צרפת לאיראן: עצרו את פרויקט הטילים שיכולים לשאת נשק גרעיני

לאחר שרוחאני הצהיר כי בקרוב הטילים של טהראן יוכלו לשאת גם לווין לחלל, משרד החוץ הצרפתי הבהיר כי פעילות איראן נוגדת את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם

  • פורסם ב:
  • 11/01/2019 15:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/01/2019 19:27
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

צרפת קראה היום (שישי) לאיראן להפסיק באופן מיידי כל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים שיכולים לשאת נשק גרעיני. זאת, לאחר שנשיא איראן חסן רוחאני הצהיר אתמול כי בקרוב יוכלו הטילים האיראניים לשאת לווין לחלל.

"צרפת מזכירה שתוכנית הטילים של איראן נוגדת את החלטת מועצת הביטחון", אמרה דוברת משרד החוץ הצרפתי, אגנס פון דר מוהל. "אנו קוראים לאיראן לחדול באופן מיידי מכל פעילות הקשורה לנשק גרעיני, כולל בדיקות טכנולוגיות של טילים בליסטיים". בהמשך, דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קסאמי, קרא לצרפת שלא לחזור על דברים אלה וטען כי התוכנית האיראנית הינה לצורכי הגנה ואיננה מפרה את החלטות האו"ם.

 
 
 
 תיעוד שמוכיח כי איראן נערכת לשיגור לווין לחלל
 

תיעוד שמוכיח כי איראן נערכת לשיגור לווין לחלל (CNN)

 

ביום רביעי, כזכור, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הודה כי "הסנקציות האמריקניות מפעילות לחץ על איראן ועל אזרחיה". "האמריקנים מצהירים בשמחה כי אלו סנקציות חסרות תקדים", הוסיף חמינאי. "הן אכן חסרות תקדים – וכך תהיה גם התבוסה האמריקנית, בעזרת האל".

באותו בוקר, פרסמה רשת CNN תמונות לווין המצביעות על כך שאיראן נערכת לשיגור לווין לחלל. זאת, חרף אזהרות שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שרמז בשבוע שעבר כי מהלך כזה עלול להוביל לסנקציות נוספות נגד טהראן.

התמונות, שצולמו בימים האחרונים, מראות פעילות במרכז החלל על שם אימאם חומייני ועל פי מומחים בתחום, מדובר בפעילות דומה לזו שננקטה לפני שיגור הלווין הקודם לפני כשנתיים. יש לציין כי לגורמי המודיעין אין סימנים לכך שמדובר בשיגור למטרות צבאיות.

 מקרון ורוחאני
 

מקרון ורוחאני (רויטרס)

 

בתוך כך, האיחוד האירופי הודיע הבוקר כי הטיל סנקציות על גוף מודיעין איראני ושני בכירים במדינה, עקב החשדות נגדם כי היו מעורבים בתוכניות לרצוח פעילי אופוזיציה בדנמרק, צרפת והולנד. הקפאת נכסי הבכירים תיכנס היום לתוקף. הגורמים הוכנסו ל"רשימת הטרור".

בשבוע שעבר, כאמור, התרה פומפאו באיראן וקרא לה לפרק את אמצעי השיגור שברשותה. "ארה"ב לא תעמוד ותראה את המדיניות ההרסנית של המשטר האיראני שגורמת לאי-יציבות בביטחון הבין-לאומי", אמר אז שר החוץ האמריקני. "אנו מייעצים לטהראן לשקול מחדש את השיגור ה'פרובוקטיבי' ולחדול מכל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים – כדי למנוע את העמקת הבידוד הכלכלי והדיפלומטי". לדברי פומפאו, מעשי איראן מפרים את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם.

יום קודם לכן, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי "נמשיך את שיתוף הפעולה שלנו עם האירופאים בנוגע להסכם הגרעין, אך לא נחכה להם. נתייעץ עם השותפים המסורתיים שלנו כדי לקדם את האינטרסים שלנו". "האירופאים ניסו, אך לא הצליחו להתקדם בהתאם לציפיות שלנו", הוסיף זריף. בד בבד, אמר שר החוץ האיראני כי מדינתו היא ספקית נפט "מהימנה" של הודו, ותישאר כזו.

 חמינאי
 

חמינאי (חדשות עשר)

 

בתוך כך, תקף זריף את מדיניות ארצות הברית ועקץ את היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון, שביקר השבוע בישראל. "אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, וזו אומרת עוד יותר על עשרות שנים של מדיניות אמריקנית כושלת באזורנו", כתב שר החוץ האיראני על תמונה שבה נראה בולטון מרכיב משקפי מציאות מדומה בישראל. "גם משקפי מציאות מדומה לא יעזרו לעיוור בעמק העיוורים".

בשבת, כזכור, אמר סגן שר הנפט האיראני, אמיר חוסיין זמאניניה, כי חרף הסנקציות האמריקניות שהוטלו על טהראן יש מדינות רבות המעוניינות לקנות נפט מארצו. לדבריו, טהראן מקווה למצוא רוכשים חודשים לנפט האיראני בזמן הקרוב. הבכיר האיראני אמר כי כל המדינות שקיבלו היתר מארה"ב לרכוש נפט איראן "לא קנו אפילו חבית נפט אחד".