עיכובים פוליטיים בדרך לתקיפה, ההערכה בישראל: הפעולה תחל בתחילת שבוע הבא

הנשיא אובמה וראש ממשלת בריטניה קמרון לא צפו את זה אבל הם נתקלים בסדרה של עיכובים פוליטיים משמעותיים וככל הנראה ידחו במספר ימים את התקיפה. גורמים בוושינגטון: יש תחושה של חוסר החלטיות מצד ממשל אובמה בנוגע לתקיפה. במערכת הביטחון הישראלית מעריכים כי האמריקנים נחושים להוציא לפועל את התקיפה ושומרים על התפיסה כי סבירות נמוכה שאסד יפעל נגד ישראל

עיכובים פנימיים במעצמות מרחיקים את מועד התקיפה. נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לא צפו כנראה את העיכובים בספרה הפוליטית הפנימית של כל אחד מהם אבל הערב (חמישי) נראה שהעיכובים הללו יאחרו את מועד יישום הפעולה.

 

מספר גורמים בוושינגטון אמרו כי ישנה תחושה גוברת של חוסר יציבות וחוסר החלטיות מצד ממשל אובמה בנוגע לעצם קיומה של התקיפה. עם זאת רוב המקורות מעריכים עדיין כי התקיפה אכן תתרחש בסופו של דבר, אך נראה שאובמה וקמרון נאלצים להתמודד עם הרבה יותר מקלות בגלגלים ממה שתכננו.

 

דעת הקהל באף אחת מהמדינות לא תומכת בתקיפה שכזו וזאת למרות שהדוח שפרסמה היום הממשלה הבריטית אומר כי לא רק שאסד עומד מאחורי התקיפה הכימית האחרונה הוא השתמש בעבר בנשק כימי לא פחות מ-14 פעמים.

 

פקחי האו"ם צפויים לדווח על ממצאיהם לפרלמנט הבריטי בישיבה נוספת אליה שתתקיים במוצאי שבת ונראה שהתקיפה עצמה תידחה לתחילת השבוע הבא ולא כפי שדווח תחילה, בלילה שבין שישי לשבת. למרות העיכובים הפוליטיים הללו, בישראל התחושה היא שהאמריקנים עדיין מאוד נחושים להוציא את המתקפה לפועל.

 

גורמים במערכת הביטחון שנמצאים בקשר עם גורמים אמריקניים העריכו כי המועד המתוכנן כעת הוא תחילת השבוע הבא. מלבד העיכובים הפוליטיים כנראה שהאמריקניים רוצים גם לצבור כוח אווירי באזור ולשם כך נדרשים עוד מספר ימים. במערכת הביטחונית גם שומרים על ההערכה כי סיכוי נמוך בלבד שאסד יגיב נגד ישראל.

מוקדם יותר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למתיחות סביב התקיפה ואמר כי צה"ל ממשיך להיות ערוך להגיב על כל ניסיון לפגוע באזרחים. "על אף ההערכה הנמוכה לגבי מעורבות של ישראל בנעשה בסוריה, אם מישהו ינסה לפגוע באזרחי ישראל, צה"ל יגיב בעוצמה רבה מאוד", אמר נתניהו.