שריקות בוז לגבאי בוועידת העבודה; כבל: "טעיתי כשתמכתי בך"

בצל הביקורת על יכולתו להוביל את המפלגה בבחירות, גבאי נשא דברים מול קהל לא נלהב. כבל תקף: "אתה הובלת, אתה ניווטת. הכישלון הזה הוא 'נטו גבאי'"

בחירות 2019: יו"ר העבודה, אבי גבאי, זכה הערב (חמישי) לשריקות בוז בעת שנשא דברים בוועידת המפלגה, שהתכנסה להצביע על הצעותיו. המאבטחים של האירוע הוציאו באלימות פעילים ששרקו בוז. במהלך הערב, הוועידה אישרה את הצעת גבאי למבנה הפריימריז ואת תקנון הועידה החדשה. כמו כן, אושר גם סעיף השריונים שיעניק לגבאי שלושה מקומות עד מקום 16.

"אני רוצה לברך אתכם על כל הדעות והקולות השונים במפלגה שלנו.  אפילו על הביקורת והצעקות. זאת ההוכחה הניצחת להיותנו מפלגה דמוקרטית אמיתית.  לעולם אל תפסיקו להביע עמדות ודעות. ואל תדאגו, לעולם לא ייאלצו אף אחד ממפלגת העבודה לשבת כאן מאחוריי ולחייך ולמחוא כפיים כמו קישוט בקמפיין אמריקני מלוקק", אמר גבאי בפתח הדברים ומתח ביקורת מרומזת על שהתרחש בפתיחת הקמפיין של יש עתיד.

בהמשך דבריו, קרא גבאי ליו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ויו"ר חוסן לישראל, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שלא להצטרף לקואליציה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "ערב טוב גם ליאיר לפיד ובני גנץ – שניכם ראיתם השבוע את מופע האימים של ראש הממשלה. במדינה נורמלית ראש ממשלה לא תוקף את רשויות החוק. אני יודע, אתם יודעים וכולם יודעים שמיליוני ישראלים טובים מתגעגעים למדינה נורמלית. אני אומר לשניכם, אתם לא יכולים להזדעזע מההתקפות של נתניהו על רשויות החוק ואז לרוץ להצטרף לקואליציה שלו. אנחנו מתחייבים לשינוי במדינת ישראל. ואני קורא לכם, הצטרפו לשינוי. הצטרפו לקואליציה של שינוי. אני קורא לכם להתחייב לא לשבת בממשלה של נתניהו. וזה לא קשור רק לכתבי אישום אלא לדרך ולעתיד המשותף שלנו במדינת ישראל", אמר.

 נתניהו, לפיד וגנץ
 

נתניהו, לפיד וגנץ (רויטרס )

 

כבל תקף: "התגלה שגבאי שיקר, ולא בפעם הראשונה"

אחד ממתנגדיו של גבאי במפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, נשא נאום תקיף. היום עומדת בפנינו בחירה מאוד ברורה. לבחור בערכים של תנועת העבודה או להקריב אותם על המזבח בשביל אינטרסים של אדם אחד שמאיים להפיל את הבית הזה על הראש של כולנו. נכון, זה לא נעים, התזמון לא אידאלי, אבל אם נשתוק עכשיו לא נוכל לסלוח לעצמנו ביום שלאחר הבחירות. אנחנו יכולים להמשיך לשחק את המשחק כאילו הכל בסדר, כאילו לא מתקיים פער עצום בין המציאות עצמה לבין השלטים שמתנוססים עכשיו על האוטובוסים, כאילו אנחנו לא נושקים לאחוז החסימה כבר תקופה ארוכה".

