התגובות להצהרת ראש הממשלה: "נתניהו מנסה להימלט מהדין"

חברי כנסת מהאופוזיציה תקפו את רה"מ לאחר הצהרתו לתקשורת, בה טען לצדקתו, ודרשו את התפטרותו. ממפלגגתו של גנץ נמסר: הגיע הזמן למהיגות העוסקת באזרחים ולא בעצמה

מפלגת "חוסן לישראל" בראשותו של בני גנץ הגיבה הערב (שני) להצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומסרה: "הגיע הזמן למנהיגות העוסקת באזרחי המדינה ולא בעצמה". 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה בהתייחסותה לדברי נתניהו כי: "ראש הממשלה אינו כשיר עוד למלא את תפקידו. צפינו בנאום בחירות ציני ועלוב, של מי שמנסה בכל כוחו להימלט מהדין. ובכוונתי לפנות לוועדת הבחירות המרכזית למנוע הישנות של מחזה זה. זו התערבות גסה ובוטה של נתניהו בהליך המשפטי שלו, תוך יצירת דרמה מזוייפת מלא כלום, והשתלטות על זמן המסך כאחרון הדיקטטורים. האיש הזה, הטובע עד צוואר בפלילים, טרם הפנים כי לא הוא יקבע איך תתנהל החקירה, וכי יש שוטרים, פרקליטים ושופטים בירושלים".

ממשרד המשפטים נמסר כי "כל פעולות החקירה שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי בליווי פרקליטת מחוז ת"א מיסוי וכלכלה ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכל עפ"י שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד. אין זה ראוי שרשויות אכיפת החוק תתייחסנה לפעולות החקירה ולפרטי העדויות בתקשורת, ודאי לא בשלב זה. משכך, אין בדעתנו להתייחס לגופם של דברים. בחינת ממצאי החקירה מתבצעת כעת בידי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואנשי צוותם במסגרת תהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו מתנהל ולא אמור להתנהל באמצעי התקשורת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ
 

מפוצלת נתניהו וגנץ ( רויטרס)

 

כמו כן, גורמים משפטיים בכירים מסרו כי: "הצהרת נתניהו היא פארסה. יפה שחשוד נכנס לשיקולי החקירה שלנו. צריך לזכור שהאפשרות אם לערוך עימות או לא נמצאת בידי החוקרים ולא בידי החשודים. יש לנו את השיקולים שלנו. נתניהו לא באמת רוצה שניכנס לפרטי חקירה מה הוא ענה או לא ענה על שאלות בחקירה".

יו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני, הגיבה גם היא לדברי נתניהו ואמרה: ״עוד נסיון שקוף לדחות עשיית צדק בישראל במתקפה קורבנית והיסטרית על גורמי אכיפת החוק לצרכים אישיים. נותנת גיבוי מלא לפרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. במקום לצפות במופעי נתניהו - צריך להלחם כדי להציל את ישראל מידי נתניהו״.

 ציפי לבני, יו"ר התנועה
 

ציפי לבני, יו"ר התנועה (חדשות עשר )

 

תמר זנדברג, יושבת ראש מפלגת מרצ: "על הצהרה 'דרמטית' כזאת באמת אפשר להגיד ‘אין כלום כי לא היה כלום’. הדבר הדרמטי היחיד שהיה פה זה ראש ממשלה שממשיך לכהן תחת המלצה של שלושה תיקי שוחד. עד שנתניהו לא מתפטר זאת תעמולת בחירות שלא ראויה לשידור״.

