היללו את נתניהו, לעגו ליריביו: שרי הליכוד נאמו ב"לאומיאדה"

השר הנגבי התייחס בביטול לחשדות נגד נתניהו, השרה רגב טענה כי "מנסים לפגוע בבטן החלשה שלנו" והשר אלקין תקף את בני גנץ: "ייפגש עם פוטין – וישתוק"

  • פורסם ב:
  • 11/01/2019 12:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/01/2018 15:51
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בחירות 2019: שרי הליכוד נאמו היום (שישי) בלאומיאדה, ושיבחו את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בלי נתניהו הימין לא בשלטון. מנסים לפגוע בבטן החלשה שלנו, בנתניהו, להתחיל בשימוע עוד לפני הבחירות", אמרה שרת התרבות מירי רגב ותקפה את יריבי הליכוד: "גבאי הרס כל מקום שהוא היה בו, ציפי לבני חיה בסרט, יאיר לפיד לא מתרומם".

גם שר הקליטה החדש, יואב גלנט, החמיא לנתניהו. "בעשור האחרון המצב הביטחוני מצוין", אמר גלנט. "אני רואה את עצמי חלק מהצוות שיוביל עם רה"מ את הממשלה הבאה מול האתגרים השונים". "המטרה - 40 מנדטים תחת ראש הממשלה נתניהו", הוסיף האלוף במיל'.

 
 
 

בווידאו: השר צחי הנגבי נואם ב"לאומיאדה"

לכל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

"השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, התייחס בביטול לחקירות ראש הממשלה. "תנו לי נושא אחד אמיתי שהאופוזיציה מנסה למצוא אותנו בחולשה. שום נושא, זה הכול ביבי, פיסטוק חלבי, גלידה, סיגרים, וואלה – שטויות על גבי שטויות", אמר הנגבי. "זה מעיד על החולשה שלהם ועל העוצמה שלנו".

השר זאב אלקין החליט להתמקד בבני גנץ, ויצא נגד שתיקתו. "בני גנץ יודע לשתוק, זה מה שהוא עושה בינתיים. הוא ייפגש עם פוטין, הוא ישתוק", אמר אלקין. גם שר התקשורת איוב קרא דיבר באירוע, והתייחס דווקא לחוק הלאום. "לא מובן מאליו שנשכבתי בשביל חוק הלאום", אמר קרא. "לא היה חסר שהשמאל יביא למהפך אחרי החוק, הייתי השכפ"ץ של הליכוד בסיפור הזה".

בתוך כך, פעילי מפלגת העבודה מחו הבוקר מול בתיהם של יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד ושל יו"ר חוסן לישראל בני גנץ וקראו להם להתחייב שלא ישבו בממשלה בראשות נתניהו. זאת, לאחר שיו"ר העבודה אבי גבאי, אמר דברים דומים בתקופה אחרונה והתחייב שלא ייכנס לממשלה כזו.

בווידאו: פעילי העבודה מוחים מול ביתו של יאיר לפיד

בווידאו: נאומו של השר להגנת הסביבה, זאב אלקין 

בד בבד, אמרה היום יו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני כי "הסיפור שלי הוא לא אישי עם נתניהו, הוא סיפור של דרך". "משא ומתן מדיני לא יקרה היום, כי נתניהו קיבל החלטה אחרי צוק איתן לקחת את אותנו לקיצוניות", הוסיפה לבני בכנס "בוני ירושלים", "המתקפות שלו על מערכות המשפט, שרק יחמירו, הן כאלה שיגרמו לכך שלא אוכל לשבת בממשלה עם נתניהו".

"ראש ממשלה שאומר תופרים תיקים? מה יגיד מחר גנב קטן? מה יגיד ראש ארגון פשע?", תקפה לבני. "אני פה כי אני מאמינה במשהו ואני לא מפחדת להניח את זה על השולחן, כי אני חושבת שרוב הציבור רוצה לחיות בשלום, אם אפשר". "אני לא נאיבית. התפיסה של נתניהו, שבה ביטחון מגיע רק בדיבורים, לא הוכיחה את עצמה - והתוצאות שלה היא שמשלמים כסף לארגון טרור אסלאמיסטי קיצוני", הוסיפה יו"ר התנועה. "לא משלמים לארגונים כאלה ולא מדברים איתם. במקביל, עושים בריתות עם ארגונים יותר מתונים, חמאס לא יקבלו את הקיום שלנו פה".

כזכור, השנה, ההפנינג השנתי של מפלגת הליכוד באילת, ה"ליכודיאדה", שינתה את שמה ל"לאומיאדה" מתוך החשש ממבקר המדינה ומהקנסות שהטיל על מארגני האירוע בשנים הקודמות. אבל גם השנה, מועמדים לכנסת הגיעו לעיר הדרומית כדי לראות ולהיראות. עם זאת, העיתוי השנה הפך את האירוע לחשוב הרבה יותר, והביא אליו שרים בכירים שנמנעו מלהגיע בשנים קודמות.

בין הנוכחים היה גדעון סער, שחזר לאחרונה לחיים הפוליטיים, שאחרי כמה שנים של היעדרות מהאירוע הגיע לבדוק את השטח, ולראות האם הקרב שמנהל נגדו ראש הממשלה משפיע על בוחרי הליכוד. סער סרב לדבר עם התקשורת, אך חברו ח"כ מיקי זוהר אמר כי "גדעון סער הוא איש ראוי ומתאים לליכוד. הוא יעזור לליכוד, יגבה את ראש הממשלה ויתמוך בו להמשיך למען עם ישראל לעוד הרבה שנים, כפי שגם אני מגבה את רה"מ בכל הזדמנות". כשנשאל האם תמיכה פומבית בסער השנוי במחלוקת לא מרתיעה אותו, אמר זוהר: "בשונה מאחרים, אני לא נחשב לחבר כנסת שמפחד".

 

חבר כנסת נוסף שהגיע לאירוע שיימשך שלושה ימים הוא מייקל אורן ממפלגת "כולנו". "אני לא ליכודניק", אמר אורן, "אני מאוד מעריך את הליכוד ומרגיש פה בבית". עם זאת, כשנשאל אם יתמודד במפלגה, אמר: "כרגע אני לא מגיב".

זאב אלקין, שהפסיד לפני כשלושה חודשים בבחירות לראשות עיריית ירושלים, טען שהמפלגה לא בלחץ וכי "לא עברנו לשיטה הצפון קוריאנית שהמנהיג ממנה את עצמו לארבע קדנציות כמו יאיר לפיד, וקובע את הרשימה. וטוב שכך. כחלק מתהליך דמוקרטי יש פריימריז, זה דווקא מאוד משמח אותי".

מחר, במוצאי השבת, יוכרעו הפריימריז המדומים של ה"לאומיאדה", והמתמודדים יוכלו ליהנות מאהדת הקהל. זאת, עד ה-5 בפברואר, אז תיקבע הרשימה האמתית שאליה המתמודדים שאופים – מקום ריאלי ברשימה לכנסת.