פומפאו עם שר החוץ המצרי בקהיר , רויטרס

פומפאו: "לחזבאללה נוכחות גדולה בלבנון, לא נקבל מצב זה"

שר החוץ האמריקני נאם בקהיר במסגרת ביקורו במזרח התיכון והדגיש כי ארצות הברית "תומכת בישראל במאבקה למנוע מטהרן לתמוך בלבנון"

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, נאם היום (חמישי) באוניברסיטה האמריקנית בקהיר, זאת במסגרת ביקורו במזרח התיכון. "ארצות הברית תומכת לחלוטין בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול האיום האיראני", אמר. 

"לחזבאללה נוכחות גדולה בלבנון, לא נקבל את הסטטוס קוו הזה. אנו נמשיך לעבוד עם הקואליציה שלנו נגד הטרור ואנחנו תומכים בישראל במאבקה למנוע מטהרן לתמוך בלבנון", אמר שר החוץ והוסיף: "ארה"ב נאמנה למציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 פומפאו עם נשיא מצרים בקהיר
 

פומפאו עם נשיא מצרים בקהיר (רויטרס )

 

פומפאו המשיך להתייחס לאיראן ולהסכם הגרעין ואמר: "הסנקציות הכלכליות של ארה"ב נגד המשטר האיראני הן המשמעותיות ביותר שהיו – סנקציות שלא נראו כמותן. ארצות הברית הצטרפה לעם האיראני בשאיפתו לשחרור". עוד הוסיף כי "איראן אולי חושבת שהיא שולטת בלבנון, איך היא טועה. הסנקציות כוללות גם את השלוחות שלה, בהם חסן נסראללה".

"אמריקה היא הכוח הטוב במזרח התיכון, צריך להכיר בעובדה הזו", אמר פומפאו. "היא תמיד תהיה כוח של שחרור, לא כיבוש, וכשהיא תסיים את עבודתה, היא תעזוב. עידן הבושה של ארה"ב עבר, הגיע עידן חדש", הוסיף בהתייחסו להחלטה לסגת מסוריה. "ארצות הברית בנתה יחסים חדשים עם מדינות ערב. היא קיבלה על עצמה לשחרר את עיראק וסוריה ממעשי דאע"ש. כעת, יותר מ-90% משטחי המדינה האסלאמית שוחררו. הצלנו אלפי אנשים".

שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, הגיב לדברי פומפאו: "בכל פעם ואיפה שארצות הברית מתערבת, מגיע כאוס, דיכוי וטינה. ביום שאיראן תצעד לפי חלילה של ארה"ב על מנת להיות מדינה 'נורמלית', זה יהיה היום בו הגהנום יקפא. הכי טוב בשביל ארצות הברית זה להתגבר על ההפסד לאיראן".

בתוך כך, עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, הודה אתמול כי "הסנקציות האמריקניות מפעילות לחץ על איראן ועל אזרחיה". "האמריקנים מצהירים בשמחה כי אלו סנקציות חסרות תקדים", הוסיף חמינאי. "הן אכן חסרות תקדים – וכך תהיה גם התבוסה האמריקנית, בעזרת האל".

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ושר החוץ הירדני, איימן א-ספדי
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ושר החוץ הירדני, איימן א-ספדי (רויטרס )

 

במסגרת ביקורו במזרח התיכון, פומפאו נפגש בשלישי עם מקבילו הירדני, איימן א-ספדי. השניים שוחחו על נסיגת הכוחות האמריקנים מסוריה, ופומפאו טען כי "האיום המשמעותי ביותר באזור הוא דאע"ש והמהפכה האסלאמית. אני לא אדבר בשמו של א-ספדי, אבל ישנה הסכמה על הסיכון שירדן ומדינות אחרות נמצאות בה כל עוד הלחימה נמשכת. החלטתו של הנשיא טראמפ להסיג את הכוחות מסוריה לא תשפיע בשום אופן על הדעה שלנו בעניין. לא רק המדיניות הדיפלומטית שלנו, אלא גם המסחרית והפעלת הלחץ הממשי על איראן כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים מהם. ואלו הבקשות הפשוטות שלנו מאיראן – שתהיה מדינה נורמלית, והקואליציה מחויבת לכך בדיוק כפי שהייתה אתמול".

השניים דנו בעניינה של ישראל, וא-ספדי טען כי "החוק הבינלאומי לגבי רמת הגולן ברור. ישראל צריכה לסגת מהאזור במסגרת הסכם שיאפשר את קיום הזכויות של כל הצדדים". כמו כן, שר החוץ הירדני התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וטען כי הסוגיה היא מרכז הבעיה באזור. לבסוף מסר כי "אנחנו וארה"ב לא תמיד מסכימים בכל סוגיה, אך נמשיך לעבוד יחד על מנת לפתור את בעיות האזור". 

כאמור, פומפאו הגיע בתחילת השבוע לביקור במזרח התיכון והוא צפוי לבקר בשמונה מדינות: סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, קטאר, כווית, ירדן, עומאן ומצרים. ככל הנראה, פומפאו יבקר גם בישראל.מטרת הביקור, לפי משרד החוץ האמריקני, היא לזכות בתמיכת מדינות ערב. במסגרת פגישותיו בריאד, פומפאו אמור להתעדכן בחקירת רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י.

בכיר במשרד החוץ בוושינגטון הבהיר ש"ארה"ב לא עוזבת את המזה"ת, למרות הפרסומים והפרשנות שיוחסה להחלטת הנסיגה מסוריה". הוא הוסיף כי בעיני הממשל "אין סכנה גדולה יותר לאיזור מאיראן", דבריו נאמרו בתדריך. עוד נמסר כי לממשל אין לוח זמנים לנסיגה מסוריה. "נצא מסוריה, אבל המהלך יתואם עם שותפינו ובני בריתנו", אמר אחד הבכירים. לדברי הבכיר, ביקור פומפאו במזרח התיכון ממחיש את מעורבותה של ארה"ב באזור, ולכן הוא יפגש עם שותפיה של ארה"ב במדינות המפרץ, בירדן ובמצרים.