איסמעיל הנייה, , רויטרס

בניגוד לדיווחים: "הכסף הקטארי צפוי להיכנס לעזה בתוך יומיים"

בערוץ "אל-מיאדין" דווח כי ישראל הקפיאה את העברת הכספים, אך בכלי תקשורת המקורבים לחמאס פורסם כי שליח האו"ם למזה"ת, ניקולאי מלאדנוב, התנה את ההעברה בחזרה לרגיעה

בניגוד לדיווחים המוקדמים על הקפאת כניסתו של הכסף הקטארי לרצועת עזה פורסם הערב (שני) בכלי תקשורת המקורבים לחמאס, כי קטאר ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, העבירו מסר לארגון לפיו הכסף ייכנס לרצועה בתוך יומיים בתנאי שלא יסלים את המצב הביטחוני.

מוקדם יותר היום, דווח בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני כי ישראל הקפיאה את הכנסת הכסף הקטרי לרצועת עזה בגלל שארגון חמאס לא מחויבת להבנות הרגיעה. "חבל שרק עכשיו בנימין נתניהו הגיע למסקנה שישראל לא יכולה לממן טרור נגד עצמה", כתב בתגובה לידיעה שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. "אני מקווה לשמוע, שההחלטה הזאת היא מוחלטת ולא קשורה לבחירות, ושאנחנו לא נראה אחרי 9 באפריל את נתניהו מחדש את העברות הכספים לחמאס. ובכל מקרה חייבים להבהיר - אין יותר הטבות בלי שחיילינו ואזרחינו חוזרים הביתה".

בכיר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, התייחס אף הוא לדיווחים המוקדמים: "הכיבוש הציוני לא מעניק לנו את זכויותינו, אנחנו צריכים לקחת בכוח את הזכויות שלנו ולא יתנו לנו אותם. ההפגנות בסמוך לגדר יימשכו עד שיישבר המצור ומהן נשאב את הזכויות שלנו". לדבריו, "על המתווכים לכפות על ישראל את ההבנות ולבצע את מה שנשאר מהן. הכיבוש הציוני הוא זה שנושא בתוצאות של הפרת הבטחתו או בתוצאות של התחמקותו מההבנות ומזכויות העם הפלסטיני".

 
 
 
 יירוט מערכת כיפת ברזל בשמי אשקלון
 

יירוט מערכת כיפת ברזל בשמי אשקלון (רויטרס)

 

הבוקר, כזכור, תקפו מטוסי קרב ומסוק של חיל האוויר מספר מטרות בצפון רצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטה הלילה משטח הרצועה אל אשקלון. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט" כי חיל האוויר תקף את מוצב "אשקלון" של חמאס, בצפון הרצועה. חרף האירועים במהלך הלילה - לא הוצאו הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה והלימודים באזור מתקיימים כסדרם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה״ל רואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה. צה״ל ימשיך להגן על אזרחי מדינת ישראל ונחוש לפעול נגד כל פעולת טרור מרצועת עזה".

הלילה, שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל ויורטה בהצלחה על ידי מערכת "כיפת ברזל". בשעה 03:10 נשמעה אזעקה באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון, ורגעים ספורים לאחר מכן דיווחו אזרחים על הדי פיצוצים שנשמעו באזור. מדובר צה"ל נמסר כי "הופעלה אזעקת צבע אדום בעיר אשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. זוהה שיגור אחד משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל, שיורט על ידי לוחמי 'כיפת ברזל'". 

אמש תקפו מסוקי חיל האוויר שתי עמדות חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לצרור בלונים שחובר אליו מטען נפץ לעבר העוטף, ששוגר מוקדם יותר. הפלסטינים דיווחו על מספר תקיפות בדרום ובמזרח הרצועה. מדובר בתקיפה החמורה ביותר ברצועה מאז נובמבר בשנה שעברה.

לפי דיווחים ברצועה, צה"ל פגע במטרות באזור חאן יונס, במזרח הרצועה ובמטרה מזרחית למחנה פליטים ג'באליה. לפי הדיווחים מדובר בעמדת תצפית של אחד הפלגים הפלסטינים. בצה"ל מסרו כי רואים את שיגור הטיסן המאולתר כאירוע חמור שכן היה בכוחו לשאת מטען נפץ כבד יותר ואף לגרום לנפגעים.

כזכור, לפני כחודש הגיע השגריר הקטארי הגיע לרצועת עזה והביא איתו את הפעימה השנייה של המענק שנועד לשלם את משכורתם של פקידים של חמאס. על הגעתו דיווחו היום מקורות לסוכנות הידיעות העזתית "ווטניה". עוד דווח כי הפקידים יאספו את משכורתם מחר דרך הדואר.

גורם מדיני בכיר התייחס אז לפעימה השנייה ואמר כי "מעבירים כסף לחמאס בתנאי שהם יעבירו טביעת אצבע שזה בפיקוח". עוד הוסיף כי "מעולם לא היה פיקוח כזה טוב להעברת כספים" וציין ש"כרגע אנחנו בהסדרה, ברגיעה". הגורם התייחס גם למתיחות בין פתח לחמאס ואמר כי "אבו מאזן החליט לנתק בין איו"ש לרצועת עזה".