אחמד טיבי: "חוקקתי יותר חוקים מח"כים יהודים בקואליציה"

יו"ר תע"ל, שהודיע לפני יומיים על פרישתו מהרשימה המשותפת, טען שמפלגתו תהיה "האטרקטיבית ביותר, עם כוחות ושמות חדשים". כמו כן, ציין כי הוא גאה "בתקופתי לצד ערפאת"

יו"ר תעל, ח"כ אחמד טיבי, התייחס הערב (חמישי) ב"לונדון את קירשנבאום" לפרישתו מהרשימה המשותפת ולריצה במפלגה נפרדת ואמר: "הכנסת ה-20 הסתיימה, ועכשיו מתחילים פרק חדש. יש תהליכים דינמיים בחברה הערבית. רשימת תע"ל תהיה הרשימה החזקה ביותר, האטרקטיבית ביותר עם כוחות חדשים, שמות חדשים והיא תהווה רשימה שמנהיגה גם דרך חדשה וגם מפלגה סוציאלית לאומית".

טיבי התייחס לראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, ואמר: "אני מעריך מאוד את ח"כ איימן עודה, היינו שותפים בכנסת הקודמת באותה רשימה. אני חושב שהוא חבר כנסת צעיר עם שאיפות, ואני בטוח שיהיה לו הרבה מה לתרום".

 איימן עידה, אחמד טיבי
 

איימן עידה, אחמד טיבי ( עמוס בן גרשום/ לע"מ, רויטרס)

 

לטענתו של טיבי, הוא לעולם לא ייכנס לממשלה ציונית. "יש הבדל בין גוש חוסם לקואליציה. בקואליציה יש אחריות קולקטיבית למדיניות הממשלה, כמו להפצצות בעזה, אבל בגוש חוסם הכל אפשרי", אמר. "אני אדם שלא אוהב להסתפח, אני אוהב להנהיג. אנחנו לא חושבים שמיעוט לאומי חייב להסתפח לרוב לאומי - לא בפוליטיקה, לא ברפואה ולא בכדורגל".  לשאלה האם דבריו מרמזים לכך שהמיעוט הערבי נידון להישאר באופוזיציה, אמר טיבי כי "אם הכוונה לתקרת זכוכית פוליטית – אז כן. אבל תחת תקרת הזכוכית הזאת, שאנחנו מציבים, אפשר להשיג הישגים ואפשר לייצג גם באופן פוליטי לאומי וגם באופן חברתי אזרחי".

"רוב הפעילות שלי בכנסת הייתה כלכלית חברתית לצד הדגל והזהות הלאומית שאני גאה בה", הוסיף יו"ר תע"ל, "חוקקתי חוקים יותר מחברי כנסת יהודים בקואליציה, והם חוקים צרכניים חברתיים שאני גאה בהם. זאת הדרך שלי".

כמו כן, טיבי התייחס לתקופתו כיועץ לענייני ישראל של יאסר ערפאת ואמר: "אני מכבד את ההנהגה הפלסטינית, אבל מאז 1999 אני מייצג את הציבור הערבי. אני שומר על קשרים, אבל אני נציג של הציבור הערבי ואני נבחר באופן דמוקרטי על ידם. אני מאוד אוהב וגאה בתקופה שלי ליד יאסר ערפאת".