משה כחלון במטה המרכזי, החדשות 13

בגלל הבחירות - שר האוצר במלכוד לקראת גירעון 2019 • פרשנות

משרד האוצר הודיע כי הגירעון לשנת 2019 יעמוד על 3.5% • כחלון בדילמה - אם יקצץ או יטיל מסים, יריב עם בוחריו ואם לא יעשה זאת - ייטען שמדובר בחוסר אחריות

מטעם משרד האוצר נמסר היום (שלישי) כי הגירעון לשנת 2019 יעמוד על 3.5%. מהמשרד נמסר כי נכון לעת זו, הפרשים בתחזית ההכנסות ובתחזית ההוצאות מביאים לתחזית גירעון מעודכנת של 3.5% לשנת 2019. בעת הזו משרד האוצר מקדם צעדים מבניים, אשר אושרו בממשלה ויוכלו להביא לצמצום הגירעון לרמה של 3.4% ואף למטה מכך.

בעקבות עדכון נתוני החשבונאות הלאומית שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מגמות עולמיות ושינויים בתוואי ההכנסות ממסים, ערך אגף הכלכלן הראשי עדכון תקופתי של תחזיותיו לשנת 2019 ולתקופת הנומרטור. קצב הצמיחה הצפוי בשנת 2019, לאור עדכונים בצריכה פרטית, יצוא והשקעות, צפוי לעמוד בהתאם לתחזית הכלכלן הראשי על 3.1%. זאת במקביל לכך שבנק ישראל עדכן את תחזית הצמיחה ל-3.4% בשנת 2019.

בתוך כך, הכנסות המדינה ממסים ואגרות ב-2019 יעלו מכ-306 מיליארד ש"ח ב-2018 ל-318.4 מיליארד ש"ח ב-2019. מדובר בעליה של 12 מיליארד ש"ח אל מול ההכנסות בפועל בשנת 2018 ובירידה של 4.7 מיליארד ש"ח ביחס לנתון שנחזה במועד אישור תקציב 2019.

יבקש לשנות את החוק. כחלון
 

שר האוצר כחלון ( חדשות עשר)

 

נוכח קצב ביצוע התקציב הגבוה בשנת 2018 וההתפתחויות שחלו מאז אישור תקציב 2019 ב-11 בינואר 2018 כגון מיצוי זכויות ניצולי שואה, עלייה בהיקף השיפוי שניתן למוסד לביטוח לאומי, הסכמי ייצוב מול קופות החולים, גידול בהיקף התלמידים בחינוך המיוחד וכן קצב ביצוע גבוה בפרוייקטי תחבורה ציבורית מחד וירידה בהיקף תשלומי הריבית בגין החוב מאידך ההערכה היא כי היקף ההוצאה התקציבית בשנת 2019 צפויה לעמוד על כ-400.7 מיליארד שקלים.

ביום ראשון, במהלך טקס העובד המצטיין של משרד האוצר בירושלים, אמר שר האוצר משה כחלון כי משרד האוצר עמד ביעד הגירעון לשנת 2018 שיעמוד על 2.9%. "המשק הישראלי הוא משק חזק, אבל חשוב מזה, החברה הישראלית חזקה יותר היום מלפני ארבע שנים. יש כוחות חזקים מאוד שרוצים לעצור את המהפכה שאנחנו מובילים בכל תחומי החיים. הגיע הזמן שכולם יפנימו: אין סתירה בין מדיניות חברתית שבמרכזה האדם, צרכיו ותקוותיו, לבין כלכלה איתנה וחזקה שמייצרת מכפיל כוח לחוסן הלאומי. כלכלת ישראל במצבה הטוב ביותר מאז ומעולם, נתוני האמת מוכיחים זאת. במשמרת שלנו גם הכלכלה חזקה וגם האזרחים חזקים. נמשיך במהפכה של כלכלת ישראל עבור כלל אזרחי ישראל", אמר.

פרשנות:

כחלון בעצם משופד על קרני הדילמה: אם הוא לא יטיל מסים או יקצץ בתקציבים, עכשיו לפני הבחירות, יאשימו אותו בחוסר אחריות כלכלית ובניהול כלכלת בחירות. אם הוא כן יעשה את זה, הוא יריב עם הבוחרים המתמעטים שלו על פי הסקרים, וגם בצעד הזה שעלול להיות בגדר התאבדות פוליטית – הוא בוודאי לא רוצה.

בסה"כ צפוי להיווצר חור של 10 מיליארד שקלים שצפוי לדרדר את הגירעון הלאומי לשלושה אחוזים וחצי בשנת 2019. ההערכה היא ששום שר אוצר לא יחיה עם הנתון הזה ולכן מיד אחרי הבחירות אנחנו צפויים לראות אחד משניים: או מסים חדשים או קיצוצים – וזו בוודאי לא האווירה הכלכלית שבמשרד האוצר היו רוצים ללכת איתה למערכת הבחירות.

גורם בסביבתו של כחלון אמר שהתחזיות תמיד מתוקנות בדיעבד כלפי מעלה, ולכן לא מן הנמנע שככה יהיה גם הפעם.