אבו מאזן החליט "לחנוק את עזה" – והסיכוי להסלמה גובר • פרשנות

האווירה העכורה בין רמאללה לעזה, כשברקע השבתת המעברים למצרים והאיום שלא להעביר את הכסף הקטרי, עלולה להביא לפיצוץ עם ישראל. שעת המבחן - ההפגנות שייערכו בשישי בגדר

העימות בין אבו מאזן לחמאס הולך והופך מסוכן. נראה כי יו"ר הרשות החליט להתנתק מכל ההתחייבויות שלו, שאפשרו לרגיעה מול חמאס לצאת לפועל, וכך למשל הוא מסרב להעביר כספים לרצועה. גורם ברשות הפלסטינית טען כי אבו מאזן מעוניין "לחנוק את רצועת עזה" באמצעות עוד ועוד סנקציות. הגורם אף הגדיל ואמר כי לרשות לא אכפת אם ישראל תצא למבצע נוסף מול חמאס. יותר מכל, מעידים דברים אלו כי היו"ר לא מתעניין בגורלם של תושבי רצועת עזה.

השאלה שנותרה לא פתורה לעת עתה, היא מה יקרה כאשר ההסלמה הבלתי נמנעת תתרחש, והאם המצרים יצליחו לפשר שוב בין הצדדים. זאת, ברקע ההערכות לפיהן המתיחות בין חמאס לפתח צפויה להגיע לנקודת רתיחה בקרוב מאוד.

היריבות בין שני הפלגים ניכרה היטב בישיבת הפרלמנט הפלסטיני האחרונה ברצועת עזה, שם כונה יו"ר הרשות "בוגד", וקריאות נשמעו להעמידו לדין. ברשות מצדם מכנים את חמאס "סרטן בלב האומה הערבית" ואת מנהיגיו "מהפכנים ובוגדים" שיש למחוק מהעולם.

 הפגנות בגדר הרצועה
 

הפגנות בגדר הרצועה (צילום פלסטיני)

 

האווירה העכורה בין רמאללה לעזה, כשברקע השבתת המעברים למצרים, המתיחות בין חמאס לישראל ומעל הכול – האיום הישראלי שלא להעביר את משלוח הכסף השלישי במספר מקטר לרצועה, היא סכנה ממשית. החשש הוא שחמאס, והפלגים הפלסטינים בעזה, יובילו לעימות מחודש עם ישראל ולהסלמה כדי להעלות את המשבר ההומניטרי והכלכלי הקשה ברצועה על סדר היום העולמי. שעת המבחן תהיה מחרתיים בהפגנות השבועיות על הגדר. ישראל, מצדה, מאיימת כי משלוח הכסף הקטרי יעבור לרצועה רק כאשר חמאס יתחייב לחדול מההפגנות.

בתוך כך, נרשם הישג לישראל, שכן בוטל ביקור של אסמעיל הנייה במוסקבה בעקבות לחץ משותף שהפעילו ירושלים והרשות הפלסטינית. הנייה הוזמן לרוסיה בתור נציג פלסטיני, אך אבו מאזן סירב לכך והביקור בוטל.