איראן: נמשיך השת"פ עם אירופה על הסכם הגרעין – אך לא נחכה לה

שר החוץ האיראני אמר שמדינתו "תתייעץ עם השותפות המסורתיות שלה כדי לקדם את מניעיה" • פומפאו החל בביקורו במזרח התיכון, וייפגש עם מנהיגים כדי להגביר הלחץ על איראן

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר היום (שלישי) כי "נמשיך את שיתוף הפעולה שלנו עם האירופאים בנוגע להסכם הגרעין, אך לא נחכה להם. נתייעץ עם השותפים המסורתיים שלנו כדי לקדם את האינטרסים שלנו". "האירופאים ניסו, אך לא הצליחו להתקדם בהתאם לציפיות שלנו", הוסיף זריף. בד בבד, אמר שר החוץ האיראני כי מדינתו היא ספקית נפט "מהימנה" של הודו, ותישאר כזו.

בד בבד, תקף זריף את מדיניות ארצות הברית ועקץ את היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון, שביקר השבוע בישראל. "אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, וזו אומרת עוד יותר על עשרות שנים של מדיניות אמריקנית כושלת באזורנו", כתב שר החוץ האיראני על תמונה שבה נראה בולטון מרכיב משקפי מציאות מדומה בישראל. "גם משקפי מציאות מדומה לא יעזרו לעיוור בעמק העיוורים".

 
 
 
 נתניהו ובולטון
 

נתניהו ובולטון (חדשות עשר)

 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו החל היום את ביקורו במזרח התיכון. במהלך הביקור, ייפגש פומפאו עם מנהיגים באזור, על מנת להגדיל את הלחץ על איראן. היום יגיע שר החוץ האמריקני לירדן, ובהמשך יטוס למצרים ולמדינות המפרץ.

בשבת, כזכור, אמר סגן שר הנפט האיראני, אמיר חוסיין זמאניניה, כי חרף הסנקציות האמריקניות שהוטלו על טהראן יש מדינות רבות המעוניינות לקנות נפט מארצו. לדבריו, טהראן מקווה למצוא רוכשים חודשים לנפט האיראני בזמן הקרוב. הבכיר האיראני אמר כי כל המדינות שקיבלו היתר מארה"ב לרכוש נפט איראן "לא קנו אפילו חבית נפט אחד".

מוקדם יותר באותו יום, איראן הודיעה כי תשלח את ספינת המלחמה החדשה שלה למשימה בת חמישה חודשים באוקיינוס ​​האטלנטי. מדובר במשימה הארוכה ביותר של חיל הים האיראני מזה כעשור - כך דיווחה סוכנות הידיעות האירנית "פארס".

כזכור, בחודש מאי אשתקד הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן, שנחתם ע"י קודמו בתפקיד, ברק אובמה. לפני כחודשיים הגבירה ארה"ב את הסנקציות במטרה לפגוע בתעשיית הנפט האיראנית וללחוץ על הרפובליקה האסלאמית. עם זאת, האמריקנים אפשרו לשמונה מדינות, בהן קוריאה הדרומית, סין, יפן והודו להמשיך לבצע עסקאות נפט עם איראן.