הגארדים של צסק"א מוסקבה, דניאל האקט, סרחיו רודריגס, ננו דה קולו וקורי היגינס, getty images

אימת הספסל: מכבי ת"א תנסה לצאת בכבוד מהמפגש מול צסק"א

הצהובים יתארחו במוסקבה ויקוו בעיקר לא להתבזות. עבור ספרופולוס, זה זמן טוב להבין למה הוא לא מצליח לנצח כאנדרדוג, ואם יש קשר לחלוקת הדקות בין השחקנים • כדור מהצד

מכבי תל אביב תתארח הערב (שישי) במוסקבה, למשחק קשה במיוחד נגד צסק"א המקומית. המפגש הקודם בין השתיים, אז נכנעו הצהובים לאחר דרמה גדולה להתעלות של ננו דה קולו, היה ככל הנראה משחקם הטוב ביותר של הצהובים השנה. מאז, האיש על הקווים התחלף ומצב הנקודות הצהובים השתפר מעט. אולם, השיפור הקטן אינו מספיק משמעותי והיכולת הנוכחית לא תספיק לאלופת ישראל כדי להעפיל לשמונה הגדולות באירופה.

מאז שיאניס ספרופולוס נכנס לתפקיד, מכבי נמצאת במאזן סביר של 5-5, אך יש לזכור כי עדיין לא ניצחה השנה משחק קשה, שאליו הגיעה כאנדרדוג. המאמן היווני וחניכיו פשוט לא מצליחים להתעלות לרמה שמאפשרת ניצחונות מפתיעים, וקשה להאמין שזה יקרה דווקא הערב, במבצר הרוסי. אלופת רוסיה היא קבוצה מוכשרת, יציבה ועמוקה בהרבה מיריבתה הערב. עמדת הרכז משקפת היטב את ההבדלים בין הקבוצות, והם אולי הקיצוניים ביותר במפעל כולו. בזמן שהחיסרון של מוביל כדור במכבי הולך ומחריף, ונראה שהניסיונות להפחית את העומס על ווילבקין ולהעביר את השליטה בהתקפה לקיין ולרול מעלים חרס, הרוסים "טובעים" מכישרון בעמדה הזו.

 
 
 
 וויל קלייבורן, שחקנה של צסק"א מוסקבה
 

וויל קלייבורן, שחקנה של צסק"א מוסקבה (getty images)

 

בצסק"א, לא באמת משנה מי יוביל את הכדור, מי יקלע ומי יישב על הספסל. כשדה קולו מקבל דקות מנוחה, סרחיו רודריגס מקבל את הכדור ועולה להרוג משחקים, ואם במקרה שניהם רושמים משחק חלש, דניאל האקט יהיה שם כדי לצלוף. גם יתר המחליפים, איך לומר בעדינות, לא פראיירים. מכבי יכולה רק לחלום על מצב שבו קורי היגינס עולה כמחליף שני. למעשה, גם בעמדות האחרות, החלשות באופן יחסי, לא חסרים לצסק"א מחליפים.

ובחזרה למצב במכבי. הדקות הרבות שמקבלים שחקני החמישייה, חוסר השיתוף של שחקני הספסל הצהוב והרוטציה הקצרה, הם אולי הנקודה החלשה ביותר בניהול המשחק של ספרופולוס. מאז שנכנס לתפקיד, השחקנים הפותחים קיבלו 125 דקות בממוצע לערב, נתון שמעיד לכאורה על חוסר עומק בקבוצה, שפעמים רבות קיים אצל קבוצות תחתית. אולם, אפילו אצל דרושאפקה למשל, הקבוצה הגרועה ביורוליג, שחקני החמישייה קיבלו בחמשת המשחקים האחרונים 115 דקות בממוצע. לעומתה, אצל קבוצות הצמרת, המצב שונה לחלוטין. בפרק זמן זה, ריאל מדריד העניקה לשחקנים הפותחים רק 95 דקות בערב, ואילו צסק"א - 99.  

