מאבקים אינם חדשים במפלגת העבודה - אך הם הגיעו לשיאם • פרשנות

אבי גבאי אינו הראשון שזוכה לקבלת פנים לא מפרגנת בוועידת המפלגה. עם זאת, שריקות הבוז והדברים הקשים שהטיח בו כבל נראים כשלב שבו המפלגה מתחילה לאבד את עצמה לדעת

מאבקים פנימיים, תגובות לא מפרגנות וסכינאות אינם זרים למפלגת העבודה לדורותיה, ולבטח לא בשנים האחרונות, כשאף יו"ר לא מצליח לשרוד בתפקיד יותר מקדנציה אחת. עם זאת, נראה שוועידת המפלגה שהתקיימה אמש (חמישי) היוותה שיא חדש אפילו למפלגה משוסעת כזו, שנראית כעת כמי שמתחילה לאבד את עצמה לדעת.

אבי גבאי אינו הראשון שזוכה לקבלת פנים לא מפרגנת בוועידת המפלגה, אך אין ספק ששריקות הבוז בעת נאומו ודבריו הקשים שהטיח בו ח"כ איתן כבל, שהפך למתנגד הקולני ביותר נגדו, זרים אפילו למפלגת העבודה. ספק אם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שמחוזר ע"י כמה מפלגות ושמו הוזכר כמי שיכול לייצב את העבודה, ירצה להגיע במצב כזה.

במפלגה השיקו בימים האחרונים את הקמפיין לקראת הבחירות שייערכו בחודש אפריל. אנשי התוכן של המפלגה החליטו לציין את שנת 2019 על שלטי החוצות. עם זאת, נראה כי השנה מציינת את דבר מותה של המפלגה ולא כשנה שבה המפלגה תשוב לשלטון, לראשונה מ-2001. במצב הנוכחי, כשעל פי הסקרים גבאי מוביל את המפלגה לשמונה מנדטים בלבד, מלבד הכישלון בקלפי, החברים במפלגה עלולים למצוא את עצמם במצב כלכלי קשה מאוד לאחר הבחירות.

לכל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

אבי גבאי בוועידת מפלגת העבודה
 

אבי גבאי בוועידת מפלגת העבודה (חדשות עשר)

 
 
 
 

ועידת מפלגת העבודה

גבאי, ספג אמש שריקות בוז בעת שנשא דברים בוועידת המפלגה, שהתכנסה להצביע על הצעותיו. מאבטחי האירוע הוציאו באלימות פעילים ששרקו בוז. במהלך הערב, הוועידה אישרה את הצעת גבאי למבנה הפריימריז ואת תקנון הועידה החדשה. כמו כן, אושר גם סעיף השריונים שיעניק לגבאי שלושה מקומות עד מקום 16.

"אני רוצה לברך אתכם על כל הדעות והקולות השונים במפלגה שלנו.  אפילו על הביקורת והצעקות. זאת ההוכחה הניצחת להיותנו מפלגה דמוקרטית אמיתית.  לעולם אל תפסיקו להביע עמדות ודעות. ואל תדאגו, לעולם לא ייאלצו אף אחד ממפלגת העבודה לשבת כאן מאחוריי ולחייך ולמחוא כפיים כמו קישוט בקמפיין אמריקני מלוקק", אמר גבאי בפתח הדברים ומתח ביקורת מרומזת על שהתרחש בפתיחת הקמפיין של יש עתיד.

בהמשך דבריו, קרא גבאי ליו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ויו"ר חוסן לישראל, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שלא להצטרף לקואליציה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "ערב טוב גם ליאיר לפיד ובני גנץ – שניכם ראיתם השבוע את מופע האימים של ראש הממשלה. במדינה נורמלית ראש ממשלה לא תוקף את רשויות החוק. אני יודע, אתם יודעים וכולם יודעים שמיליוני ישראלים טובים מתגעגעים למדינה נורמלית. אני אומר לשניכם, אתם לא יכולים להזדעזע מההתקפות של נתניהו על רשויות החוק ואז לרוץ להצטרף לקואליציה שלו. אנחנו מתחייבים לשינוי במדינת ישראל. ואני קורא לכם, הצטרפו לשינוי. הצטרפו לקואליציה של שינוי. אני קורא לכם להתחייב לא לשבת בממשלה של נתניהו. וזה לא קשור רק לכתבי אישום אלא לדרך ולעתיד המשותף שלנו במדינת ישראל", אמר.

 

כבל תקף: "התגלה שגבאי שיקר, ולא בפעם הראשונה"

אחד ממתנגדיו של גבאי במפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, נשא נאום תקיף. "היום עומדת בפנינו בחירה מאוד ברורה. לבחור בערכים של תנועת העבודה או להקריב אותם על המזבח בשביל אינטרסים של אדם אחד שמאיים להפיל את הבית הזה על הראש של כולנו. נכון, זה לא נעים, התזמון לא אידאלי, אבל אם נשתוק עכשיו לא נוכל לסלוח לעצמנו ביום שלאחר הבחירות. אנחנו יכולים להמשיך לשחק את המשחק כאילו הכל בסדר, כאילו לא מתקיים פער עצום בין המציאות עצמה לבין השלטים שמתנוססים עכשיו על האוטובוסים, כאילו אנחנו לא נושקים לאחוז החסימה כבר תקופה ארוכה", אמר.

 איתן כבל נואם בכנס מפלגת העבודה
 

איתן כבל נואם בכנס מפלגת העבודה (חדשות עשר)

 

"גבאי טען ששיקרתי שאיים כי יחריב את המפלגה עלינו ועליו, הבוקר יזמתי בדיקת פוליגרף ונמצאתי דובר אמת. שוב התגלה ששיקר ולא בפעם הראשונה". כבל פנה לגבאי והוסיף" "קיבלת גיבוי מעל ומעבר. כשהצלחת - לקחת את כל הקרדיט לעצמך. עכשיו כשאתה מתרסק אתה מאשים אותנו. יש גבול. הכל עליך, אתה פירקת את המחנה הציוני בלי להתייעץ, אתה הובלת, אתה ניווטת. הכישלון הזה הוא 'נטו גבאי'. אני קורא לפריימריז פתוחים לראשות המפלגה עוד לפני הבחירות ולא מתכוון להתמודד בהם", המשיך.

כבל פנה לגבאי בתקיפות בשיא נאומו: "טעיתי בקשר אליך. טעינו כולנו. טעיתי כשתמכתי בך בסיבוב השני מול ידידי עמיר פרץ. כן, אני פונה מכאן אל עמיר ואומר לך: אני לוקח אחריות על הטעות שלי ומתנצל בפניך ובפני המפלגה".