נשיא טורקיה ארדואן והיועץ לביטחון לאומי האמריקני בולטון, רויטרס

דיווח: ארדואן סירב לפגוש את בולטון בעקבות דבריו בעד הכורדים

ה"דיילי סבאח" פרסם כי היועץ לביטחון לאומי האמריקני יעזוב את אנקרה מוקדם, לאחר שהנשיא הטורקי לא הסכים להיוועד עמו. ארדואן: "האמירה שהכורדים נלחמים בדאע"ש - שקר"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, סירב לפגוש את היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון – כך פורסם היום (שלישי) בעיתון הטורקי "דיילי סבאח". זאת, בעקבות דבריו של בולטון כי מדינתו תעזוב את סוריה רק לאחר שיובטח ביטחון הכורדים, שנאמרו במהלך ביקורו בישראל. בעקבות הסירוב, כך לפי הדיווח, בולטון מתכוון לעזוב את אנקרה, שבה הוא מבקר, בהקדם.

"בלתי אפשרי שארה"ב תקבל את דבריו של בולטון, שטעה טעות חמורה ומי שחושב כמוהו טועה גם הוא", אמר ארדואן. "לא נוכל לקבל פשרות בעניין הזה. אלה שייקחו חלק ב'מסדרון הטרור' בסוריה יקבל את השיעור הנחוץ. אין כל הבדל בין המיליציות הכורדיות השונות לבין דאע"ש".

 
 
 
 נתניהו ובולטון
 

נתניהו ובולטון (חדשות עשר)

 

בתוך כך, ארדואן אמר היום כי חרף ההסכם ה"ברור" עם ארה"ב בנוגע לנסיגתה מסוריה, גורמים בממשל האמריקני עדיין משדרים מסרים סותרים. נוסף על כך, ציין הנשיא הטורקי כי צבאו השלים את ההכנות למבצע צבאי בסוריה נגד דאע"ש בתיאום עם ארה"ב, והוסיף כי הוא נחוש לפעול גם נגד הכורדים. "האמירה לפיה המיליצות הכורדיות בסוריה נלחמות בדאע"ש – היא שקר גדול", הוסיף ארדואן.

כזכור, ארדואן כתב טור ב"ניו יורק טיימס" שהתפרסם אתמול , ובו תמך בהחלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להסיג את כוחותיו מהמדינה, והצהיר כי טורקיה תמשיך את המאבק בדאע"ש, תוך פירוט התוכנית של טורקיה לגבי עתידה של סוריה.

"הנסיגה האמריקנית חייבת להיות מתוכננת בקפידה ובשיתוף פעולה עם השותפים הנכונים במטרה להגן על האינטרסים של ארה"ב, הקהילה הבין-לאומית והעם הסורי", כתב ארדואן. "טורקיה, בעלת הצבא השני הכי חזק בברית נאט"ו, היא המדינה היחידה עם היכולת והמחויבות לבצע את המשימה".

"טורקיה מציעה אסטרטגיה שתחסל את השורש שממנו צומחת הרדיקליות", הסביר. "אנו רוצים להבטיח שהאזרחים לא יחושו נתק מממשלתם, שארגוני הטרור לא ינצלו את בעיותיהם של הקהילות המקומיות ושאנשים מן השורה יוכלו לדעתם שעתידם יציב".

"הצעד הראשון יהיה כוח שידאג לשמירת היציבות באמצעות לוחמים מכל חלקי החברה הסורית", הדגיש נשיא טורקיה. "רק גוף מגוון יוכל לשרת את אזרחי סוריה ולהביא חוק וסדר לכל חלקי המדינה. אציין שאין לנו מחוקת עם הכורדים בסוריה, שבשעת מלחמה נאלצו להצטרף למפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה (המפלגה הכורדית במדינה) ול"יחידות להגנת העם" (הזרוע הצבאית של המפלגה), שהן הפלג הסורי של מפלגת הפועלים של כורדיסטן, אותה ארה"ב וטורקיה מחשיבות כארגון טרור. לפי ארגון "משמר זכויות האדם", ה"יחידות להגנת העם" הפרו את החוק הבין-לאומי בכך שגייסו ילדים לשורותיהם. לאחר הנסיגה האמריקנית מסוריה, נשלים הליך וידוא קפדני שישיב את הילדים הלוחמים לחיק משפחותיהם וישלב לוחמים ללא קשרים לארגוני טרור לכוח הייצוב החדש".

 כוחות אמריקניים בסוריה
 

כוחות אמריקניים בסוריה (רויטרס)

 

ביום ראשון, כזכור, נפגש בולטון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר הפגישה ביניהם, אמר היועץ לביטחון לאומי האמריקני כי "אנו דנים על הנסיגה האמריקנית מצפון מזרח סוריה, אבל בדרך שבה נוודא שדאע"ש הובס ולא יהווה עוד איום. נוודא שישראל, ובעלות בריתנו באזור, כולל המיליצות הכורדיות, מוגנות". 

בולטון התייחס למערכת היחסים בין ארה"ב וישראל, ואמר: "איזה הישג מדהים השגתם אתה וטראמפ. זאת הייתה אחת מהבטחות הקמפיין של טראמפ, והוא פעל לצידך כדי להפוך זאת למציאות. תחת הנהגתך יש את השותפות האמריקנית-ישראלית המוצלחת בהיסטוריה". בהתייחס לאיום הגרעיני מצד איראן אמר היועץ האמריקני כי "למרות היציאה מהסכם הגרעין, אנחנו יודעים שאיראן מחוייבת להשגת גרעין. ארה"ב וישראל מחוייבות לוודא שזה לא יקרה".

עוד הוסיף בולטון כי "עבור ארה"ב, יכולתה של מדינה ריבונית להגן על עצמה היא הסמל העיקרי לריבונות. טראמפ אומר שהוא מכיר בזכות ישראל להגן על עצמה שוב ושוב".

יום קודם לכן, נחת בולטון והתייחס לפני הנחיתה לנסיגה האמריקנית מסוריה. "העובדה שיצאנו אינה הזמנה לשימוש בנשק כימי", אמר. "אין שינוי בעמדת ארה"ב בונגע להתנגדותנו לשימוש בנשק כימי של המשטר הסורי. כפי שנהגנו פעמיים בעבר, שימוש בנשק כימי יביא לתגובה נוקשה מצידנו. אנחנו לא רוצים שמשטר אסד יראה בנסיגה מסוריה הפחתה בהתנגדותנו לשימוש בנשק להשמדה המונית".