בין פרשת אזריה למגן צפוני: איזנקוט מסכם כהונה בריאיון מיוחד

רגע לפני שפושט את המדים, סקר הרמטכ"ל היוצא את האירועים המרכזיים תחת פיקודו, בהם התקרית ברצועה והזירה מול איראן: "אסור להשתמש בצבא כדי לקדם אג'נדות פוליטיות"

בשבוע הבא, אחרי 40 שנות שירות בצה"ל, יסיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט את תפקידו וישתחרר מהצבא. "בארבע השנים האחרונות קמתי כל בוקר חדור שליחות, עם ברק בעיניים, לעוד יום חדש. כל לילה לפני שהלכתי לישון עשיתי לעצמי סיכום קצר. תמיד היו דברים שאמרתי שיכולתי לעשות טוב יותר – אבל עם הרבה מאוד סיפוק", סיכם איזנקוט - רגע לפני שהוא פושט את המדים.

בריאיון לקראת פרישתו, סקר הרמטכ"ל היוצא מספר אירועים מרכזיים שהתרחשו במהלך ארבע שנות כהונתו בתפקיד, ובתקופה האחרונה בפרט. אחת מהפעולות המשמעותיות שביצע צה"ל תחת פיקודו הייתה היציאה למבצע "מגן צפוני". "כשיורדים למנהרה ורואים את העומק, הגודל, רוחב הפרויקט שבנו פה - מבינים מה התוכנית הזאת נועדה להשיג", הסביר איזנקוט לאחר ביקורו בעומק המנהרות. "יש לנו תמונת מודיעין טובה על חזבאללה, ותמונת מטרות שאם הם היו יודעים את גודלה, עוצמתה ואיכותה, אני מניח שזה היה מרתיע אותם מלהתחכם איתנו. כרגע יש אינטרס למדינת ישראל לשמור על השקט, ולהם יש אינטרס הרבה יותר גדול. הם מבינים היטב מי הצד החזק".

 הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט
 

הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט (חדשות עשר )

 

איזנקוט מאמין שנגזר עלינו לחיות בין סבבי לחימה, ותפקיד הצבא הוא להגדיל את הרווח שבין הסבבים. כבר כשנכנס לתפקיד הוא החליט שבמקום להתמודד עם "זרועות התמנון", חמאס וחזבאללה, צריך להתמודד עם הראש – עם איראן. תחתיו יצא צה"ל למערכה חסרת תקדים בהיקפה, ומאות פעולות בוצעו בשנים האחרונות מעבר לגבולות. "מבחינתי האויב המאיים ביותר הוא האיראנים, ובראשם - כוח 'קודס'", הצהיר הרמטכ"ל. "כוח קודס הניח לעצמו חזון – השמדה של מדינת ישראל. בשנתיים האחרונות הוא מסמן את המערכה הזאת כהפסד צורב. אין ספק שהכוח צמצם מאוד את החזון והמוטיבציה בעקבות הפגיעה שלנו ביכולות שלו".

בתשעת החודשים האחרונים בלם איזנקוט את הפגנות חמאס על הגדר, ומנע יציאה למערכה נוספת בעזה, גם אחרי החשיפה הקשה והכואבת של הפעולה המיוחדת בחאן יונס. "לא הייתה שם תקלה", אמר איזנקוט בהתייחס להיתקלות בעומק הרצועה. "היו שם שגיאות, היו גם דברים הרואיים. אנחנו לומדים אותם - איפה שגינו ואיך נכון לעשות טוב יותר בעתיד".

  רב-אלוף גדי איזנקוט, בפיקוד הצפון וסייר בעוצבת ״הגליל״ עם מפקד פיקוד הצפון
 

רב-אלוף גדי איזנקוט, בפיקוד הצפון וסייר בעוצבת ״הגליל״ עם מפקד פיקוד הצפון (דובר צה"ל)

 

ירייה בודדת אחת הטילה צל על כהונתו – פרשת אלאור אזריה. הירייה הזאת לא רק הרגה מחבל, היא פגעה קשות בדימוי של צה"ל ושל העומד בראשו. איזנקוט, לדבריו, לא מתחרט על הדרך שבה טיפל בפרשה אבל מודע לנזק שנגרם. "צריך לשמור את צה"ל במרחב ההסכמה הלאומית, ולא להשתמש בו כדי לקדם אג'נדות פוליטיות. יש בשוליים שיח מתלהם, בעיני הוא לא ראוי ועלי לפחות הוא לא השפיע. זה התחיל מפרשת אלאור אזריה".

בחודשים האחרונים עומד איזנקוט מול ביקורת קטלנית של נציב קבילות החיילים, יצחק בריק, שקובע – צה"ל לא מוכן למלחמה הבאה. "אני מכבד את בריק אבל בסופו של דבר האחריות היא אצלי, ואני רואה אילו משאבי ענק הסטנו, אילו רמות אימונים אפשרנו, איזו הצטיידות וחיזוק של היציבה היבשתית הצגנו. בריק לא בקי מספיק במה שהתרחש בצבא. מנקודת השיפוט שלי הכשירות ביבשה טובה מאוד, ועדיין יש פערים". על טענתו של בריק על "תרבות השקר" השוררת בצבא אמר איזנקוט: "את הטענה הזו אני דוחה בשאט נפש. זאת אמירה שהוא צריך להצטער עליה".

לשאלה האם יש בכוונתו להיכנס לפוליטיקה, השיב איזנקוט בחיוך: "יש חוק נהדר שנקרא חוק הצינון – נצטנן ונחשוב". בהמשך לכך, לאחר שנשאל היכן הוא רואה את עצמו בעוד שנה מהיום, השיב "אבין לאן אני רוצה ללכת, בחיפוש אחר הדבר המשמעותי הבא שאני רוצה לעשות. אני אחפש את מה שיגרום לי לקום עם ברק בעיניים, כמו שעברו עלי 40 שנות השירות שלי, בדגש על ארבע השנים האחרונות".