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התייחס להצהרת ראש הממשלה: "במדינה נורמלית ראש ממשלה לא תוקף את רשויות החוק; נתניהו עסוק בלהציל את עצמו מהחקירות. במדינה נורמלית ראש ממשלה לא מתנהג ככה. במדינה נורמלית, ראש הממשלה לא תוקף את רשויות החוק.במקום לעסוק בבטחון של תושבי הדרום, ביוקר המחייה, או במערכת הבריאות שקורסת, נתניהו עסוק בלהציל את עצמו מהחקירות. לפיד וגנץ, אתם אנשים טובים, ראיתם הערב את נתניהו שוב תוקף בפראות את רשויות החוק. אני אומר לכם כאן: אסור לנו להיות שותפים לזה. הערב, יותר מתמיד, הגיע הזמן שתודיעו שבשום מקרה לא תהיו שותפים של נתניהו. מדינת ישראל צריכה דרך אחרת, דרך של שינוי. אנחנו צריכים לחזור להיות שוב מדינה נורמלית".

יו"ר סיעת התנועה, יואל חסון: ״ראש הממשלה לא כשיר. יש לנו ראש ממשלה דרמטי במקום שיהיה לנו ראש ממשלה אחראי, מסתבר שנתניהו ייקח איתו את הכיסא הביתה לפניי שהוא בכלל יחשוב על להתפטר. כתב האישום מחכה בסיבוב ורק הוא מסרב לראותו. לישראל מגיע ראש ממשלה ישר, מתניעים למהפך - בחירות 2019".

ח״כ מיכל רוזין: "'אין כלום כי לא היה כלום' קיבל הערב משמעות חדשה: מדינה שלמה חיכתה להצהרה שלא היתה בה - כמה מפתיע - שום בשורה חדשה, רק תעמולת בחירות ועוד שיבוש הליכי חקירה. היו צריכים לסגור לביבי את השידור הישיר אחרי הדקה הראשונה, ולחסוך מאיתנו את השואו הנואש הזה".

 רה"מ נתניהו
 

רה"מ נתניהו בהצהרה לתקשורת (חדשות עשר )

 

כאמור, ראש הממשלה נתניהו אמר הערב כי "במהלך החקירות נגדי, דרשתי עימות עם עדי המדינה. רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה ושוב סורבתי". הכוונה של נתניהו היא לעימותים עם מקורבו לשעבר, ניר חפץ ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר.

"מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, "מדוע סירבו לי לאפשר את העימות הזה שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד, לי אין מה להסתיר", אמר נתניהו, " ולכן אני חוזר על הדרישה הזאת – לעימות עם עדי המדינה. מצדי, שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, יידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי".

"יותר מזה", המשיך ראש הממשלה, "אני מבקש להתעמת עם כל העדים שמסרו דברים שלא תאמו את העמדה שלי – את האמת. גם לראש ממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים - כי אני יודע את אמת, ואני בטוח באמת".

נתניהו התייחס לפרשת בזק-וואלה ואמר: "שמעתי שלא הזמינו את הרגולטור החשוב ביותר בתיק 4000 – את הממונה על ההגבלים העסקיים, ד"ר אסף אילת. אם זה נכון – למה לא הזמינו אותו? אולי משום שברשות להגבלים העסקיים אמרו לתקשורת שההחלטה על מיזוג בזק-יס התקבלה בלי שום התערבות שלי וגם לא של מישהו מטעמי. אם זה נכון שד"ר אילת לא זומן לעדות – אני דורש שהוא יזומן מיד. וכשיזמנו אותו, ישמעו ממנו שלא התערבתי בהחלטה על מיזוג בזק-יס, כמו שלא התערבתי למנוע את יישום הרפורמה שריסקה את המונופול של בזק ועלתה לה מיליארדי שקלים".

"נהגתי לאורך כל הדרך במקצועיות מוחלטת ואני רוצה לומר לכם מילה אחת על ההאשמה הכי חמורה נגדי: על מה הם מדברים כשהם מדברים על שוחד? על כסף? על מעטפות? על חשבונות בנק? על איים ביוון? מה פתאום. הם מדברים על תקשורת אוהדת. אני, האישיות הציבורית הכי מושמצת בתקשורת בתולדות המדינה, אני קיבלתי תקשורת אוהדת. איזה אבסורד. בוואלה, כמו בכל אמצעי התקשורת, קיבלתי אין סוף של כתבות עוינות וההאשמה הזאת היא פשוט בדיחה", הוסיף.