מהרגע שהרוסים נחשפו, ישנה ירידה בהתערבות בדמוקרטיה • פרשנות

לאור העובדה שעלו על הרדאר, נראה שבמוסקבה מחפשים טכניקות אחרות של השפעה על מערכות הבחירות במדינות השונות. בד בבד, הרשתות החברתיות פועלות לצמצם המניפולציה

המעורבות הזרה בבחירות: כאשר מביטים במנגנון המפעילה רוסיה כדי להשפיע על מדינות אחרות ניתן לראות רגיעה בניסיונות ההשפעה הרוסיים. בין אם מדובר בבחירות האמצע בארה"ב, ממש לפי זמן קצר, בנובמבר 2018, או באירופה, נראה שהרוסים הבינו שהם נחשפו והם מחפשים טכניקות אחרות של השפעה.

יש טכניקות שונות של השפעה של ביון שהן הרבה יותר קונבנציונליות, כמו למשל לקנות מפלגות, לקנות פוליטיקאים, סחיטה ועוד שורה של דברים שמדינות שונות משתמשות בהן כדי להשפיע במדינות אחרות.

בחינת הרשתות החברתיות והמדיה במאה ה-21 כמו מה שקורה בפוסטים בפייסבוק, בעמודי פייסבוק, בהטיית דעת הקהל, בפייק ניוז, בדיסאינפורמציה ובכל הדברים שהרוסים, לפי המודיעין האמריקני, עשו בבחירות 2016 בארה"ב בהרחבה כדי לסייע לדונלד טראמפ, הרי שהם פחתו במידה ניכרת החל מרגע החשיפה.

בד בבד, הרשתות החברתיות וגופים כמו גוגל, עושים מאמצים מאוד גדולים כדי לצמצם את האפשרות למניפולציה באמצעות מדינות זרות או באמצעות גורמים גדולים זרים על המתרחש במדינות אחרות, כי הדבר יוצר על החברות הללו לחץ מאוד גדול של הפוליטיקאים והן לא מעוניינות בו.

 מתקפת סייבר בבחירות
 

מתקפת סייבר בבחירות (istock,רויטרס )

 

ועדת הבחירות: גיבשנו מתווה למניעת התערבות גורם זר
 

ועדת הבחירות הודיעה היום (רביעי) על פעולות וצעדים שנקטה על מנת לשמור על טוהר הבחירות, שיקוף רצון האמתי של הבוחרים והתנהלות תקינה ויעילה של מערכת הבחירות. זאת, ברקע דברי ראש השב"כ נדב ארגמן שלשום, כי יש חשש שמעצמה זרה תנסה להתערב בתוצאות. 

הוועדה, יחד עם גורמי הביטחון השונים, למדה את שאירע במדינות אחרות בזמן הבחירות וגיבשה מתווה שיכלול, בין היתר, הגברת ערנות ומודעות בקרב הגופים שונים הלוקחים חלק בבחירות. עוד ציינה הוועדה, כי האפשרות להתערבות גורמים זרים היא נמוכה, מאחר ותהליך ההצבעה בישראל וספירת הקולות נעשים באופן ידני, והתהליכים מפוקחים ורובם לא ממוחשבים. באזורים בהם יש מחשוב ויש צורך בהגנת סייבר, גרמי הביטחון ומומחים הפועלים מטעמה ייערכו בהתאם.

בעניין הרשתות החברתיות, הוועדה טענה כי היא "ערה לכך שניתן לעשות שימוש בה על מנת להשפיע על ציבור הבוחרים". לפני מספר חודשים, לקראת ההיערכות לבחירות, נערכה פגישה בין יו"ר הוועדה והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, מנכ"לית הוועדה המרכזית, עו"ד אורלי עדס, מנהל תחום ממשל ובחירות באזור אירופה, המזרח התיכון ואפריה בחברת פייסבוק העולמית, שון אוונס ועם מנהלת מדיניות פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קוטלר. בפגישה דנו הגורמים באתגרים הצפויים בבחירות, בכל הנוגע לשימוש ברשתות החברתיות והאמצעים הגלובליים בהם נוקטת חברת פייסבוק, ביוזמתה, לקידום השקיפות, השמירה על יושרת הבחירות ובטיחות השימוש בפלטפורמה.

נתניהו ופוטין
 

נתניהו ופוטין (רויטרס, getty images)

 

בתוך כך, מכון המחקר "Pew" האמריקני פרסם סקר שנערך אודות החשש מפני התערבות גופים זרים בבחירות. מתוצאות הסקר עולה כי מתוך 26 מדינות שהשתתפו, 47% מהן טענו כי הן מוכנות היטב להתמודד עם תרחיש של התקפת סייבר. כמו כן, 73% מהישראלים ו-67% מהרוסים טענו כי הם מוכנים לאפשרות של מתקפת סייבר, בעוד שרק 16% בברזיל ו-9% בארגנטינה חושבים שהם מוכנים. בארצות הברית, 53% מהאמריקנים חושבים שהמדינה מוכנה לתרחיש שכזה.

מוקדם יותר היום, רוסיה הצהירה כי לא התערבה בבחירות בישראל. "אל תקראו את התקשורת הישראלית, מה שנאמר שם לא קרה", נמסר מטעם הקרמלין. "רוסיה לא מתערבת, לא התערבה ולא מתכוונת להתערב בבחירות, בכל מדינה בעולם". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לדברים ואמר כי "ישראל ערוכה לסכל התערבות קיברנטית. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ואין מדינה שערוכה טוב יותר מאיתנו".