נתניהו או גנץ? סקר חדשות עשר בדק מי המועדף לראשות הממשלה

41% מהנשאלים טענו כי הם יעדיפו את ראש הממשלה על פני הרמטכ"ל לשעבר, שזכה ב-38%. בשאלה נוספת, 45% העדיפו את רה"מ על לפיד, שקיבל 29%

בחירות 2019: סקר שערכה חדשות עשר מצביע על מרוץ צמוד בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. לפי הסקר, 41% מהציבור מעדיפים שראש הממשלה נתניהו ימשיך לכהונה נוספת. גנץ, מנגד, זוכה ל-38 אחוזי תמיכה. 21% השיבו כי הם לא יודעים.

 סקר חדשות עשר שבדק העדפה לראשות הממשלה: נתניהו מול גנץ

סקר חדשות עשר שבדק העדפה לראשות הממשלה: נתניהו מול גנץ ( חדשות עשר)

 

כמו כן, לפי הסקר, 45% מהציבור מעדיפים שראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיך לכהונה נוספת מאשר שיאיר לפיד, שקיבל 29%, ימלא את התפקיד. 26% מהציבור טענו כי הם לא יודעים את מי מעדיפים.

סקר חדשות עשר שבודק התאמה לראשות הממשלה בין נתניהו ופיד

סקר חדשות עשר שבודק התאמה לראשות הממשלה בין נתניהו ופיד (חדשות עשר )

 

הסקר כלל 694 נשאלים, מהם 604 מהאוכלוסייה היהודית ו-90 מהמגזר הלא יהודי. הסקר נערך על ידי פרופ' קמיל פוקס. התשאול במגזר היהודי נערך על ידי חברת פרוייקט המדגם בהנהלתו של ד"ר אריאל איילון. התשאול במגזר הלא יהודי נערך על ידי חברת סטט-נט בהנהלתו של יוסף מקלדה. טעות הדגימה היא 3.7%.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נאם היום בפתח קמפיין הבחירות ותקף את ראש הממשלה: "רוב אזרחי ישראל לא רוצים ראש ממשלה שכל מה שמעניין אותו זה כתבי האישום שלו. הם מבינים שזה מסוכן ושהוא מנסה לפרק את שלטון החוק. זה מסוכן שהוא תוקף את היועמ"ש שהוא בעצמו מינה, את פרקליט המדינה שהוא מינה, המפכ"ל שהוא בעצמו מינה, את עדי המדינה שהיו האנשים הכי קרובים אליו. את המשטרה, בתי המשפט, מפקדי צה"ל".

לפיד התייחס להצהרה של ראש הממשלה אתמול ואמר: "ראיתם אותו אתמול בטלוויזיה? קיבלנו הוכחה סופית למה חשוד בעבירות פליליות חמורות לא יכול להיות ראש ממשלה. זו לא הייתה הודעה דרמטית, אלא הודעה היסטרית. אני מכיר את ביבי המון שנים, הוא קורס תחת הלחץ. מדינה עם אתגרים מורכבים לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה עם עצבים רופפים. השתלח בשלטון החוק בשידור חי כאחרון העבריינים. לא ניתן לו לגרור את המדינה איתו ביחד בדרך למטה. יש פה מדינה, מר נתניהו. המדינה יותר גדולה וחשובה ממך".

 יאיר לפיד בכנס פתיחת קמפיין הבחירות של יש עתיד
 

יאיר לפיד בכנס פתיחת קמפיין הבחירות של יש עתיד ( חדשות עשר)

 

"יש היום בישראל ממשלה, ראש ממשלה, שעוסקים כל הזמן בהסתה. שמחפשים כל הזמן אויבים כדי שיהיה להם את מי לשנוא. שונאים להט"בים, שונאים שמאלנים, ימנים שמאמינים בשלטון החוק, רפורמים, תל אביבים, שומרי סף, שונאים את הנשיא. שנאה זה הדלק שלהם", אמר.

מטעם מפלגת הליכוד נמסר בתגובה: "ההודעה של לפיד תהיה דרמטית רק אם הוא יגלה סוף סוף לציבור בביתו של איזה איש עסקים הוא קיים את עשרות הפגישות הסודיות שלו עם נוני מוזס, כשהוא נתן לו את החוק לסגירת 'ישראל היום' וקיבל סיקור אוהד בידיעות אחרונות וב-ynet".

 

מוקדם יותר היום, אישרה ועדת החוקה של הליכוד את הצעת ראש הממשלה נתניהו לשיריון עבורו ברשימת המפלגה. הוועדה החליטה להעניק לראש הממשלה אפשרות לשריין אדם מטעמו במקום ה-21, שנחשב מקום ריאלי, אם כי נמוך יחסית, וכן לאפשר שיריון נוסף שיאושר במידת הצורך לפני הבחירות המקדימות למפלגה שצפויות להיערך ב-5 בפברואר.

נתניהו אף הציע כי שר או חבר כנסת מכהן יצטרך להיבחר ברשימה הארצית. הדבר פוגע בסיכוייו של שר התקשורת איוב קרא להיבחר פעם נוספת, שכן הוא לא יוכל להתמודד על השיריון למיעוטים. כעת, הצעת נתניהו תובא לאישור בישיבת מרכז הליכוד שתיערך הערב. בבחירות הקודמות היו לנתניהו שני שיריונים אישיים ברשימת המפלגה, במקומות ה-11 וה-23, שהוקצו לבני בגין וענת ברקו.

ביום שבת פורסם כי יו"ר יש עתיד הגיע ביום חמישי שעבר למטה של יו"ר מפלגת תל"ם, משה יעלון, ונפגש עמו במשך שעה ארוכה. גורמים שמעורים בתכני הפגישה אמרו כי השניים דנו בשיתוף פעולה בין המפלגות בבחירות ובאפשרות ל"חיבורים". גורמים בסביבת לפיד ובסביבת יעלון אמרו כי בשלב זה אין התקדמות במאמצים לגיבוש גוש במרכז-שמאל שיתמודד בבחירות.