מי הם חברי הכנסת והשרים המועדפים על משתתפי ה"לאומיאדה"?

מדגם שנערך בקרב משתתפי אירוע מפלגת הליכוד בדק אילו אישים היו רוצים לראות בכנסת ובממשלה, מי השרים שיש לשריין ברשימה - ומה צריך נתניהו לעשות במידה שיוגש כתב אישום

69.4% ממשתפי ה"לאומיאדה" קבעו כי ראש הממשלה נתניהו לא צריך להתפטר מתפקידו גם במידה שיוגש נגדו כתב אישום - כך עלה ממדגם הלאומיאדה, שבוצע על ידי מערכת חברת יאיאסופט וביקש לבדוק את עמדות המשתתפים באירוע השנתי של מפלגת הליכוד.

בשאלה האם ראש הממשלה צריך לשריין את מפלגת "הימין החדש" ברשימת הליכוד – 44.2% ממשתתפי המדגם קבעו כי אין להם מקום במפלגת הליכוד. 23.1% בחרו בתשובה "כן, אסור להסתכן בשריפת קולות", 17.3% השיבו כי יש לשריין את איילת שקד בלבד, ל-7.7% לא הייתה דעה בנושא ואילו 1.9% סברו כי לשריין את נפתלי בנט בלבד.

 
 
 חברי הכנסת המועדפים על משתתפי הלאומיאדה
 

חברי הכנסת המועדפים על משתתפי הלאומיאדה ( חדשות עשר)

 

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ותא"ל במיל' גל הירש, קיבלו את מירב הקולות בשאלה מי צריכים להיות משוריינים ברשימת הליכוד לכנסת. בשאלה אילו חברי כנסת היו רוצים המשתתפים לראות בכנסת הבאה, הפופולריים ביותר היו יולי אדלשטיין, בני בגין, דוד ביטן, יואב קיש, ציפי חוטובלי, דודי אמסלם, מיקי זוהר, ענת ברקו, נאוה בוקר, אבי דיכטר, אברהם נגוסה, נורית קורן, אורן חזן, שרן השכל, אמיר אוחנה ואורלי לוי אבקסיס. השרים שמשתתפי המדגם היו רוצים לראות בממשלה הם גלעד ארדן, ישראל כץ, מירי רגב, יריב לוין, גילה גמליאל, צחי הנגבי, יובל שטייניץ, אופיר אקוניס, יואב גלנט ואלי כהן.

מי שאמורים להיות מודאגים מהתוצאות הם השרים חיים כץ ואיוב קרא, שלא נכללו ברשימת השרים הפופולריים. גדעון סער וניר ברקת בחרו שלא להשתתף במדגם כדי לא להסתכן ולמצוא את עצמם בחוץ לפני הפריימריז.

כפי שניתן לראות בתוצאות המדגם, במהלך האירוע בן שלושת הימים ניכרה באופן ברור התמיכה בנתניהו חרף ההליך המשפטי שמתנהל נגדו. המתמודדים החדשים, חברי הכנסת והשרים, הבינו שאם לא יישרו קו עם אמירה ברורה נגד חקירות הממשלה – ימצאו עצמם מחוץ לרשימה בכנסת הבאה. באותו אופן, גם חברי הכנסת והשרים שממתינים להחלטת הפרקליטות בעניינם - שועטים קדימה לכנסת הבאה. "אני לא יודע מה זה חשדות", אמר השר חיים כץ. "חצי כבר נגמר, החצי השני בדרך, אני יכול להגיד שלא היה כלום".

 השרים המועדפים על משתתפי ה"לאומיאדה"
 

השרים המועדפים על משתתפי ה"לאומיאדה" (חדשות עשר )

 

ה"ליכודיאדה", ההפנינג השנתי של מפלגת הליכוד באילת, שינה השנה את שמו ל"לאומיאדה" מתוך החשש ממבקר המדינה ומהקנסות שהטיל על מארגני האירוע בשנים הקודמות. אבל גם השנה, מועמדים לכנסת הגיעו לעיר הדרומית כדי לראות ולהיראות. עם זאת, העיתוי השנה הפך את האירוע לחשוב הרבה יותר, והביא אליו שרים בכירים שנמנעו מלהגיע בשנים קודמות.

