אבו מאזן נסוג מההבנות - חמאס יגביר את הלחץ על הגדר • פרשנות

הרגיעה עם חמאס התאפשרה רק עם הסכמת יו"ר הרשות הפלסטינית שלא להכשיל את העברת הכסף הקטארי לרצועה. כעת הוא מאיים להפסיק את שיתוף הפעולה - והמתיחות צפויה לגבור

המתיחות בדרום: ההבנות בין ישראל, אבו מאזן וחמאס סוכמו רק לפני חודש והן כבר מתערערות. כשחמאס הגביר את הפיגועים בגדה, היה שקט ברצועת עזה. כעת, כשיש שקט בגדה – הרצועה חוזרת לפורר את ההבנות.

ההבנות שסוכמו בזמנו יכלו לצאת לפועל רק כאשר אבו מאזן הסכים שלא להכשיל את העברת הכסף הקטארי לרצועה, והבטיח שפקידיו יחזרו למעברים. הערב, לדברי אחד מיועציו, אבו מאזן אמר – "נגמר הסיפור". בכוונתו להורות לפקידיו שלא לאייש את המעברים, ולהפסיק את העברת 96 מיליון הדולרים שמועברים מדי חודש לרצועה. המשמעות היא שחמאס חוזר לאותה נקודה ערב ההסלמה, כלומר שיש לו כעת אינטרס לבקש כסף – ולשם כך, הוא ימשיך להגביר את הלחץ על הגדר.

 אחת מעמדות התצפית של חמאס שהותקפו הערב
 

אחת מעמדות התצפית של חמאס שהותקפו הערב ( חדשות עשר)

 

מטען שוגר מעזה, חיל האוויר תקף עמדות חמאס ברצועה

חיל האוויר תקף היום שתי עמדות חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לצרור בלונים שחובר אליו מטען נפץ לעבר העוטף, ששוגר מוקדם יותר. הפלסטינים דיווחו על מספר תקיפות בדרום ובמזרח הרצועה. מדובר בתקיפה החמורה ביותר ברצועה מאז נובמבר בשנה שעברה.

לפי דיווחים ברצועה, צה"ל פגע במטרות באזור חאן יונס, במזרח הרצועה ובמטרה מזרחית למחנה פליטים ג'באליה. לפי הדיווחים מדובר בעמדת תצפית של אחד הפלגים הפלסטינים.

בצה"ל מסרו כי רואים את שיגור הטיסן המאולתר כאירוע חמור שכן היה בכוחו לשאת מטען נפץ כבד יותר ואף לגרום לנפגעים.

 צרור הבלונים והטיסן עם מטען הנפץ בעוטף עזה
 

צרור הבלונים והטיסן עם מטען הנפץ בעוטף עזה (חדשות עשר )

 

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, בתגובה לתקיפה: "תגובת צה״ל להפרחת מטען הנפץ הבוקר בשדות נגב הייתה הכרחית. חמאס מותח את החבל ו'בודק' את מדיניות ההכלה והאיפוק של ישראל. הפרחת מטעני הנפץ מרצועת עזה הן בגדר עליית מדרגה. אין הבדל בין מטעני נפץ מחוברים לבלונים לבין ירי טילים. אנחנו מצפים וסומכים על הממשלה ומערכת הביטחון שידעו להשיב את השקט לאזור".

כאמור, צרור בלונים שאליו הוצמד מטען נפץ בדמות מל"ט אותר בסמוך ליישוב במועצה האזורית שדות נגב. חבלני משטרה הגיעו למקום, ובמהלך הטיפול במטען הוא התפוצץ – אך לא היו נפגעים באירוע. במשטרה ביקשו מהציבור "לנקוט משנה זהירות בכל הקשור לחפצים חשודים, בלונים ועפיפונים, שעלולים להכיל חומר נפץ או חומרי בערה העלולים לסכן את שלם הציבור".

"אנחנו לא מאמינים בהסדרה", אמר לאחר האירוע ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן. "חמאס מנצל את התקופה להתחמש, וזה קורה בזמן שאנחנו מזרימים את הכסף הקטארי לרצועה. מדובר בעליית מדרגה. חמאס קובע את כללי המשחק. הפעם חייבת להיות תגובה צה"לית".