קים עם נשיא סין שי (ארכיון), רויטרס

לקראת פסגה עם טראמפ? קים ז'ונג און מבקר בסין וייפגש עם הנשיא

כלי התקשורת בשתי המדינות דיווחו במקביל כי מנהיג קוריאה הצפונית הגיע למדינה עם רעייתו וכמה מבכירי הממשל. זו תהיה הפגישה הרביעית של קים עם שי ג'ינפינג

מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, הגיע אתמול לסין לפסגה רביעית במספר עם נשיא סין, שי ג'ינפינג שתימשך עד ליום חמישי. כך דיווחו הלילה (שלישי) כלי התקשורת הרשמיים בסין ובקוריאה הצפונית. קים הגיע לסין בליווי רעייתו, רי סול ז'ו, אחיו ובכיר הממשל קים ז'ונג צ'ול וכמה בכירים צפון קוריאנים נוספים. 

הביקור מגיע ברקע המשא ומתן לקיים פסגה נוספת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בשבוע שעבר צייץ טראמפ בטוויטר כי הוא מצפה לפגישה נוספת עם קים, והוסיף כי "קים מבין שלמדינתו יש פוטנציאל כלכלי ענק". הנשיא האמריקני התייחס בדבריו לדיווח ברשת PBS האמריקנית, לפיו קים מוכן להיפגש עימו והתחייב לא לערוך ניסויים גרעיניים עד הפגישה. במקביל, אמר קים כי במידה והשיחה לא תצא אל הפועל והסנקציות האמריקניות נגד מדינתו ימשיכו יהיה עליו "לפעול בדרך חלופית".

בתוך כך, המכון המטאורולוגי בקוריאה הדרומית טען בשבוע שעבר כי ניסוי גרעיני שערכה קוריאה הצפונית בספטמבר 2017 עדיין גורם לרעידות אדמה קלות. הניסוי המדובר, השישי במספר, נחשב לעוצמתי ביותר שנמדד בחצי האי הקוריאני.

יום קודם לכן, אמר קים בהצהרה לכבוד השנה החדשה, כי הוא מעוניין לפגוש את טראמפ בכל זמן, אך מדינתו "תבחר בדרך חדשה" במידה וארה"ב תמשיך לבוא לקוריאה הצפונית בדרישות חד צדדיות. עם זאת הדגיש כי נכונותו לפירוז מלא מנשק גרעין לא השתנתה.

קים הדגיש כי ההתקדמות בנושא הפירוז מגרעין תהיה מהירה יותר אם ארה"ב תנקוט בצעדים הדדיים. מנהיג קוריאה הצפונית קרא לשכנתו מדרום לחדול מתרגילים צבאיים עם "כוחות חיצוניים" ואמר כי יש לנהל מגעים בכדי ליצור מנגון של שלום מלא בחצי האי הקוריאני.

כמו כן, באותו שבוע דווח בעיתון הקוריאני "צ'יסון אילבו", כי קים שלח "מסר מפייס" לטראמפ, ברקע הקיפאון במשא ומתן בעניין הגרעין. נוסף על כך, משרד המסחר במדינה הקוריאנית הודיע כי "הסכם הסחר החופשי והמחודש עם ארה"ב יחול ב-1 בינואר". לפי הדיווח, מפי מקור דיפלומטי, ההודעה של קים לטראמפ נשלחה ביום שישי דרך ערוץ חשאי. לא נמסר מה היה תוכן ההודעה, אך צוין כי הנושא היה על השיחות בין האמריקנים לצפון קוריאנים בנושא הגרעין.