בין הנוכחים היה גדעון סער, שחזר לאחרונה לחיים הפוליטיים, שאחרי כמה שנים של היעדרות מהאירוע הגיע לבדוק את השטח, ולראות האם הקרב שמנהל נגדו ראש הממשלה משפיע על בוחרי הליכוד. סער סרב לדבר עם התקשורת, אך חברו ח"כ מיקי זוהר אמר כי "גדעון סער הוא איש ראוי ומתאים לליכוד. הוא יעזור לליכוד, יגבה את ראש הממשלה ויתמוך בו להמשיך למען עם ישראל לעוד הרבה שנים, כפי שגם אני מגבה את רה"מ בכל הזדמנות". כשנשאל האם תמיכה פומבית בסער השנוי במחלוקת לא מרתיעה אותו, אמר זוהר: "בשונה מאחרים, אני לא נחשב לחבר כנסת שמפחד".

חבר כנסת נוסף שהגיע לאירוע הוא מייקל אורן ממפלגת "כולנו". "אני לא ליכודניק", אמר אורן, "אני מאוד מעריך את הליכוד ומרגיש פה בבית". עם זאת, כשנשאל אם יתמודד במפלגה, אמר: "כרגע אני לא מגיב". זאב אלקין, שהפסיד לפני כשלושה חודשים בבחירות לראשות עיריית ירושלים, טען שהמפלגה לא בלחץ וכי "לא עברנו לשיטה הצפון קוריאנית שהמנהיג ממנה את עצמו לארבע קדנציות כמו יאיר לפיד, וקובע את הרשימה. וטוב שכך. כחלק מתהליך דמוקרטי יש פריימריז, זה דווקא מאוד משמח אותי".

 השרה גילה גמליאל ב"לאומיאדה"
 

השרה גילה גמליאל ב"לאומיאדה" (חדשות עשר )

 

אתמול נאמו שרי הליכוד ושיבחו את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בלי נתניהו הימין לא בשלטון. מנסים לפגוע בבטן החלשה שלנו, בנתניהו, להתחיל בשימוע עוד לפני הבחירות", אמרה שרת התרבות מירי רגב ותקפה את יריבי הליכוד: "גבאי הרס כל מקום שהוא היה בו, ציפי לבני חיה בסרט, יאיר לפיד לא מתרומם".

גם שר הקליטה החדש, יואב גלנט, החמיא לנתניהו. "בעשור האחרון המצב הביטחוני מצוין", אמר גלנט. "אני רואה את עצמי חלק מהצוות שיוביל עם רה"מ את הממשלה הבאה מול האתגרים השונים". "המטרה - 40 מנדטים תחת ראש הממשלה נתניהו", הוסיף האלוף במיל'.

"השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, התייחס בביטול לחקירות ראש הממשלה. "תנו לי נושא אחד אמיתי שהאופוזיציה מנסה למצוא אותנו בחולשה. שום נושא, זה הכול ביבי, פיסטוק חלבי, גלידה, סיגרים, וואלה – שטויות על גבי שטויות", אמר הנגבי. "זה מעיד על החולשה שלהם ועל העוצמה שלנו".

השר זאב אלקין החליט להתמקד בבני גנץ, ויצא נגד שתיקתו. "בני גנץ יודע לשתוק, זה מה שהוא עושה בינתיים. הוא ייפגש עם פוטין, הוא ישתוק", אמר אלקין. גם שר התקשורת איוב קרא דיבר באירוע, והתייחס דווקא לחוק הלאום. "לא מובן מאליו שנשכבתי בשביל חוק הלאום", אמר קרא. "לא היה חסר שהשמאל יביא למהפך אחרי החוק, הייתי השכפ"ץ של הליכוד בסיפור הזה".