נתניהו אישר: התקיפה בסוריה בליל שישי בוצעה על ידי ישראל

בפתח ישיבת הממשלה הודה רה"מ באופן חריג כי צה"ל תקף בסופ"ש מטרות בשדה התעופה בדמשק. כמו כן, ציין כי בניסיון למנוע את ההתבססות האיראנית מאות מטרות חזבאללה הותקפו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הבוקר (ראשון) באופן חריג כי צה"ל ביצע את התקיפה בסוריה בליל שישי. "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר הישראלי תקף מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבין-לאומי בדמשק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. לדבריו, "ישראל פעלה בצורה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה - התקיפות האחרונות מוכיחות שאנו נחושים יותר מתמיד".

נתניהו פתח את הישיבה במילות פרידה לרמטכ"ל גדי איזנקוט, המסיים היום את תפקידו: "פעלנו יחד נגד ייצור נשק מדויק בלבנון, פעלנו לפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה בלבנון במבצע 'מגן צפוני'. פעלנו נגד מנהרות החמאס בגבול עזה, סיכלנו מאות פעולות של טרור יחידים ביהודה ושומרון, וביצענו עוד פעולות רבות מאוד, גלויות וסמויות מן העין. לצה"ל תחת פיקודך הישגים גדולים. יש לנו עוד עבודה רבה לעשות ואנו נעשה אותה".

 
 
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

בתוך כך, הודיע הבוקר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי נחשפה אתמול מנהרת טרור שישית היוצאת משטח לבנון לישראל. המנהרה שאותרה יצאה מהכפר רמיה הסמוך ליישוב זרעית - זוהי המנהרה השנייה שנחשפה באזור. מנליס הודיע כי המנהרה הזאת היא האחרונה שאותרה, ובכך הסתיים למעשה מבצע "מגן צפוני", שהחל לפני כחודש וחצי. לדבריו, הושלם איתור כלל התוואים שנחפרו על ידי חזבאללה וחצו את הגבול לשטח ישראל, וכי נטרול התוואי יושלם בימים הקרובים.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר כי "צה"ל תקף אלפי מטרות מבלי לקבל אחריות על כך". איזנקוט, שיסיים השבוע את תפקידו וישתחרר מצה"ל, אמר את הדברים בריאיון פרישה שפורסם אמש בניו יורק טיימס, בהתייחס למניעת ההתבססות האיראנית בסוריה. דבריו של הרמטכ"ל מגיעים ברקע התקיפה אמש בסוריה, שיוחסה על פי מקורות זרים לישראל.

איזנקוט ציין בריאיון כי "צה"ל צריך לרכז את מאמציו באויב האיראני לעומת גורמים משניים דוגמת חמאס". לדבריו, "עד לפני שנתיים וחצי תקפנו מטרות עד לסף מסוים". עם זאת, הוסיף איזנקוט כי "מאוחר יותר הבחנו בשינוי משמעותי באסטרטגיה האיראנית. הם החלו לשלוח לוחמים לסוריה והביאו אזרחים שיאמנו ויחנכו את המיליציות השיעיות".

 הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט
 

הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט (חדשות עשר )

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה ביום שישי על תקיפה בבירה הסורית: "בסביבות השעה 23:15 מטוס קרב ישראלי מאצבע הגליל ירה מספר טילים לאזור דמשק ובאופן מיידי מערכת ההגנה האווירית הפילה את רובם. כתוצאה מהתקיפה נפגע אחד המחסנים בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק". כמו כן דווח כי נצפו יותר משמונה מטרות עוינות מתפוצצות בשמיים. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי "התקיפה הישראלית כוונה לעבר מחסני נשק של חזבאללה בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק ובאזור אל-כיסווה". 

הדיווחים הגיעו בצל הפרסומים אתמול על הסגת הכוחות האמריקניים מהמדינה. הקואליציה נגד דאע"ש הודיעה מוקדם יותר באופן רשמי כי צבא ארצות הברית החל להוציא כוחות מסוריה. בתוך כך, הצבא האמריקני החל בימים האחרונים להוציא ציוד צבאי מסוריה – כך פורסם אמש ב-CNN. גורם אמריקני המעורה בתוכנית הנסיגה אמר לרשת הטלוויזיה כי "מספר משאות" כבר הועברו על ידי מטוסים וכלי רכב, אך סירב לנקוט באיזה ציוד מדובר ומאיפה לקחו אותו.

משה (בוגי) יעלון, שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת תל"ם, התייחס לתקיפה: "אני לא יודע מי תקף הלילה בסוריה, אך הוא עשה עבודה טובה". לדבריו, "המדיניות שהתחילה בתקופתי כשר ביטחון התייחסה לעניין הסורי בכמה ממדים. מצד אחד, לא להתערב בעניין הפנימי, מנגד לקבוע קווי אדומים ברורים שמשרתים את האינטרסים שלנו". יעלון אמר את הדברים באירוע שבתרבות בתל אביב.

יעלון הוסיף כי "קבענו שמי שיחצה את הקו יקבל את הנבוט בראשו. אחד הקווים האדומים הברורים הוא העברת נשק, כלומר לא לאפשר התחמשות. ברגע שיש משלוחים המטרה שלנו שהם לא יגיעו ליעדם". יעלון הוסיף כי "מדיניות הקווים האדומים היא מאוד נכונה – וחשוב להמשיך איתה".

תקיפה בדמשק, ארכיון
 

תקיפה בדמשק (חדשות עשר )

 

רם בן ברק (יש עתיד), לשעבר המשנה לראש המוסד, התייחס אף לתקיפה בסוריה: "צה"ל יחד עם המוסד ושירותי ביון אחרים, התחילו בדוקטרינה של מלחמה חשאית, הנקראת המערכה שבין המערכות. היופי שבמערכה חשאית הוא שאתה יכול לבצע פעילות שתשיג את המטרה שלך מבלי שתהיה מלחמה, אבל בשביל זה חייבים לשתוק.

לדבריו, "רק לפני שנה וחצי התחילו להתייחס לתקיפות, ככל הנראה כיוון שהם התחילו להריח את הבחירות. פתאום כולם התחילו לדבר על זה, לדעתי זה טעות. צריך להמשיך את הפעילות שמונעות מהאיראנים התבססות בסוריה – אסור למצמץ, אך כדאי לשתוק ולא לקחת אחריות".