התיעוד שמוכיח: חרף אזהרת ארה"ב - איראן נערכת לשגר לווין לחלל

רשת CNN פרסמה תמונות לווין שמצביעות לטענתה על כך שטהראן מבצעת פעילות במרכז החלל ע"ש אימאם חומייני, הדומה לזו שבוצעה לפני שיגור הלווין הקודם לפני כשנתיים

רשת CNN פרסמה הבוקר (רביעי) תמונות לווין המצביעות על כך שאיראן נערכת לשיגור לווין לחלל. זאת, חרף אזהרות שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שרמז בשבוע שעבר כי מהלך כזה עלול להוביל לסנקציות נוספות נגד טהראן.

התמונות, שצולמו בימים האחרונים, מראות פעילות במרכז החלל על שם אימאם חומייני ועל פי מומחים בתחום, מדובר בפעילות דומה לזו שננקטה לפני שיגור הלווין הקודם לפני כשנתיים. יש לציין כי לגורמי המודיעין אין סימנים לכך שמדובר בשיגור למטרות צבאיות.

 תיעוד שמוכיח כי איראן נערכת לשיגור לווין לחלל
 

תיעוד שמוכיח כי איראן נערכת לשיגור לווין לחלל (CNN)

 

בתוך כך, האיחוד האירופי הודיע הבוקר כי הטיל סנקציות על גוף מודיעין איראני ושני בכירים במדינה, עקב החשדות נגדם כי היו מעורבים בתוכניות לרצוח פעילי אופוזיציה בדנמרק, צרפת והולנד. הקפאת נכסי הבכירים תיכנס היום לתוקף. הגורמים הוכנסו ל"רשימת הטרור".

בשבוע שעבר, כאמור, התרה פומפאו באיראן וקרא לה לפרק את אמצעי השיגור שברשותה. "ארה"ב לא תעמוד ותראה את המדיניות ההרסנית של המשטר האיראני שגורמת לאי-יציבות בביטחון הבין-לאומי", אמר אז שר החוץ האמריקני. "אנו מייעצים לטהראן לשקול מחדש את השיגור ה'פרובוקטיבי' ולחדול מכל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים – כדי למנוע את העמקת הבידוד הכלכלי והדיפלומטי". לדברי פומפאו, מעשי איראן מפרים את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם.

אתמול, כזכור, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי "נמשיך את שיתוף הפעולה שלנו עם האירופאים בנוגע להסכם הגרעין, אך לא נחכה להם. נתייעץ עם השותפים המסורתיים שלנו כדי לקדם את האינטרסים שלנו". "האירופאים ניסו, אך לא הצליחו להתקדם בהתאם לציפיות שלנו", הוסיף זריף. בד בבד, אמר שר החוץ האיראני כי מדינתו היא ספקית נפט "מהימנה" של הודו, ותישאר כזו.

בתוך כך, תקף זריף את מדיניות ארצות הברית ועקץ את היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון, שביקר השבוע בישראל. "אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, וזו אומרת עוד יותר על עשרות שנים של מדיניות אמריקנית כושלת באזורנו", כתב שר החוץ האיראני על תמונה שבה נראה בולטון מרכיב משקפי מציאות מדומה בישראל. "גם משקפי מציאות מדומה לא יעזרו לעיוור בעמק העיוורים".

בשבת, כזכור, אמר סגן שר הנפט האיראני, אמיר חוסיין זמאניניה, כי חרף הסנקציות האמריקניות שהוטלו על טהראן יש מדינות רבות המעוניינות לקנות נפט מארצו. לדבריו, טהראן מקווה למצוא רוכשים חודשים לנפט האיראני בזמן הקרוב. הבכיר האיראני אמר כי כל המדינות שקיבלו היתר מארה"ב לרכוש נפט איראן "לא קנו אפילו חבית נפט אחד".