חיפוש באינטרנט וחבר טלפוני: כך מעתיקים בבחינות הבגרות • צפו

העתקה בבחינות בעידן הטלפונים החכמים הפכה לנפוצה ופשוטה, והיא עוקפת את כל אמצעי האבטחה של משרד החינוך. תלמיד: "הם חיים בסרט, משגיחה לא באמת מצליחה למנוע העתקות"

בחינות הבגרות של מועד חורף תשע"ט החלו היום (שני), אך סרטונים שהגיעו לידי חדשות עשר מתארים תופעה נפוצה, שעוברת מתחת לאפה של משרד החינוך – שגרה של העתקות בבחינות.

תלמידים ותלמידות מכניסים את הטלפונים החכמים איתם לכיתה, מצלמים, שולחים ומתייעצים, והכל באופן חופשי. "היום אין הרבה בעיה להעתיק בבגרויות", סיפר תלמיד שניגש למבחנים, "יש כאלה שלוקחים שני פלאפונים, אחד נותנים לבוחן ואת השני שמים על עצמם. זה לא מאוד מסובך".

 העתקה בבגרויות
 

העתקה בבגרויות (חדשות עשר )

 

בתיעוד שהגיע למערכת חדשות עשר, תלמידות מבית ספר במרכז הארץ צילמו בזמן בחינת בגרות בקיץ האחרון את כל הבחינה, ואפילו את המשגיחה. כמה ימים לאחר מכן, בבית ספר אחר, במהלך בחינת הבגרות בהיסטוריה, ניתן לראות כיתה מלאה בתלמידים שמתעדים את הטופס ונעזרים במנוע החיפוש במחשב לפתרון השאלות. גם באזרחות, במועד הקיץ האחרון, נצפו תלמידים שואלים בחופשיות באפליקציית וואטסאפ במחשב את החברים, שנבחנים בכיתות שונות, על פתרונות לתשובות.

"אם משרד החינוך חושב שברגע שהוא יביא משגיחה או ייקח את הטלפונים מהתלמידים, זה מה שימנע את ההעתקות, אז לצערי הוא חי בסרט, כי אנחנו לא באמת צריכים משגיחה כדי למנוע מאיתנו להעתיק", סיפר תלמיד.

העתקה בבגרויות
 

העתקה בבגרויות (חדשות עשר )

 

לפני כשלוש שנים אירעה מכת הדלפות בבחינות הבגרות שהדהימה את משרד החינוך, שנאלץ להתרגל לעידן הטלפונים החכמים. בשנת 2015 הודלפו שש בגרויות שונות, מה שהביא לביטול הבחינות וקיום מועדים חלופיים. במשרד יצרו תכנית בלימה – שליחי דואר שמגיעים לבית הספר סמוך למועד המבחן, שמירה בכספות מאובטחות ואיסוף הטלפונים בכניסה לכיתה. "לפני כל מבחן בגרות אנחנו מקבלים אותו בקבוצות בוואטסאפ ומתחילים לחפש מי יפתור לנו את השאלות", שיתף אחד התלמידים.

ממשרד החינוך נמסר: "אין במקרים הבודדים הללו כדי להטיל דופי במערכת שלמה שפועלת ביושרה ובהגינות. במקרים בהם המשרד מוצא שהייתה פגיעה בטוהר הבחינות, הוא פוסל את הבחינה בו במקום. המשרד ימשיך להנהיג בנושא מדיניות שאינה משתמעת לשתי פנים, כדי למנוע מקרים פסולים מעין אלה".    

תלמיד שניגש לבחינות הבגרות
 

תלמיד שניגש לבחינות הבגרות (חדשות עשר )