חרף טענת רה"מ: עימות הוא כלי משטרתי ולא לבקשת הנחקר • פרשנות

נתניהו קבל על כך שלא זומן לעימות עם עדי המדינה בתיקיו השונים. עם זאת, לעימות יש השפעה רק כשהוא מתבצע בתוך חדרי החקירות ולא בתנאים שבהם נחקר רה"מ ובמעונו המרווח

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם דרש אמש (שני) לערוך עימות עם עדי המדינה בתיקים המתנהלים נגדו וקבל על כך שהמשטרה לא קיבלה את עמדתו, אך חשוב להבין כי עימות הוא כלי משטרתי ולא דרישה של אחד הנחקרים, גם אם מדובר בראש הממשלה. מה גם שעימות נועד לגרום לחשוד להודות במעשיו נוכח הלחץ והתנאים הקשים שבהם הוא נמצא, תנאים שלא ניתן להשיג בחקירה שמתנהלת במעון רה"מ המרווח.

ברשויות אכיפת החוק נשמו הערב לרווחה לאחר דבריו של רה"מ נתניהו. היו כאלה שחשבו כי נתניהו עשוי לחשוף הקלטה של אחד החוקרים שהייתה עשויה להטות את הקו. בכל מקרה מדובר בניסיון של נתניהו להשתלט על דעת הקהל הציבורית במהלך מערכת הבחירות. בסופו של דבר הטענות של נתניהו מתעסקות בזוטות ולא במשהו שיכול להשפיע על החקירות המתנהלות נגדו.

 רה"מ נתניהו
 

רה"מ נתניהו בהצהרה לתקשורת (חדשות עשר )

 

רעיית רה"מ סירבה לעימות

בחודש מארס פורסם בחדשות עשר כי רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, סירבה לקיים עימות עם שני עדי המדינה בתיק 4000 - ניר חפץ ושלמה פילבר. חוקרי יחידת להב 433 הביאו את שני עדי המדינה למתחם היחידה, על מנת לבצע את העימות כחלק מהחקירה, אך משסירבה נתניהו לכך – השניים שוחררו.

מבחינה משפטית, אדם שמסרב לעימות דומה לאדם ששומר על זכות השתיקה. זו אכן זכותו אך במקרים אחרים המשטרה פועלת באופן שונה בכל הקשור לעימות. היא מכניסה מבלי שהיא שואלת את המעומת לחדר החקירות, אך באופן מובן היא לא יכולה להכריח את הנחקר לדבר. בחקירה הנוכחית, ביקשו את אישורה של נתניהו – אך היא סירבה.

הצהרתו של רה"מ

כאמור, מוקדם יותר התייחס נתניהו לחקירותיו ואמר: "במהלך החקירות נגדי, דרשתי עימות עם עדי המדינה. רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה ושוב סורבתי". הכוונה של נתניהו היא לעימותים עם מקורבו לשעבר, ניר חפץ ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר.

"מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, "מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, " ולכן אני חוזר על הדרישה הזאת – לעימות עם עדי המדינה. מצדי, שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, יידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי".

"יותר מזה", המשיך ראש הממשלה, "אני מבקש להתעמת עם כל העדים שמסרו דברים שלא תאמו את העמדה שלי – את האמת. גם לראש ממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים - כי אני יודע את אמת, ואני בטוח באמת".

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (לע"מ )

 

נתניהו התייחס לפרשת בזק-וואלה ואמר: "שמעתי שלא הזמינו את הרגולטור החשוב ביותר בתיק 4000 – את הממונה על ההגבלים העסקיים, ד"ר אסף אילת. אם זה נכון – למה לא הזמינו אותו? אולי משום שברשות להגבלים העסקיים אמרו לתקשורת שההחלטה על מיזוג בזק-יס התקבלה בלי שום התערבות שלי וגם לא של מישהו מטעמי. אם זה נכון שד"ר אילת לא זומן לעדות – אני דורש שהוא יזומן מיד. וכשיזמנו אותו, ישמעו ממנו שלא התערבתי בהחלטה על מיזוג בזק-יס, כמו שלא התערבתי למנוע את יישום הרפורמה שריסקה את המונופול של בזק ועלתה לה מיליארדי שקלים".

"נהגתי לאורך כל הדרך במקצועיות מוחלטת ואני רוצה לומר לכם מילה אחת על ההאשמה הכי חמורה נגדי: על מה הם מדברים כשהם מדברים על שוחד? על כסף? על מעטפות? על חשבונות בנק? על איים ביוון? מה פתאום. הם מדברים על תקשורת אוהדת. אני, האישיות הציבורית הכי מושמצת בתקשורת בתולדות המדינה, אני קיבלתי תקשורת אוהדת. איזה אבסורד. בוואלה, כמו בכל אמצעי התקשורת, קיבלתי אין סוף של כתבות עוינות וההאשמה הזאת היא פשוט בדיחה", הוסיף.

התגובות להצהרת נתניהו 

מפלגת "חוסן לישראל" בראשותו של בני גנץ הגיבה אמש להצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומסרה: "הגיע הזמן למנהיגות העוסקת באזרחי המדינה ולא בעצמה". 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה בהתייחסותה לדברי נתניהו כי: "ראש הממשלה אינו כשיר עוד למלא את תפקידו. צפינו בנאום בחירות ציני ועלוב, של מי שמנסה בכל כוחו להימלט מהדין. ובכוונתי לפנות לוועדת הבחירות המרכזית למנוע הישנות של מחזה זה. זו התערבות גסה ובוטה של נתניהו בהליך המשפטי שלו, תוך יצירת דרמה מזוייפת מלא כלום, והשתלטות על זמן המסך כאחרון הדיקטטורים. האיש הזה, הטובע עד צוואר בפלילים, טרם הפנים כי לא הוא יקבע איך תתנהל החקירה, וכי יש שוטרים, פרקליטים ושופטים בירושלים".

ממשרד המשפטים נמסר כי "כל פעולות החקירה שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי בליווי פרקליטת מחוז ת"א מיסוי וכלכלה ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכל עפ"י שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד. אין זה ראוי שרשויות אכיפת החוק תתייחסנה לפעולות החקירה ולפרטי העדויות בתקשורת, ודאי לא בשלב זה. משכך, אין בדעתנו להתייחס לגופם של דברים. בחינת ממצאי החקירה מתבצעת כעת בידי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואנשי צוותם במסגרת תהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו מתנהל ולא אמור להתנהל באמצעי התקשורת".

כמו כן, גורמים משפטיים בכירים מסרו כי: "הצהרת נתניהו היא פארסה. יפה שחשוד נכנס לשיקולי החקירה שלנו. צריך לזכור שהאפשרות אם לערוך עימות או לא נמצאת בידי החוקרים ולא בידי החשודים. יש לנו את השיקולים שלנו. נתניהו לא באמת רוצה שניכנס לפרטי חקירה מה הוא ענה או לא ענה על שאלות בחקירה".