צה"ל חשף מנהרה שישית בגבול לבנון - הסתיים מבצע "מגן צפוני"

מנהרה נוספת היוצאת מכפר רמיה, מול זרעית, התגלתה בסוף השבוע על ידי כוחות צה"ל. המנהרה חריגה באורכה - כ-800 מטרים, וחדרה לשטח ישראל • תיעוד איתור המנהרה

  • פורסם ב:
  • 13/01/2019 08:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/01/2019 09:25
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

השמדת המנהרות בצפון: דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הודיע הבוקר (ראשון) כי נחשפה אתמול מנהרת טרור שישית היוצאת משטח לבנון לישראל. המנהרה שאותרה יצאה מהכפר רמיה הסמוך ליישוב זרעית - זוהי המנהרה השנייה שנחשפה באזור. מנליס הודיע כי המנהרה הזאת היא האחרונה שאותרה, ובכך הסתיים למעשה מבצע "מגן צפוני", שהחל לפני כחודש וחצי. לדבריו, הושלם איתור כלל התוואים שנחפרו על ידי חזבאללה וחצו את הגבול לשטח ישראל, וכי נטרול התוואי יושלם בימים הקרובים.

המנהרה שאותרה חריגה בגודלה, וככל הנראה הייתה אחת המנהרות המרכזיות שחפר חזבאללה - אורכה כ-800 מטרים ועומקה 55 מטרים. ועד היישוב זרעית עדכן את התושבים בדבר איתר המנהרה, וציין כי אינה מבצעית ולא היוותה סכנה לתושבים. השגרה ביישוב ובסביבתו נמשכת כסדרה.

 
 
 
 תוואי המנהרה שנחשפה מול זרעית
 

תוואי המנהרה שנחשפה מול זרעית (דובר צה"ל )

 

"עם סיום שלב החשיפה והנטרול ימשיך צה"ל לפעול במאמץ הגנה נרחב בגבול לבנון תוך שילוב אמצעים וטכנולוגיות שונות והמשך בניית המכשול ההגנתי", נמסר מדובר צה"ל. "כמו כן, ימשיכו כוחות צה״ל ומעבדת איתור התת-קרקע לפעול באופן קבוע לאורך גבול לבנון".

"המבצע שלל מחיזבאללה יכולת התקפית ייחודית אותה בנה במשך שנים כחלק מתוכנית ההתקפה לשטח ישראל שהכין ורצה לממש באירועי חירום", הוסיף. "שלילת היכולת פגעה ביכולתו של ארגון הטרור לממש את תוכניותיו בתווך התת קרקעי, תוך שיפור המציאות הביטחונית בזירה הצפונית והסרת איום מעל אזרחי ישראל".

בוידאו: פעולות כוחות צה"ל לאיתור המנהרה

ח"כ עמיר פרץ (העבודה) ברך על השלמת מבצע ״מגן צפוני. עם זאת, אמר כי "המבצע תם אך לא נשלם". לדבריו, "בחזבאללה צריכים לדעת כי כוחות הביטחון יקדימו מכה לכל תכנית מאיימת 'על הגדר' ובתוך לבנון, וכל ניסיון לייצר איומים חסויים מתחת לקרקע או מעליו יתגלו ויסוכלו". פרץ הוסיף כי "ערנות התושבים הייתה המודיעין הטוב ביותר, והיא זו שזרזה את קיום המבצע. מסקנה חשובה היא כי אסור להתעלם מאזהרות תושבים, ויש לבחון כל טענה בצורה רצינית ואחראית".

כמה שעות לאחר הודעתו של דובר צה"ל, החלה חברה פרטית בניסיון לאתר מנהרות באזור קיבוץ ראש הנקרה. זאת בעקבות תלונות רבות של תושבי המקום. עם זאת, גורם צבאי ציין כי לא נמצאו מנהרות באזור ראש הנקרה. "לפני שנה וחצי שנתיים, לפני שהייתי הולך לישון הייתי שומע ליד האוזן שלי רעשים מהקיר", סיפר אלי בן עזרא, תושב הקיבוץ. "חשבתי שאני הוזה. הבת שלי אמרה לי היום שגם היא שמעה את זה מהרצפה, שאלתי אותה למה היא לא סיפרה, והיא אמרה 'לא היה לי נעים שתחשוב שאני מדמיינת'".

בריאיון לקראת סיום תפקידו ששודר אמש, התייחס הרמטכ"ל גדי איזנקוט למבצע "מגן צפוני", ואמר: "כשיורדים למנהרה ורואים את העומק, הגודל, רוחב הפרויקט שבנו פה - מבינים מה התוכנית הזאת נועדה להשיג", הסביר איזנקוט לאחר ביקורו בעומק המנהרות. "יש לנו תמונת מודיעין טובה על חזבאללה, ותמונת מטרות שאם הם היו יודעים את גודלה, עוצמתה ואיכותה, אני מניח שזה היה מרתיע אותם מלהתחכם איתנו. כרגע יש אינטרס למדינת ישראל לשמור על השקט, ולהם יש אינטרס הרבה יותר גדול. הם מבינים היטב מי הצד החזק".

לפני כשבועיים סיירו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני במוקדים בגבול הצפון בהם פעל צה"ל להשמדת מנהרות חזבאללה, במסגרת מבצע "מגן צפוני". בסיור השתתפו גם הרמטכ"ל, מפקד פיקוד צפון ובכירים נוספים שסקרו עבור הקבינט את התקדמות המבצע והמצב בסוריה.

פעילות צה"ל לאיתור מנהרות הטרור של חזבאללה
 

פעילות צה"ל לאיתור מנהרות הטרור של חזבאללה (דובר צה"ל )

 

לאחר הסיור שיבח נתניהו את עבודת צה"ל לאורך המבצע, בשבועות האחרונים: "צה"ל הציג בפנינו את הפעולות שלו ביחס לנטרול המנהרות. המבצע הזה רובו ככולו מאחורינו", אמר. "יש כאן עבודה יוצאת מן הכלל ששללה את נשק המנהרות מהחיזבאללה. הוא השקיע בזה הרבה ואנחנו הרסנו לו את זה".

בתוך כך, סוכנות ידיעות "אל-אעלאם אל-חרבי אל-מרכזי", המקורבת לארגון חזבאללה, דיווחה כי צה"ל החל להשתמש במשאבות בטון באזור המנהרה שהתגלתה מול כפר כילא, וכי 190 מערבלי בטון החלו ליצוק בטון בשטח העבודות. כמו כן דיווחה סוכנות הידיעות כי צה"ל החל היום בפעולות חפירה חדשות באיזור מיס אל-ג'בל.

לפני כשלושה שבועות, כוחות צה"ל איתרו מנהרת טרור נוספת, שנחפרה מהכפר הלבנוני עיתא א-שעב, הסמוך למושב זרעית. תוואי המנהרה, שחדר לשטח ישראל, הושמד על ידי כוח צה"ל. מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל רואה בממשלת לבנון אחראית לחפירת המנהרות ולהשלכות פעולה זו. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל".

פעילות צה"ל להשמדת מנהרת הטרור של חיזבאללה
 

פעילות צה"ל להשמדת מנהרת הטרור של חיזבאללה (דובר צהל )

 
  פעילות צה"ל להשמדת מנהרת הטרור של חיזבאללה
 

פעילות צה"ל להשמדת מנהרת הטרור של חיזבאללה (דובר צה"ל)