ידי חזבאללה וחצו את הגבול לשטח ישראל, וכי נטרול התוואי יושלם בימים הקרובים.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר כי "צה"ל תקף אלפי מטרות מבלי לקבל אחריות על כך". איזנקוט, שיסיים השבוע את תפקידו וישתחרר מצה"ל, אמר את הדברים בריאיון פרישה שפורסם אמש בניו יורק טיימס, בהתייחס למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה. דבריו של הרמטכ"ל מגיעים ברקע התקיפה אמש בסוריה, שיוחסה על פי מקורות זרים לישראל.