סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, החדשות 13

בג"ץ לאגודת ישראל: "שנו את התקנון שמונע מנשים להצטרף למפלגה"

בעקבות עתירה של ארגוני נשים רבים, ביניהם ארגון נשים פמניסטי-חרדי, המפלגה החרדית תידרש לשנות את הסעיף שבגללו רק גברים יכולים להיכנס לרשימה

בג"ץ הורה היום (חמישי) למפלגת אגודת ישראל לשנות תוך 21 ימים את סעיף התקנון שמונע מנשים להצטרף למפלגה החרדים. בית המשפט קבע "כי היה ובעתיד תימנע הצטרפותה למפלגה של אישה העומדת, לטענתה, בדרישות התקנון, ניתן יהיה להידרש לסוגיות הנובעות מכך בהליך מתאים, ככל שיוגש".

זאת, בעקבות עתירה שהגישה לפני כשלוש שנים וחצי עו"ד תמר בן פורת, אליה הצטרפו עמותת "איתך מעכי-משפטניות למען צדק חברתי", המייצגות עשרה ארגוני נשים, ביניהן מרכז רקמן, נעמת, ויצו, שודולת הנשים ועוד. את העתירה ליוו ארגון נשים פמניסטי-חרדי, "נבחרות", בראשותן אסתי שושן ואסתי רידר, שודחפות את המאבק ודוגלות בייצוג נשים במרחב הציבורי החרדי. 

 הדיון בבג"ץ בעניין המפלגות החרדיות
 

הדיון בבג"ץ בעניין המפלגות החרדיות (חדשות עשר )

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי מסרה הערב: "מאה שנה אחרי שנשים קיבלו את הזכות לבחור ולהבחר גם הנשים החרדיות בישראל מקבלות את הזכות להבחר. יש שופטים בירושלים והם אומרים: אין יותר שלט 'אין כניסה לנשים'. גם קול אשה חרדית במפלגה חרדית הוא לא ערווה. נצחון ענק ל"נבחרות" שמייצגות את הנשים החרדיות שלא מוכנות יותר שישתיקו אותן".

כמו כן, ח"כ עליזה לביא ממפלגת יש עתיד, לשעבר יו"ר הוועדה למעמד האשה ולשוויון מגדרי, אמרה: "שנים של מאבק הביאו לניצחון, לשינוי התקנון שיוביל לשינוי המיוחל. לצערי, בבחירות הקרובות עדיין לא נראה חברות כנסת חרדיות מטעם אגודת ישראל בכנסת - אך התהליך החל. הנשים החרדיות דורשות ייצוג ומעורבות. הן יודעות מקרוב, שבדיונים בכנסת שעסקו בבריאות האישה החרדית, ברווחתה, בביטחונה האישי - חברי הכנסת החרדים לרוב לא נכחו והעדיפו איש-איש את עיסוקו וסדר יומו, ולא הקדישו זמן ל 50% מהציבור ששלח אותו לכנסת. הן דורשות שינוי. להחלטה ההיסטורית השלכות רבות גם על חיי היום יום של נשים חרדיות וגם למנהיגות החרדיות שבדרך. בהצלחה חברות יקרות".