ארדואן: לאחר נסיגת ארה"ב, רק טורקיה תוכל להשיב השלום לסוריה

ה"ניו יורק טיימס" פרסם מאמר של נשיא טורקיה, בו הוא פורש את תוכניתו לגבי עתיד המדינה המשוסעת. "אנו היחידים שיכולים לשתף פעולה בו זמנית עם ארה"ב ורוסיה"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כתב טור ב"ניו יורק טיימס" שהתפרסם אתמול (שני), בו תמך בהחלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להסיג את כוחותיו מהמדינה, והצהיר כי טורקיה תמשיך את המאבק בדאע"ש, תוך פירוט התוכנית של טורקיה לגבי עתידה של סוריה.

"הנסיגה האמריקנית חייבת להיות מתוכננת בקפידה ובשיתוף פעולה עם השותפים הנכונים במטרה להגן על האינטרסים של ארה"ב, הקהילה הבין-לאומית והעם הסורי", כתב ארדואן. "טורקיה, בעלת הצבא השני הכי חזק בברית נאט"ו, היא המדינה היחידה עם היכולת והמחויבות לבצע את המשימה".

 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

"תומך בהחלטת נשיא ארה"C לסגת מסוריה". ארדואן וטראמפ ( רויטרס)

 

"טורקיה מציעה אסטרטגיה שתחסל את השורש שממנו צומחת הרדיקליות", הסביר. "אנו רוצים להבטיח שהאזרחים לא יחושו נתק מממשלתם, שארגוני הטרור לא ינצלו את בעיותיהם של הקהילות המקומיות ושאנשים מן השורה יוכלו לדעתם שעתידם יציב".

"הצעד הראשון יהיה כוח שידאג לשמירת היציבות באמצעות לוחמים מכל חלקי החברה הסורית", הדגיש נשיא טורקיה. "רק גוף מגוון יוכל לשרת את אזרחי סוריה ולהביא חוק וסדר לכל חלקי המדינה. אציין שאין לנו מחוקת עם הכורדים בסוריה, שבשעת מלחמה נאלצו להצטרף למפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה (המפלגה הכורדית במדינה) ול"יחידות להגנת העם" (הזרוע הצבאית של המפלגה), שהן הפלג הסורי של מפלגת הפועלים של כורדיסטן, אותה ארה"ב וטורקיה מחשיבות כארגון טרור. לפי ארגון "משמר זכויות האדם", ה"יחידות להגנת העם" הפרו את החוק הבין-לאומי בכך שגייסו ילדים לשורותיהם. לאחר הנסיגה האמריקנית מסוריה, נשלים הליך וידוא קפדני שישיב את הילדים הלוחמים לחיק משפחותיהם וישלב לוחמים ללא קשרים לארגוני טרור לכוח הייצוב החדש".

ארדואן טען שיפעל כדי שכל הקהילות במדינה יקבלו ייצוג פוליטי הולם. "תחת פיקוח טורקי, הטרוריסטים הסורים תחת שליטת ה"יחידות להגנת העם", או דאע"ש, ייבחרו על ידי מועצות", אמר. "אלה שאין להם קשרים לארגוני טרור יוכלו לייצג את קהילותיהם בממשלות המקומיות. אנו היחידים שיכולים לשתף פעולה בו זמנית עם ארה"ב ורוסיה. נבנה את השותפויות הללו ונשלים את המלאכה בסוריה".

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

"הגיע הזמן שכל המעורבים ישתפו פעולה לסיום הטרור של דאע"ש, אויב של האיסלאם ושל מוסלמים ברחבי העולם, ולשמר את שלמותה של סוריה", סיכם ארדואן. "טורקיה מתנדבת לשאת בעול הכבד הזה בזמן כה קריטי בהיסטוריה. אנו סומכים על הקהילה הבין-לאומית שתעמוד לצידנו".

בשבוע שעבר התייחס טראמפ לנסיגה וליכולות איראן בישיבת קבינט ואמר כי "למען האמת, טהראן מסוגלת לעשות בסוריה מה שהיא רוצה". בראשית דבריו, הדגיש טראמפ את היחלשות איראן, לטענתו. "איראן היא כבר לא אותה מדינה, היא רוצה לשרוד עכשיו. הם רצו להשתלט על המזרח התיכון", אמר נשיא ארה"ב. "היא שונה מאוד, כשאני נכנסתי לתפקיד הם היו במצב טוב בהרבה בגלל ההסכם עמה, כשביטלתי אותו, המצב השתנה. הכנסנו אותה לבעיה".

"אני לא רוצה להיות בסוריה, יש לנו חיילים שנפגעו שם ואני לא רוצה את זה. אנחנו מדברים על לשלוח אנשים למוות, לא לבריאות", הוסיף טראמפ. "רוסיה לא שמחה שיצאנו מסוריה, כי הרגנו את דאע"ש עבורם ועבור איראן. אנחנו עשינו להם את העבודה. אני לא רוצה להיות בסוריה לנצח. לא מדובר על מדינה עם משאבים עשירים - יש שם רק מוות וחול".

הנשיא האמריקני התייחס לנסיגה ואמר כי "ארה"ב להגן על הכורדים בסוריה גם כאשר תיסוג". עוד הוסיף טראמפ כי "חיילי ארה"ב יצאו מסוריה 'תוך תקופה מסוימת'", ונמנע מלהזכיר את משך התקופה באופן מדויק. "לעולם לא אמרתי אם זה יהיה מהר או לאט, לא אמרתי ארבעה חודשים", אמר הנשיא האמריקני.