חרף ההצהרות: המלחמה נגד דאע"ש בסוריה רחוקה מלהסתיים

ארה"ב כבר הכריזה על ניצחון במערכה שניהלה מול הארגון הרצחני, אך נראה כי גם אם שינה את דרכי פעולתו - הרי שהארגון רק הגביר את מתקפותיו, ומהווה איום מרכזי במדינה

נשיא ארה"ב טראמפ הורה על יציאת צבא ארה"ב מסוריה לאחר הבסת דאע"ש, אך נראה כי הצהרתו בדבר הניצחון על הארגון הרצחני איננה לגמרי מדויקת, ודאע"ש עדיין חי ובועט באזורים מסויימים במדינה. דאע"ש אמנם גורש מהשטחים הגדולים שכבש בסוריה ובעיראק, שאותם ניהל כ'חליפות איסלאמית אדוקה, אבל מאות מפעיליו הקנאים עדיין פועלים בסוריה ומנהלים מלחמה אכזרית נגד רשימה ארוכה של אויבים.

לוחמי הארגון מתעדים לחימה נגד הכורדים ומפיצים את הסרטונים ברשת, למען יראו וייראו. מאז הכרזת ארה"ב החל דאע"ש לתקוף את הכורדים, כתוצאה מהסגת הנוכחות האמריקנית מהשטח. ארה"ב מבינה שהכורדים הופכים מטרה לטבח, ולכן נזהרים בכל הקשור לצעד זה.

 מתקפת דאעש בסוריה
 

מתקפת דאעש בסוריה ( חדשות עשר)

 

נראה, אם כן, שדאע"ש עבר לפעול כארגון גרילה וככל שמצבו הצבאי מידרדר – כך מקצינה הקיצוניות של לוחמיו, המייחלים למות בקרב כשאהידים. העזיבה האמריקנית המתוכננת אמורה לפנות את השטח למתקפה מחודשת של צבא אסד בסיוע רוסי, על מעוזי דאע"ש האחרונים בצפון סוריה ובצפון מזרחה.

המצב בסוריה הוא שדאע"ש חי וקיים, אסד ובעלי בריתו ממתינים כדי לכבוש מחדש את המובלעת שתפנה ארה"ב, איראן ממשיכה בניסיונותיה להעביר נשק מתקדם לחזבאללה, וישראל נחושה לעצור אותה. הכורדים שננטשו נמצאים בתווך בין צבא טורקיה ודאע"ש, ונראה כי הלחימה בסוריה עדיין רחוקה מסיום.