"גבאי טען ששיקרתי שאיים כי יחריב את המפלגה עלינו ועליו, הבוקר יזמתי בדיקת פוליגרף ונמצאתי דובר אמת. שוב התגלה ששיקר ולא בפעם הראשונה". כבל פנה לגבאי והוסיף" "קיבלת גיבוי מעל ומעבר. כשהצלחת - לקחת את כל הקרדיט לעצמך. עכשיו כשאתה מתרסק אתה מאשים אותנו. יש גבול. הכל עליך, אתה פירקת את המחנה הציוני בלי להתייעץ, אתה הובלת, אתה ניווטת. הכישלון הזה הוא 'נטו גבאי'. אני קורא לפריימריז פתוחים לראשות המפלגה עוד לפני הבחירות ולא מתכוון להתמודד בהם", המשיך.

כבל פנה לגבאי בתקיפות בשיא נאומו: "טעיתי בקשר אליך. טעינו כולנו. טעיתי כשתמכתי בך בסיבוב השני מול ידידי עמיר פרץ. כן, אני פונה מכאן אל עמיר ואומר לך: אני לוקח אחריות על הטעות שלי ומתנצל בפניך ובפני המפלגה".

 איתן כבל נואם בכנס מפלגת העבודה
 

איתן כבל נואם בכנס מפלגת העבודה ( חדשות עשר)

 

כזכור, לפני כשבוע החלו פעילים במפלגת העבודה לאסוף חתימות על מנת להדיח את יושב הראש, אבי גבאי, מתפקידו. זאת, לאחר שח"כ איתן כבל קרא לגבאי לפרוש נוכח אי ההצלחה בסקרים, ונתמך על ידי חברי הכנסת אילת נחמיאס-ורבין ויוסי יונה. בצל זאת, דווח כי חלק מחברי הכנסת במפלגה, שהבינו כי אינם נמצאים במקום ריאלי כדי להיבחר לכנסת הבאה, שוקלים להודיע כי לא ירוצו.

פעילים של מפלגת העבודה פתחו קבוצה באלפיקציית וואטסאפ, הנקראת "צירי ועידה להחליף את גבאי", וכתבו: "יתקיים בקרוב מאוד כנס החתמה ודיון. המטרה – להחתים 1,350 צירי ועידה. הדרישה – לדרוש דיון והצעה לקיים פריימריז פתוחים\סגורים ליושב ראש ורשימה לכנסת ה-21 בלי שום שריון".

ח"כ מיקי רוזנטל הודיע שלא יתמודד לכנסת הבאה

בתוך כך, חבר הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה) הודיע אתמול כי לא יתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. זאת, לאחר כהונה שנמשכה שתי קדנציות.

"אני פורש מפוליטיקה מפלגתית, אך איני פורש מהציבוריות הישראלית. אמשיך להיאבק על דמותה של ישראל כמדינה יהודית, שוויונית וחותרת לשלום, חברה צודקת יותר ומושחתת פחות", אמר רוזנטל. "אף פעם לא ראיתי בחברותי בכנסת מטרה והפוליטיקה בעיני היא רק אמצעי. אני מסכם בגאווה את 6 שנות שירותי בכנסת, עם חקיקה משמעותית מאוד ועבודה פרלמנטרית מעמיקה, לא פופוליסטית".

 מיקי רוזנטל
 

מיקי רוזנטל (חדשות עשר )

 

"את הפוליטיקה עצמה מעולם לא חיבבתי ומעולם לא הצטיינתי בה", הוסיף רוזנטל. "כל חיי המקצועיים הייתי מהמובילים ולשם אני שואף. אני מאמין בכל ליבי באחריות אישית של אנשי ציבור ולא רק בדיבורים. אני שותף לכישלונה של מפלגת העבודה, מסיק מסקנות ולוקח על כך אחריות". 

"חבר כנסת באופוזיציה דומה למדי לשוער כדורגל. הוא עובד במניעה. מניעה של מהלכים שרירותיים, פוגעניים וסקטוריאליים", סיכם רוזנטל. "על אף שלרוב תהיה התהילה של החלוצים והמבקיעים, אני גאה בתפקידי כשוער באופוזיציה. מנעתי כוונות זדון רבות של הממשלה. זהו תפקיד כפוי טובה אבל חשוב מאוד לדמוקרטיה".