שיתוף שחקנים רבים אינו בהכרח נכון, כמובן שנתון זה תלוי קודם כול באיכות המחליפים לעומת שחקני ההרכב. אצל האדומים למשל, לשאלה אם לפתוח עם דה קולו או עם רודריגס - אין באמת תשובה חד משמעית. עם זאת, בהחלט יש בעולם קבוצות טובות שמתבססות על כוכבים ומסתדרות בעיקר איתם. אולם, נראה שאצל מכבי ת"א, המצב שונה לחלוטין. סקוטי ווילבקין ממשיך לקבל קרדיט גדול ואישור לזרוק מתי ואיך שבא לו - למרות שלא הצליח להוכיח את עצמו. בשל כך, בין היתר, הרוטציה הקצרה שבה משתמש המאמן היווני אינה מובנת.

 ג'ון דיברתולומיאו ויובל זוסמן
 

ג'ון דיברתולומיאו ויובל זוסמן (מכבי ת"א האתר הרשמי, ספי מגריזו 

 

מאז שנכנס לרוטציה, מציג קנדריק ריי יכולת לא פחות טובה מזו של ווילבקין. הוא מרכז טוב יותר, מקבל החלטות שקולות יותר וקולע באחוזים גבוהים משמעותית מעבר לקשת - אך עדיין ממעט לשחק. שחקן נוסף שיכול וצריך לקבל דקות נוספות כרכז הוא ג'ון דיברתולומיאו. למרות המחסור בעמדה שלו והיכולת הגבוהה שהוא מפגין בליגה המקומית, הקפטן הצהוב לא זוכה לאמון רב ומקבל 10 דקות בלבד בערב. לפני יומיים, כזכור, כשמכבי פיגרה בביתה עמוק ברבע האחרון מול בודוצ'נוסט וראתה את סוף העונה מגיע רשמית, עלה ג'ונדי ממעמקי הספסל, שינה לחלוטין את המשחק - והיה גורם מרכזי במהפך שהוביל לניצחון. הגארד קלע שתי שלשות מהירות, שמר טוב, ובעיקר עורר את הקהל, שייחל לכניסתו והגיב בהתאם.

גם בעמדות נוספות נראה שספרופולוס לא מעניק קרדיט לשחקנים שהוכיחו את עצמם. יובל זוסמן כבר הראה לא פעם שהוא שחקן ההגנה הטוב בקבוצה, כולל תצוגה הגנתית מופתית במפגש הקודם נגד צסק"א, אך עדיין נשלף מהספסל רק כמוצא שלישי או רביעי. גם ג'ייק כהן עשוי להועיל להתקפה של מכבי, שנתקעת לעיתים קרובות. כניסת שחקן גבוה עם יד רכה יכולה לאפשר לבלאק ולטיוס נקודות קלות בצבע, דבר שלא קורה מספיק העונה. חרף זאת, אובראיינט ממשיך לקבל את מרבית הדקות, למרות שלצד מהלכים יפים ותצוגות גדולות הוא רושם איבודים מביכים, יכולת הגנתית מבישה וחוסר חיבור ליתר השחקנים.

חשיבות שחקני הספסל למשחק הקבוצתי עשויה להיות מכריעה, שכן תפקידם אינו רק לאפשר מנוחה לכוכבים. בדרך כלל מדובר בשחקנים שלהוטים להוכיח את עצמם, ונלחמים על כל כדור. הערב, לדוגמה, המאבק על כדורים אבודים ועל ריבאונדים עשוי להכריע אם הצהובים יצליחו להגיע לרבע האחרון כשהם עוד במשחק, או שהמחצית השנייה כולה תהיה גארבג' טיים אחד גדול. כשספרופולוס יבצע את החילופים שלו, הסוגיה הזו צריכה לשבת לו היטב בראש.