שקד תקפה את גנץ: "הוא פייק ימין, ננצח אותו"

שרת המשפטים אמרה כי "הקרב הפוליטי בבחירות יהיה בין 'הימין החדש' לשמאל החדש של גנץ" • נתניהו יכריע בימים הקרובים: הגדלת הרשימה הארצית או התנגשות עם המרכז הליכוד

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה אתמול  (ראשון) לבני גנץ ולמפלגתו החדשה חוסן לישראל, ואמרה כי "גנץ הוא פייק ימין". את הדברים אמרה בשיחה עם אטילה שומפלבי באירוע "הזירה" בקיסריה.

"הקרב הפוליטי בבחירות האלה יהיה בין הימין החדש בראשות שקד ובנט לשמאל החדש של גנץ, ואנחנו ננצח אותו", אמרה.

"'הימין החדש' מהווה גשר בין כל חלקי העם עם אידיאולוגיית ימין מובהקת. כמו שעשינו שינויים מרחיקי לכת במערכות המשפט והחינוך, אנחנו מבקשים את אמון העם להמשיך במהפכות החשובות האלו גם אחרי הבחירות".

בווידאו: איילת שקד קוראת לבני גנץ "השמאל החדש"

בהתייחסה ליועץ המשפט לממשלה אמרה שקד: "השרים עבדו איתו לאורך השנים ואני בטוחה שכולם יסכימו איתי שמדובר באדם ישר, מקצועי ואחראי, ואני סומכת על שיקול דעתו".

בתוך כך, בימים הקרובים צפוי מרכז הליכוד לאשר את נוהלי הבחירות המקדימות במפלגה ולהשפיע על רשימת חבריה בבחירות הקרובות. נתניהו שעומד בראש המפלגה יאלץ להחליט ככל הנראה עד מחר אם להגדיל את הרשימה הארצית – חברי הכנסת בקרב כלל מתפקדי הליכוד - על חשבון חברי המרכז שבוחרים את המתמודדים במחוזות, או שלא להגדילה.

 

החלטה נוספת שתשפיע על עתידה של המפלגה היא אם לבצע מיזוג עם מפלגה נוספת – אפשרות שהעלה נתניהו בישיבה שהתקיימה לפני כעשרה ימים.   

 
 
 

בד בבד, לקראת פרסום החלטת היועץ המשפטי בפרשות בהם מעורב ראש הממשלה, אשר צפויות להתפרסם לפני הבחירות, ובשל החשש מהשפעת הפרסום על מצבו של הליכוד בהרכבת הממשלה הבאה, נתניהו ומפלגתו מכוונים בתקופה האחרונה את כל מסע הבחירות שלהם לכיוונו של היועץ המשפטי שעשוי לחרוץ בקרוב את גורלו הפוליטי של נתניהו. זאת בניגוד למצופה ממסע בחירות פוליטי - להתמקד ביריבים הפוליטיים - האופוזיציה, במקרה של נתניהו, מאיימת עליו הרבה פחות.

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

ראש הממשלה מפעיל אמצעים שונים בניסיון למנוע את פרסום ההחלטה לפני הבחירות, או לפחות בניסיון להפיק רוח גבית למסע הבחירות שלו. ניסיונות הנעשים באמצעות התבטאויות נגד מערכת המשפט או על ידי פרסום דברי ביקורת ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת. "נער הייתי וגם זקנתי, אני לא זוכר בכל הקריירה שלי התבטאויות כאלה נגד רשויות אכיפת החוק מצד מישהו שהוא לא ראש ארגון פשע", אמר השופט בדימוס אליהו מצא בריאיון ל"כאן ב'" על הביקורת שיוצאת מכיוונם של גורמים פוליטיים כלפי מערכת המשפט.

אתמול בבוקר אמרה שרת התרבות, מירי רגב, לפני ישיבת הממשלה כי יש לתת לראש הממשלה נתניהו הזדמנות להגן על עצמו מפני המלצות מנדלבליט. "לא יכול להיות מצב שהיועץ המשפטי יפרסם המלצות בלי לתת לראש הממשלה להגיב. אם מפרסמים את ההמלצות אי אפשר שהציבור ישמע רק צד אחד", אמרה והוסיפה: "ההתנהלות של היועץ המשפטי בתיק הזה נראית כאילו הוא מנסה להיות חלק מהמקהלה שמפילה את נתניהו שלא דרך הקלפי, אלא לנסות להשפיע על הבחירה שלו, אם זה באמצעות לחץ על הציבור או כותרות עיתונים".

יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, אמר אתמול בבוקר כי חלק גדול מהציבור לא מאמין בתהליכים שקורים בישראל – בשל חקירות נתניהו. "ברגע שהציבור לא מאמין למוסדות, לפרקליטות, למשטרה – אז כבר אין דמוקרטיה", אמר בריאיון לאילה חסון ב-103Fm. "אני יוצא מנקודת הנחה שתופרים פה תיק לראש הממשלה", הוסיף אמסלם. "מתבצעת פה הפיכה שלטונית, והציבור מבין בדיוק כמוני מה קורה פה. בסוף נגיע לסוג של אנרכיה. גם ברוסיה ובסין יש פרקליטות, משטרה וכל התפאורה מתקיימת. אבל שם זה לא דמוקרטיה, כי הציבור לא מאמין למערכות".

חברת הכנסת ענת ברקו התייחסה בריאיון ל-"בוקר אור" לדיון האם ניתן להעמיד את ראש הממשלה לשימוע בטרם יתקיימו הבחירות. "אם יש שימוע ומשלימים את ההליך טרם הבחירות – אין בעיה. אבל אם משאירים את זה באוויר, ועצם התהליך יהווה כתב אישום נגד ראש הממשלה, זה לא הגון. לכן צריך לדחות את זה לאחרי הבחירות. אי אפשר להיכנס להליך של בחירות ולעשות חצי עבודה. יש לנו מערכת משפט טובה, אבל לא חפה מטעויות", אמרה והוסיפה: "צדק צריך לא רק להיעשות אלא גם להיראות. ולכן, ההליך חייב להיות נקי, גם כשמדובר בראש ממשלה. אם ראש ממשלה נבחר או לא נבחר – זה יכול לשנות מהלכים היסטוריים".