תחקיר: בתי המלון מדרגים את עצמם בכוכבים בלי קשר למציאות

בישראל אסור למלונות להשתמש בשיטת הכוכבים, אבל זה לא מפריע להם להציג עצמם בצורה זו. אלא שבהרבה מקרים אין לדירוג כל קשר למציאות, כאשר מלונות רבים סובלים מהזנחה ולכלוך. הנופשים הם אלה שמשלמים את המחיר עם חופשה שנהרסת

לבתי המלון בישראל אסור על פי חוק לדרג עצמם בשיטת הכוכבים, אבל זה לא מפריע להם לעשות בדיוק את זה. במקרים רבים מדי, אין כל קשר בין דירוג המלון למציאות והנופשים נתקלים בזוהמה, הזנחה וחופשה שהתקלקלה. תחקיר חדשות 10 חושף את הממצאים הקשים בבתי המלון בארץ.

 

מלון אחד בנתניה הגדיר את עצמו בטלפון כבעל ארבעה כוכבים. בכניסה חיכה לובי מטופח, אבל כשביקשנו לראות את החדרים התגלתה התמונה במלואה: חדרים מיושנים, מיטה קרועה, הכול בלוי, ידית דלת המרפסת שבורה. אפילו העובד המליץ לברוח למקום אחר. בדרך לבריכה נדהמנו מההזנחה שנראית בכל פינה. המלון הזה מדרג את עצמו בנדיבות, בלי כיסוי.

 

(9:00 דקות)

 

פעם כל מלון בישראל נשא דירוג כוכבים רשמי של המדינה. אבל אי שם בשנות ה-90 התגלו שחיתויות אדירות, כמו שוחד למדרגים. הנוהל בוטל ועל המלונאים נאסר להשתמש במונחים האלה. לאחרונה, מכיוון שעדיין לא נמצאה דרך להגדיר את איכות המלון, מנסה משרד התיירות להחזיר את דירוג הכוכבים, הפעם על ידי גופים מקצועיים בין לאומיים, אבל הכול תקוע. מה קורה בינתיים? במלונות רבים ימשיכו למכור לכם את השמיים ואת הכוכבים.

 

"הייתה בעיה של ירידה של מים בניאגרה", סיפרה סמדר, תושבת אשדוד, על חוויה קשה במלון. "זאת אומרת שאם אחד מהשותפים בחדר היה צריך להתפנות, המים לא ירדו כראוי. הם טענו שעליי לפמפם את הכפתור של הניאגרה על מנת שהמים יוכלו לרדת". לסמדר הבטיחו בטלפון שהמלון שבו התארחה מדורג בארבעה כוכבים, המציאות הייתה שונה. "בכל זאת לא נעים, לא נעים".

 

במלון ארבעה כוכבים בירושלים טענו כי "משרד התיירות נותנים את הדירוג, זה דירוג רשמי". בין ההפתעות שיחכו לאורחים במלון הזה, שלילה בו עולה 680 שקלים: שיערות בביוב, אבנית, מזגן מאובק ומטרטר שידע ימים טובים יותר, במסדרון אתר בנייה שלם ולא ברור איך המלון הזה ממציא לעצמו את הכוכבים. "לא רק מלוכלך, גם מטונף", הודה עובד המלון. "אני לא רוצה לדבר, ראית את זה לבד בעיניים. לא כדאי לך, תשימי עוד 100 שקל במלון אחר".

למלון אסור לדרג, לסוכן הנסיעות מותר

ברוב המדינות בעולם דירוג המלונות נעשה על ידי גורמים מקצועיים, אז זה הזמן לטוס מהבירה שלנו לבירת שווייץ ברן, שם נשמע איך עובדת שיטת דירוג המלונות. "יש לנו סדרת קריטריונים, 270 קריטריונים, שמתואמים למערכת המלונאות האירופית של איגוד דירוג המלונות. אנחנו בודקים את המלונות אחת לשלוש שנים", הסביר תומס אלהמן, יו"ר התאחדות המלונות בשווייץ.

 

עכשיו שימו לב לאבסורד. למלונות בישראל אסור לדרג את עצמם אבל לסוכני הנסיעות שמוכרים את אותם המלונות, להם דווקא מותר לדרג בעצמם את המלונות. באתר האינטרנט של המלון אסור להראות כוכבים, אבל לאתרי האינטרנט הבין לאומיים, שלא מחויבים לחוק שלנו, כמו booking, מותר לדרג את המלונות בארץ כאוות נפשם. גם אתרי הקופונים בישראל מדרגים מלונות ובקיצור בכל הבלגאן הזה מי שמשלם את המחיר הם אנחנו, הנופשים.