ארה"ב: זינוק חד במספר הנערים שמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות

מחקר חדש מצא כי 1 מכל 5 נערים בתיכון משתמש במוצר המכיל רמות גבוהות של ניקוטין. מומחים חוששים שמדובר במגפה של ממש. "בני הפך מתלמיד מצטיין לתלמיד שנכשל"

מחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטת מישיגן מצא כי בשנה החולפת חל זינוק במספר הנערים והנערות שהתמכרו לעישון סיגריות אלקטרוניות, לעומת השנה שקדמה לה. המחקר, שהתבצע במימון ממשלת ארצות הברית, בדק 45 אלף תלמידים בגילי תיכון ומצא כי אחד מכל חמישה דיווח על שימוש בסיגריה אלקטרונית. עוד נמצא כי בעיית צריכת הניקוטין מתחילה כבר בחטיבת הביניים: אחד מכל 20 תלמידים בטווח גילים זה דיווח שהשתמש בסיגריה אלקטרונית.

כעת חוששים בארצות הברית ממגפה של ממש בקרב הצעירים, שמתקשים להיגמל מהניקוטין. כך למשל, סיפר לוקאס, נער שהתמכר לעישון סיגריות אלקטרוניות: "שמתי לב שזה יוצא משליטה". אמו של הנער הוסיפה כי "הוא הפך מתלמיד מצטיין לתלמיד שנכשל".

לאחר שלקה בהתקף עקב עישון מופרז של סיגריה אלקטרונית, הוריו של לוקאס שלחו אותו לתוכנית טיפול שנמשכה 40 ימים, ובמהלכה למד על דרכים בריאות להתמודדות עם חרדה ולחץ. "אנחנו אסירי תודה על כך שהוא חזר, היה לנו ספק שזה אי פעם יקרה", הודתה אמו.  

 לוקאס, נער שהתמכר לסיגריה אלקטרונית
 

לוקאס, נער שהתמכר לסיגריה אלקטרונית (חדשות עשר)

 

ד"ר שרון לוי, רופאת ילדים מבוסטון, הסבירה כי הילדים צורכים רמות ניקוטין גבוהות מאוד שנכנסות לזרם הדם ומונעות מהם להתרכז או להקדיש תשומת לב: "זה דבר חדש", אמרה. "אנחנו רואים יותר בעיות נפשיות ובעיות פסיכיאטריות שמתרחשות באופן מידי", הוסיפה ד"ר לוי.

המותג המוביל לסיגריות אלקטרוניות, Juul, הוא כה פופולרי בקרב צעירים שאף קיבל פועל משלו: "ג'ולינג". החברה מחזיקה בנתח של כ-70% משוק הסיגריות האלקטרוניות. רק בחודש שעבר הודיעהJuul  כי תנקוט צעדים לצמצום צריכה של הסיגריות האלקטרוניות שלה על ידי בני נוער. במסגרת הצעדים, כך על פי ההודעה, תפסיק החברה למכור את המילויים בטעמים – מנגו, מלפפון, שמנת ופירות – ביותר מ-70 אלף חנויות ברחבי ארה"ב. עוד הודיעה החברה כי תסגור כמה מחשבונותיה ברשתות החברתיות, שפופולריים במיוחד בקרב צעירים.