בחירות 2019: אחמד טיבי הודיע על פרישה מהרשימה המשותפת

עוד מפלגה מתפצלת: חבר הכנסת פנה לוועדת הכנסת וביקש את אישורה להתפלג מהסיעה ולהמשיך בראשות מפלגתו תע"ל - התנועה הערבית להתחדשות

  • פורסם ב:
  • 08/01/2019 17:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/01/2019 18:59
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בחירות 2019: חבר הכנסת אחמד טיבי פנה היום (שלישי) ליו"ר ועדת הכנסת, מיקי זוהר, וביקש לסיים את דרכו עם הרשימה המשותפת, ולהמשיך בראשות מפלגתו תע"ל - התנועה הערבית להתחדשות. טיבי נמצא במשא ומתן עם מספר גורמים פוליטיים ואנשי ציבור בחברה הערבית כדי לצרף אותם לרשימתו, ביניהם ראש עיריית סכנין לשעבר, מאזן גנאים, וראש עיריית נצרת המכהן, עלי סלאם. 

טיבי והנהגת הרשימה המשותפת, שבראשות ח"כ איימן עודה, ידעו מתיחות גדולה בתקופה האחרונה. טיבי לא היה מרוצה מכוחה היחסי של מפלגתו ברשימה, באשר למספר החברים ומיקומו ברשימה, וכעת בכוונתו לרוץ באופן נפרד בבחירות הקרובות לכנסת ה-21. 

 המכתב בו מודיע אחמד טיבי על התפלגות מהרשימה המשותפת
 

ח"כ עודה הגיב לפרישתו של טיבי וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "מי שהיה רוצה לראות את הרשימה המשותפת מתפרקת, יותר מכל, זה נתניהו, מי שרוצה לעשות הפרד ומשול בין ערבים לערבים זה הימין הקיצוני. גאה להיות חלק ממפלגה שיודעת לשים את האידאולוגיה לפני האינטרסים האישיים".

מטעם מזכ"ל בל"ד, ד"ר מטאנס שחאדה, נמסר: "החלטת ח"כ טיבי לפרק את הרשימה המשותפת הייתה צפויה, במיוחד לאור ניסיונותיו בשבועות האחרונים לסחוט עוד מנדטים משאר המפלגות. טיבי עושה זאת על אף שבמשך 20 שנות כהונה בכנסת, מעולם לא רץ ברשימה עצמאית ולא עמד למבחן הבוחר".

ביום שבת הודיעה ח"כ חנין זועבי על פרישתה מהכנסת והודיעה שלא תתמודד בבחירות הקרובות. "מדובר ברגע בו נהוג לסכם תקופה לעשות חשבון נפש ולהביט אל העתיד", מסרה זועבי. "לא אחלק לעצמי ציונים. היו מי שהעריכו ואף תמכו במעשיי ובמה שייצגתי והיו (ויש) רבים יותר ששנאו ונלחמו בי ובדעותיי. באהדה ובשנאה לא שלטתי, (ועוד פחות בקנאה ובמלחמה אישית סמויה מין העין) בדבר אחד שלטתי - שלא אשאיר אף אחד אדיש למה שאני מייצגת".

כמו כן, בשבוע שעבר, הודיע דב חנין, יו"ר מפלגת חד"ש וחבר הכנסת היהודי היחיד ברשימה המשותפת,כי הוא פורש מהחיים הפוליטים. במסיבת עיתונאים שכינס אמר חנין כי ימשיך לעסוק בפעילות ציבורית: "אני לא עוזב את המאבק ולא פורש מהחיים הפוליטיים. החלטתי לא להציג את מועמדותי לכנסת הבאה אבל הפוליטיקה לא מתחילה ולא מסתיימת בכנסת".

לדבריו, השלטון הקיים העמיק את הפערים בין ערבים ליהודים וגרם "למרחב הדמוקרטי לסבול מהסתה". לכן, כך אמר, "הבנתי שהספינה שלנו נוסעת במלוא העוצמה בכיוון הלא נכון ושינוי הכיוון לא יכול להיעשות מהחרטום, מהכנסת, צריך לשנות את כיוון המפרשים באמצעות עבודת עומק בשטח". 

"זו התפיסה של מרקס – בני האדם ישחררו את עצמם או לא ישתחררו בכלל. החלטתי לא להציג את מועמדותי לכנסת הבאה. אני אשקיע את זמני בעבודה בשטח ובמאבקים, בשחרור הדמיון כדי להראות שאפשר לעשות כאן משהו אחר. הרבה יותר טוב".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה
 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה (חדשות עשר )

 

כזכור, יממה לאחר ההכרזה על הקדמת הבחירות, התייחס יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום", לביקורת שנמתחת לא פעם על מפלגתו, כי נוצרה מתוך הלחץ של העלאת אחוז החסימה, ולמעשה מוחקת את השוני בין הפלגים השונים בציבור הערבי. לדבריו, מפלגתו תישאר במתכונתה המאוחדת גם בבחירות הקרובות: "אנחנו מיעוט לאומי, ואחרי חוק הלאום אנחנו מרגישים כמו מיעוט נרדף", אמר והסביר: "אני מבדיל בין לאומנות של הרוב ולאומיות של מיעוט. זה לא קבוצה של הרוב שמתאגדת מול המיעוט – נהפוכו. זה מיעוט שמתאחד כדי להגן על עצמו".

במהלך הריאיון התייחס עודה גם למקומו של המגזר הערבי במערכת הפוליטית, וקרא לציבור להשתתף בבחירות הקרבות. "אני חושב שקו פרשת המים בבחירות הבאות הוא חוק הלאום וחיסול האפשרות לשלום עתידי של הכנסת הנוכחית", אמר והוסיף: "אנחנו רוצים שכל האוכלוסייה הערבית תתרום את חלקה בהחלפת השלטון. אני רוצה שיראו שאי אפשר בלי החברה הערבית. משנת 1977 הימין הפסיד רק פעמיים – לרבין או לברק, ובשני המקרים לא היה רוב יהודי שתמך ברבין או בברק – אלא הציבור הערבי. האוכלוסייה הערבית צריכה לשים את כל משקלה על הבחירות האלו".