עסאם ברגותי, המחבל שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף, החדשות 13

כחודש לאחר הפיגוע: נעצר המחבל מגבעת אסף

עסאם ברגותי, שירה למוות בשני חיילים והיה שותף לפיגוע בעפרה, נלכד ונלקח לחקירת שב"כ. במהלך מעצרו נתפסו רובה קלצ'ניקוב ותחמושת. משפחות הנופלים: "דורשים עונש מוות"

  • פורסם ב:
  • 08/01/2019 07:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/01/2019 09:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

עסאם ברגותי, המחבל שביצע את הפיגוע בגבעת אסף והיה שותף לפיגוע בסמוך לעפרה, נעצר הלילה (שלישי) בכפר אבו שחידם שבבנימין בתום פעילות מודיעינית ומבצעית של כוחות הביטחון. ברגותי נעצר בביתו של סייען והיה עסוק בימים האחרונים בהכנות לביצוע פיגועים נוספים. במהלך מעצרו נתפס רובה מסוג קלצ'ניקוב, תחמושת רבה וכן אמצעים לראיית לילה. לאחר המעצר הועבר ברגותי לחקירת שב"כ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את כוחות הביטחון על מעצר המחבל. לדבריו, "ידה הארוכה של ישראל תגיע לכל מי שפוגעים באזרחינו ומדינת ישראל תמצה עמם את הדין". שר החינוך נפתלי בנט ברך אף הוא על התפיסה, אך הוסיף כי "לא די לתפוס מחבלים רוצחים. יש להרוס את ביתם במהירות, למנוע כספי תגמולים למשפחותיהם, ולגרש בני משפחה מעורבים".

 
 
 
 אמצעי הלחימה שנמצאו ברשות המחבל עאצם ברגותי שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף
 

אמצעי הלחימה שנמצאו ברשות המחבל עאצם ברגותי שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף (תקשורת שב"כ)

 

משפחות החיילים שנפלו בפיגוע בגבעת אסף וכן משפחת התינוק שמת בעקבות הפיגוע בעפרה, מור יוסף, מירב ואיש רן, בירכו על לכידת המחבל. "אנחנו דורשים הוצאה מיידית של צווי הריסה לבתי המחבלים ולסייעניהם ועונש מוות למחבלים שנתפסו", מסרו המשפחות. "ראש הממשלה ושר הביטחון התחייב להרוס בתי מחבלים תוך 48 שעות. אנחנו דורשים - עמוד במילתך".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, כתב בחשבון הטוויטר כי "הכוחות פעלו בנחישות ובתחכום ושמו את ידם על פעיל הטרור עסאם ברגותי". ליברמן ציין כי "מדובר בפעיל אסלאמי קיצוני, הנמנע עם חמולה שמעורבת בפיגועים כנגד ישראלים במשך שנים רבות. זהו המקרה הקלאסי שבו יש להצטער על כך שחוק עונש מוות למחבלים טורפד ע"י הליכוד".

מפקד הימ"מ, ניצב משנה מ', התייחס למעצרו של ברגותי: "לא היה לנו ספק שנגיע אליו ונביא למעצרו. שיתוף הפעולה של הימ"מ עם גורמי הביטחון השונים לרבות שב"כ הוא זה שמביא פעם אחר פעם להצלחות מבצעיות מרשימות והוא זה שימשיך להבטיח שאף מרצח שפל לא יחמוק מהזרוע הארוכה של הימ"מ".

כמו כן, באתר "קודס נט" דווח כי כוחות הביטחון עצרו הלילה את חד'ר עדנאן, בכיר הג'יהאד האסלאמי בגדה המערבית, בביתו שבעראבה, דרומית מערבית לג'נין. בתוך כך, פשטו כוחות הביטחון על בית בכפר בית כחיל שבאזור חברון. במהלך חיפוש במקום נמצא כלי נשק שהוסב ל-M-16. פלסטיני נעצר במהלך הפעילות ונלקח לחקירה.

 עיסאם ברגותי, המחבל שפיגע את הפיגוע בגבעת אסף
 

עיסאם ברגותי, המחבל שפיגע את הפיגוע בגבעת אסף ( חדשות עשר)

 

ביום שבת דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" כי מוחמד ברגותי בן ה-17, אחיהם של סאלח ברגותי, המחבל שביצע את הפיגוע בסמוך לעפרה בחודש שעבר ועיסאם ברגותי, נעצר ע"י צה"ל, יחד עם כמה בני משפחה נוספים. בדיווח נכתב כי כוחות הביטחון איימו על אימו של ברגותי, כי תסולק ליריחו בתוך שלושה ימים אם לא תביא להסגרתו של עיסאם, שאחריו מתנהל מצוד.

בשבוע שעבר דווח באתר "קודס נט" כי אשתו של ברגותי, עוכבה לחקירה בביתה שבכפר רימא, הנמצא צפון-מערבית לרמאללה. לפני כשלושה שבועות הודיע השב"כ הודיע כי ברגותי, בן 29, תושב הכפר כובר שבבנימין, נורה ונהרג בעת ניסיון מעצרו, לאחר שניסה להימלט תוך נסיון לפגוע בכוחות הביטחון. נוסף על כך, נעצרו מספר חשודים נוספים במעורבות בביצוע הפיגוע בעפרה. העצורים הועברו לחקירת שב"כ.

בפיגוע הירי בצומת אסף נפלו סמל ראשון יובל מור יוסף מאשקלון וסמל יוסי כהן מבית שמש. השניים שירתו בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, ונורו על ידי מחבל בעת שעסקו בפעילות ביטחון שוטף באזור יהודה.

 יוסף כהן ויובל מור יוסף שנפלו בפיגוע בגבעת אסף
 

יוסף כהן ויובל מור יוסף שנפלו בפיגוע בצומת אסף (חדשות עשר )